Marlen

Marlen Cadran Solaire Deluxe Silver – test

Tytułowe pióro jest można traktować w kategorii produktu użytkowego jak i dzieła sztuki. Ten potężny, majestatyczny kolos sprawia, że blask innych piór w jego sąsiedztwie zdecydowanie przygasa. 

Kartonowe opakowanie skrywa przepiękną kasetę z wysokiej jakości drewna. Jej wykonanie jasno sugeruje, że pióro znajdujące się w środku nie może być przeciętne. I tak też jest w rzeczywistości – gabaryty można sobie wyobrazić spoglądając na pomiary:

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 157,5mm
  • długość pióra otwartego: 141mm
  • długość skuwki: 65,5mm
  • średnica skuwki: 19mm
  • średnica korpusu: 18mm (20mm w miejscu gdzie znajduje się ruchoma klapka)
  • waga: 138g

Jakie jednak jest Cadran Solaire w bezpośrednim kontakcie? Na pewno jest majestatyczne. Rozmiary (zarówno średnica jak i długość) w połączeniu z dużą ilością szlachetnego metalu powodują wrażenie obcowania z berłem. Po wzięciu tego modelu do ręki zaczynamy się zastanawiać, „czy tym da się w sensowny sposób pisać?”, ale o tym jednak nieco później… Wracając do zdobień – ich ilość wydaje się być doskonale wyważona. Nietypowe znaki dookoła korpusu wraz z podziałkami przywołują na myśl mityczne runy umieszczone na starożytnym artefakcie. W rzeczywistości motywy ozdobne pełnią w dużej mierze rolę oznaczeń wynikających z konstrukcji tzw. „wertykalnego zegara cylindrycznego”, którego rolę może pełnić to pióro. Narzędzie to było w przeszłości często wykorzystywane przez podróżników, pasterzy oraz pielgrzymów – szczególnie w obszarach Pirenejów. Jednym z elementów funkcjonalnych takiego zegara, jest odchylany element korpusu, który można by potraktować jako dodatkowy klips, którym jednak w rzeczywistości on nie jest. Złoty kolor tego elementu powtarza się na kilku dodatkowych pierścieniach przedzielających srebro, z którego wykonano zarówno skuwkę jak i korpus. Ich powierzchnia została wykończona na kilka różnorodnych sposobów, dzięki czemu ilość detali, które mogą przysłowiowo „cieszyć oko” jest naprawdę spora. Dodatkowe elementy na tej powierzchni nie powodują wrażenia przeładowania. Jest to pod tym względem świetnie zrównoważony projekt. Prosty w formie klips stanowi funkcjonalne, acz nienachalne uzupełnienie całości. Na korpusie umieszczono jeszcze jeden dosyć tajemniczy element – jest nim klapka z wizerunkiem słońca. Po jej otwarciu uzyskujemy dostęp do mechanizmu napełniania pióra. Element ten ozdobiono pokaźnej wielkości rubinem. Te same kamienie szlachetne i ilości trzech, znajdziemy na korpusie. Trzeba przyznać, że firma Marlen wyróżnia się na rynku, jeżeli chodzi o pomysłowość dotyczącą sposobów zasilania pióra. W tym przypadku nie jest inaczej – jest niestandardowo i efektownie.

Sekcję wykonano z szarego (a właściwie szaro-zielonkawego” celuloidu, który bardzo dobrze komponuje się z pozostałymi elementami. W dodatku osoby, którym „nie po drodze” z sekcjami wykonanymi z metalu, będą w tym przypadku w pełni usatysfakcjonowanie. Moim zdaniem jest to także ciekawy zabieg nieco ubarwiający całą kompozycję, gdyż celuloid w efektowny sposób mieni się na różne odcienie.

Stalówka także zasługuje na szerszy opis. Przede wszystkim należy wspomnieć, że jest ogromna. Z pewnością niewiele jest stalówek mogących dorównać jej gabarytami. Właściwie mniejsza nie miała by sensu w piórze klasy Cadran Solaire. Stalówkę uzupełnia równie pokaźnej wielkości spływak, który odpowiada za bezproblemowe podawanie atramentu – ciecz jest dozowana poprawnie niezależnie od szybkości kreślenia linii. Jeżeli chodzi o ilość atramentu pozostającego na papierze, to jest on podawany obficie, ale bez zbędnej przesady. Mokra, soczysta linia, pozwala zaprezentować w pełni barwę atramentu. Jeżeli chodzi o możliwość wpływania na szerokość linii, to jest ona spora, a do uzyskania naprawdę szerokiej kreski nie potrzeba dużo siły, chociaż oczywiście z tą nie należy przesadzać. Pewnym ograniczeniem w tym przypadku może być sporej wielkości spływak, którym możemy „szorować” po papierze przy silniejszym docisku, jeżeli pióro trzymamy bardziej równolegle do powierzchni papieru. W kwestii prowadzenia stalówki, można powiedzieć, że pióro prowadzi się jak po aksamicie – to stwierdzenie najlepiej oddaje jej pracę. To z pewnością jedna z najbardziej „aksamitnych” stalówek z jakimi miałem do czynienia. Ogólnie pracę jak i właściwości piśmiennicze stalówki oceniam bardzo wysoko.

Jeżeli chodzi o ogólnie pojęte właściwości użytkowe, to pomimo iż pióro jest duże i ciężkie, da się nim bez problemu pisać. Jego wyważenie jest poprawne, dzięki czemu leży w ręce tak jak powinno. Skuwki nie ma sensu zakładać na tył pióra, gdyż jest ono na tyle duże, że chyba nie ma osoby, która odczuwała by taką potrzebę. Jedyny nietypowy ruch pióra dotyczy obrotu w okół własnej osi po tym gdy rękę z piórem położymy na powierzchni papieru i rozluźnimy zupełnie palce – wtedy pióro się nieco obraca. Konieczna jest więc kompensacja tego ruchu siłą palców, jednak jest to siła tak niewielka, że nie wpływa ona na komfort pisania.

Podsumowanie:

Marlen Cadran Solaire Deluxe Silver to z pewnością pióro wyjątkowe. Nie należy do tanich, gdyż jeżeli tylko uda nam się je kupić (a testowany egzemplarz jest prawdopodobnie ostatnim dostępnym z 38 sztuk), przyjdzie nam za nie zapłacić około 71 000zł. To sporo, ale ilość zastosowanych drogocennych kruszców jak i sporej wielkości kamieni szlachetnych oraz naprawdę niewielka ilość wyprodukowanych egzemplarzy muszą odpowiednio wpływać na cenę. Jest to także pióro w pełni użyteczne, o naprawdę dużych walorach piśmienniczych – stalówka jest w nim wybitnie dobra, a jej aksamitne prowadzenie potrafi zapaść w pamięć na długo. Zdecydowanie polecam każdemu, kto sztuka naprawdę wyjątkowego pióra wiecznego.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Marlen za dostarczenie pióra do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s