PIÓRA WIECZNE

Venvstas Carbon T – test

Dzisiaj chciałbym zaprezentować pióro, które jest diametralnie inne od większości jakie prezentowane były na łamach Zegarki i Pióra. Dzięki uprzejmości firmy Venvstas możemy testować model o nazwie Carbon T, który już swą nazwą zdradza, że będzie to raczej pióro o nowoczesnej stylistyce.

Opakowanie:

Pióro oferowane jest w czarnym kartonowym opakowaniu. Na jego górnej ściance umieszczono logo producenta. Wewnątrz znajdziemy drugie opakowanie, które również jest wyprodukowane z kartonu. Górną i dolną ściankę stanowi bardzo gruby papier (1,5-2mm grubości). Reszta jest wykonana z bardziej konwencjonalnej gramatury. We wnętrzu opakowania umieszczono cytat: „ZAPISUJ SWOJĄ HISTORIĘ, PROJEKTUJ SWĄ PRZYSZŁOŚĆ”. Muszę przyznać, że co do opakowania mam nieco mieszane uczucia. Z jednej strony matowa powierzchnia kartonu idealnie współgra z materiałem, z którego wykonano pióro, ale z drugiej strony karton w tej postaci sprawia wrażenie opakowania mocno ascetycznego. Na plus z pewnością można zaliczyć dwie rzeczy – opakowanie jest biodegradowalne (nie oszukujmy się – większość pudełek i tak kończy „swój żywot” w najlepszym przypadku na dnie szafy) oraz raczej nie ma ono większego wpływu na ostateczną cenę produktu. Ja osobiście wolę, gdy producent poświęci środki na lepsze materiały i wykonanie przyboru piśmienniczego niż gdy przy zachowaniu tej samej ceny, środki te pochłania opakowanie. W każdym razie jest ciekawie i z pewnością niesztampowo.

Pióro:

Tutaj zaskoczenie jest jeszcze większe i jest ono pozytywne. Pióro wieczne może niektórym przypominać batutę dyrygenta orkiestry. Jest ono niezwykle minimalistyczne (znacznie bardziej niż opakowanie), smukłe i wręcz emanuje z niego nowoczesność. Dodatkowych zdobień nie ma praktycznie żadnych (o ile nie liczyć dwóch maleńkich śrubek na klucz imbusowy oraz logo producenta na szczycie skuwki). Generalnie można napisać, że zamknięte pióro ma kształt rurki. Wykonano je z ręcznie szlifowanego włókna węglowego (którego włókna ułożone są podłużnie) oraz stali nierdzewnej. Włókno węglowe jest nie tylko niezwykle lekkie, ale też ciepłe w dotyku oraz jest ono bardzo odporne na zarysowania.

Krótka i bardzo nietypowa w formie skuwka montowana jest niejako „na wcisk”. Trzyma się ona bardzo pewnie (ten sam system zastosowano do połączenia sekcji i zasadniczej części korpusu). Skuwkę można też zamontować na tylnej części pióra. Jak wspomniałem wcześniej, na szczycie skuwki umieszczono logo producenta. Po jej zdjęciu, widoczny jest grawerunek informujący nas o tym, że produkt został wyprodukowany we Włoszech oraz o indywidualnym numerze danego egzemplarza. Pióro nie posiada klipsa więc aby zamontować go do notatnika, będzie nam potrzebna jakakolwiek szlufka (w okładce samego notesu bądź w dodatkowej oprawce chroniącej umieszczony wewnątrz notatnik) która nam to umożliwi. Z tego samego względu trzeba uważać na to, gdzie i jak odkładamy pióro, gdyż okrągłe formy są podatne na toczenie się. Tutaj jedna uwaga – pomimo okrągłego kształtu, nie zauważyłem by toczyło się ono swobodnie po twardych powierzchniach z przesadną łatwością – prawdopodobnie zapobiega temu w pewnej mierze rozmieszczenie cięższych elementów nieco asymetrycznie względem osi pióra.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 150mm
  • średnica: 10mm
  • waga: 13g

Stalówka została wykonana ze stali nierdzewnej. W testowanym egzemplarzu została zamontowana stalówka o szerokości „B”. Tym co przede wszystkim zwraca uwagę, jest nieduża szerokość linii. Bez trudu można by ją uznać raczej za „M” aniżeli „B”. Dla wielu osób będzie to z pewnością zaleta. Stalówka jest sztywna i nie uda nam się wpływać na szerokość linii wraz ze zmianą siły nacisku, co jednak jest normą w stalówkach, które produkowane są ze stali nierdzewnej. Sunie ona po papierze generalnie gładko. Trudno to opisać, bo stalówka jest umiarkowanie gładka, chociaż absolutnie nie można uznać, że stalówka drapie. Ot po prostu ma swój charakter, który jest ciekawy i wielu osobom z pewnością przypadnie do gustu. Na plus muszę zaliczyć dużą precyzję z jaką prowadzi się stalówkę, pomimo niedużej średnicy pióra oraz jego kształtu. Ogólnie jest to też chyba pierwsze pióro wieczne, które jest zupełnie cylindryczne i nie posiada wydzielonej sekcji, a które się tak wygodnie trzyma.

Pióro może być zasilane za pomocą dołączonego do zestawu konwertera bądź za pomocą naboi (krótkich lub długich w rozmiarze tzw. „uniwersalnym”).

Podsumowanie:

Venvstas Carbon T jest piórem wyjątkowym. Tak nowoczesnych i minimalistycznych w formie przyborów piśmienniczych na rynku jest bardzo niewiele, a te które się pojawiają, są najczęściej bardzo drogie. Za Carbon T w sklepie producenta (bądź w sklepach które oferują produkty tej firmy) przyjdzie nam zapłacić 149 Euro, a przesyłka jest darmowa. Można więc uznać, że przy obecnym kursie cena pióra wynosi około 680zł. W tej kwocie otrzymujemy niszowy produkt, który wykonany został z bardzo wysokiej jakości materiałów, które dodatkowo zostały częściowo wykończone ręcznie. Cenę można więc uznać za atrakcyjną, tym bardziej że pióro jest warte polecenia. Myślę, że będzie także doskonałym „powiewem tradycji” nawet w zestawieniu ze współczesną elektroniką użytkową jak smartfon czy tablet. Cieszy nas też, że mogliśmy przetestować tak nietypowy produkt – bardzo motywująca jest wiedza, że powstają kolejne firmy, które nie tylko podejmują próbę produkcji piór wiecznych, ale które równocześnie próbują wprowadzić nowe rozwiązania.

Podziękowania dla firmy Venvstas za dostarczenie pióra do testu.

2 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s