Leonardo

Leonardo Momento Zero Grande Mosaico Chiaroscuro – recenzja

Firma Leonardo w krótkim czasie zdobyła ogromne grono zwolenników na całym świecie. Żywe barwy ich produktów skradły serca wielu miłośników piór wiecznych. Tym bardziej, że pióra te są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i zostały one bardzo dobrze zaprojektowane.

Najnowsze Momento Zero Grande (Grande oznacza nie tylko większy rozmiar, ale i zintegrowany system zasilania typu „piston filler”) opatrzone mianem Mosaico wywodzi się z odmiennego niż dotychczas sposobu cięcia kawałków żywicy, które później łączone są w poszczególne elementy pióra takie jak skuwka, sekcja czy korpus. Zastosowanie horyzontalnego podziału materiału kojarzonego wcześniej z cięciem pionowym (nazywanym nawet żartobliwie „spaghetti resin” (tłum. „żywica spaghetti”) pozwoliło na utworzenie zupełnie innego wzoru tego materiału. Fragmenty o kwadratowym podziale połączono z bardziej typowo połączonymi fragmentami przypominającymi celuloid. Dzięki temu udało się otrzymać dodatkowe wstawki, których wzór kontynuowany jest na przykład na elemencie służącym do obsługi zintegrowanego systemu zasilania. Ta ostatnia cecha pokazuje dbałość o detale – zdarzało się widywać niejednokrotnie znacznie droższe pióra, w których wzór na sąsiadujących elementach nie jest dopasowany.

Żywica jest wysokiej jakości i jest bardzo przyjemna w dotyku. Zarówno tytułowe pióro jak i inne produkty firmy Leonardo charakteryzują się świetną żywicą, która w tym przedziale cenowym jest rzadko spotykana na rynku.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 153mm
  • długość pióra otwartego: 135mm
  • długość skuwki: 69,5mm
  • średnica skuwki: 17mm
  • średnica korpusu: 15,5mm

Dwa cienkie metalowe pierścienie stanowią uzupełnienie głównego, najszerszego pierścienia skuwki, na powierzchni którego umieszczono geometryczny wzór, dobrze komponujący się z pozostałymi elementami projektu. Pióro otrzymało także dwa dodatkowe pierścienie – pomiędzy skuwką i korpusem oraz przed elementem służącym do obsługi systemu napełnienia. Skuwkę uzupełniono charakterystycznym dla Leonardo klipsem z kółeczkiem. Jest to miła kontynuacja tradycji, którą kojarzymy z nieistniejącą już firmą Omas, czy piórami innego włoskiego producenta – firmy Montegrappa. Owe kółeczko stanowi nie tylko element ozdobny, ale i pełni swoją funkcję – jego zadaniem jest ułatwienie nasuwania klipsa na inne elementy. Rolę tę spełnia bez zarzutu, pomimo że sam klips jest dosyć sztywny. Wszystkie elementy metalowe zostały pokryte warstwą złota.

W piórze zamontowano wykonaną ze stali nierdzewnej stalówkę, z którą współpracuje spływak wykonany z tworzywa sztucznego. Stalówki te są świetnie oszlifowane, dzięki czemu pisanie nimi jest bardzo przyjemne. Kultura pracy tych stalówek jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

Pióro to, podobnie jak i inne Momento Zero Grande, jest bardzo wygodne w użytkowaniu. Nic nie uwiera ani też nie męczy dłoni nawet w trakcie długiego sporządzania notatek czy szkicowania. Tradycyjny, nieco zwężający się ku końcom kształt połączony z ciekawą kolorystyką sprawia, że pióro prezentuje się atrakcyjnie. Całość jest także dobrze wyważona.

Podsumowanie:

Leonardo Momento Zero Grande Mosaico Chiaroscuro to piękne pióro wieczne, które mogę polecić każdemu. Szeroka oferta kolorów sprawia, że każdy powinien znaleźć barwy, które preferuje. Funkcjonalnie temu produktowi nie mogę absolutnie nic zarzucić. Moim zdaniem w bardzo udany sposób łączy tradycję z nowoczesnością. Polecam wszystkim niezdecydowanym przyjrzenie się temu modelowi jak i zresztą całej ofercie produktów firmy Leonardo.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Leonardo za dostarczenie pióra do recenzji.

2 odpowiedzi »

  1. W pełni zgadzam się z Pana recenzją. Posiadam Leonardo Furore w kolorze brązowym i Leonardo Momento Magico w kolorze pomarańczowo-miodowym; oba ze stalówką stub 1.1. Są to fantastyczne pióra z aksamitnymi stalówkami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s