ATRAMENTY

Montblanc Petrol Blue – test

Petrol Blue to produkt ze specjalnej linii atramentów, który wzbogacił i tak już pokaźną ofertę inkaustów firmy Montblanc. Teoretycznie w kwestii niebieskich odcieni trudno zaproponować cokolwiek innowacyjnego, jednak producenci oferują coraz to nowe propozycje. Czy Petrol Blue w takim razie warto zakupić?

Opakowanie:

Produkt zapakowany jest w prostopadłościenne, bardzo dobrej jakości, kartonowe opakowanie. Jego kolorystyka jest dopasowana do motywu przewodniego, którym jest kolor szmaragdowy. Pomimo prostej i przejrzystej grafiki, produkt wyróżnia się na półce specyficzną stylistyką, która obecnie cechuje atramenty produkowane przez firmę Montblanc.

Butelka:

Kałamarz mieści 50ml atramentu. Buteleczka posiada lekko karbowane ścianki. Kałamarz wygląda bardzo elegancko. Jakości wykonania nie można dać oceny innej niż „6”. Charakterystyczna zakrętka jest dość masywna, bardzo prosta, a jednocześnie sprawia, że butelka wygląda naprawdę świetnie. Jej zwieńczenie zdobi logo producenta.

Atrament:

Nasycenie jest bardzo dobre – można powiedzieć, że wręcz doskonałe, gdyż pisany tym atramentem tekst cechuje się doskonałą czytelnością. Utrzymana w ciemnych tonacjach barwa wyraźnie odcina się od jasnej powierzchni papieru. Barwa oscyluje w zakresie tzw. „blue-black’a”, ale posiada bardzo delikatną domieszkę zieleni. Domieszka jest jednak na tyle subtelna, że w pierwszym momencie można jej wręcz nie zauważyć. Dodaje ona jednak całości nieco głębi.

Strzępienie oraz przebijanie nie występuje na papierze o dobrej jakości. W przypadku podłoży o niskiej jakości można zaobserwować minimalne przebijanie. Przepływ jest bardzo dobry – ciecz jest podawana szybko i bez najmniejszego problemu. Stalówka jest odpowiednio nawilżana, dzięki czemu pisanie tym atramentem jest komfortowe.

Ocena cieniowania zasługuje na wysokie noty, dlatego też można je określić jako bardzo dobre lub wręcz doskonałe.

Wysychanie jest umiarkowanie szybkie. W przypadku szerokiej i podającej obficie atrament stalówki trzeba poczekać co prawda 20 sekund, jednak po 15 sekundach większość tekstu można uznać za suchą. Połączenie szerokiej i mokrej stalówki wraz z papierem Rhodia DotPad jest dosyć wymagającym połączeniem, dlatego trudno oczekiwać rekordowych wyników od ciemnego inkaustu (w przypadku których często czasy schnięcia są dłuższe).

Wodoodporność jest całkiem niezła – woda wypłukuje większość koloru, ale pozostająca na papierze baza pozwala w miarę łatwo odczytać treść naszych notatek, które uległy zalaniu.

Podsumowanie:

Petrol Blue to bardzo dobry atrament nie tylko dla miłośników odcieni niebieskich czy niebiesko-czarnych (tzw. „blue-black”), ale i dla osób, które szukają po prostu czegoś z pogranicza klasycznych barw atramentów, a nie są przekonane do inkaustów w których np. domieszka zieleni jest bardziej intensywna. Bardzo dobre właściwości sprawiają, że produkt ten zdecydowanie polecam.

Za przekazanie atramentu do testu dziękuję firmie Legic, będącej dystrybutorem marki Montblanc oraz Butikowi Montblanc mieszczącemu się w Galerii Kazimierz w Krakowie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s