PIÓRA WIECZNE

Visconti Divina Matte Black – recenzja

Dzisiejszy materiał chciałbym zaprezentować bardziej w formie porównania, czy też wskazania różnic, aniżeli opisywania tytułowego pióra kompleksowo. Takie działanie chciałbym podjąć ze względu na fakt, że model Divina firmy Visconti opisywaliśmy już kilkukrotnie (linki poniżej):

Divina Matte Black oferowana jest w kartonowym pudełku, którego wieko pokrywa nowy, choć już w pewien sposób charakterystyczny dla firmy Visconti wzór. Uważam, że projektantom udało się świetnie go skomponować – zarówno jeżeli chodzi o proporcje jak i kolorystykę. Trójbarwna mozaika tworzy atrakcyjnie się prezentujące tło, na którym umieszczono nazwę producenta.

Co jednak odróżnia najnowszą Divinę od poprzednich modeli? Różnic jest kilka. Pierwszą i jednocześnie najbardziej widoczną jest brak połyskujących metalowych pasów, które podkreślają spiralny kształt przyborów piśmienniczych z kolekcji Divina. Drugą właściwie równie widoczną zmianą, jest matowa powierzchnia korpusu i skuwki. Oba te elementy sprawiają, że pióro wydaje się znacznie bardziej jednolite, spójne kolorystyczne i wręcz minimalistyczne. To pewna nowość w tej kolekcji, którą dotąd raczej kojarzyliśmy (zgodnie z nazwą) z blaskiem i feerią barw. Najnowsza wersja jednak z pewnością przypadnie do gustu osobom, które szukają pióra bardziej oszczędnego w wyrazie – można by rzec, nieco nowocześniejszego (co również może być mylące, bo prostota była przecież podstawą wielu najznamienitszych projektów w każdej ze sztuk już od czasów starożytnych).

Matowe tworzywo jest przyjemne w dotyku i sprawia bardzo dobre wrażenie. Przyznam, że nie przepadam za piórami matowymi, jednak tego mógłbym używać. Co bardzo ważne – pomimo matowej powierzchni, na piórze nie pozostają odciski palców. Nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać tj., że odciski pozostają wyłącznie na powierzchniach błyszczących – są materiały, na których odciski palców są bardziej uciążliwe właśnie w przypadku powierzchni zmatowionych (szczególnie w ciemnych kolorach).

Klips, logo na szczycie skuwki czy pierścień oddzielający sekcję od korpusu pozostały niezmienione. Wspomniane elementy pokryto warstwą rutenu. Ten sam jest również system tzw. „szybkiego zamykania/ otwierania” czy sposób napełniania, który producent nazwa „Pull & Turn Piston”. Do jego obsługi służy niewielki element umieszczony na zakończeniu pióra.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 152mm
  • długość pióra otwartego: 138mm
  • długość skuwki: 59,8mm
  • średnica skuwki: 16mm
  • średnica korpusu: 14mm

W porównaniu do innych, opisywanych wcześniej modeli Divina, w tym przypadku zastosowano stalówkę wykonaną z 14 karatowego złota. Tę samą, którą testowaliśmy na przykład w modelu Homo Sapiens Lava Color:

W piórze zamontowano stalówkę o zupełnie nowym wzorze – została ona także pokryta warstwą rutenu dla ciemniejszego koloru. Została ona wyprodukowana z 14 karatowego złota. W testowanym egzemplarzu była zamontowana szerokość „F”. Grubość linii można określić jako F, albo co najwyżej coś z pogranicza F i M, co jest dużą zaletą dla osób szukających F, która da cienką linię – w ostatnich latach można zaobserwować tendencję do zawyżania rozmiarów i nierzadko F potrafi pisać jak M. Tutaj nie ma z tym problemu – F to F. Jeżeli chodzi o elastyczność to jest ona umiarkowana – wraz ze zwiększaniem siły docisku, uda nam się wpłynąć na grubość linii, ale nie jest to zmiana, która kwalifikowałaby stalówkę do kategorii „flex”. Jedno jest pewne – stalówka ta pisze fenomenalnie. Sunie gładko – ziarno oszlifowano wzorowo (nie mamy jednocześnie wrażenia jakby stalówka ślizgała się po tafli lodu). Atrament jest podawany bardzo sprawnie i w ilości, którą można określić jako umiarkowanie dużą. Pióro pisze rewelacyjnie – muszę przyznać, że jest to jedno z najlepiej piszących piór, które w ostatnim czasie było przeze mnie testowane.

Podsumowanie:

Czy Visconti Divina Matte Black to dobre posunięcie marketingowe ze strony Visconti? Uważam, że zdecydowanie tak i to nie tylko ze względu na poszerzenie oferty. „Matowa Divina” to także doskonała propozycja dla osób, które preferują przybory piśmiennicze o nieco bardziej powściągliwej stylistyce, a trzeba przyznać, że tytułowe pióro jest po prostu bardzo eleganckie. Ma ono również swój niepowtarzalny urok, który wynika w tym przypadku również z nietypowej formy, która jest tak odmienna od prostszych, cylindrycznych odpowiedników.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do recenzji.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s