Caran d'Ache

Caran d’Ache Year of the Tiger Limited Edition – test

Od wielu lat obserwujemy trend, w wyniku którego na rynku pojawiają się produkty opatrzone chińskimi znakami zodiaku. Nie tylko pokazuje to pewien układ sił na rynkach sprzedaży, ale również daje szansę na zakup często niecodziennych pod względem stylistyki produktów. Tytułowe pióro dedykowane jest tygrysowi, który jest trzecim zwierzęciem w chińskim cyklu zodiakalnym, symbolizującym odwagę, siłę i szczerość.

Pióro oferowane jest w kartonowym opakowaniu, które wykonano z materiału bardzo wysokiej jakości. W jego wnętrzu znajdziemy drewnianą kasetę, której powierzchnia lakierowana jest na wysoki połysk. Ten element sprawia jeszcze lepsze wrażenie niż poprzedni element. Kaseta jest masywna, a czerń lakieru jest bardzo głęboka i pięknie połyskuje. Widać, że nie jest to przeciętny lakier, a specjalnie dobrany dla tego zastosowania. W zestawie znajduje się także miękka ściereczka umożliwiająca bezpieczne polerowanie lakierowanych powierzchni.

Foto: Materiały prasowe marki Caran d’Ache

A lakierowanych elementów jest wbrew pozorom więcej niż mogłoby się wydawać. Tym co urzekło mnie osobiście w przypadku tego pióra, to fakt, że zarówno czerń korpusu i skuwki, jak i pomarańczowe wstawki układające się w podobiznę tygrysa, są pokryte tradycyjnym chińskim lakierem, nakładanym warstwa po warstwie. Lakier ten jest nanoszony tradycyjnymi technikami, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na korpusie znajdziemy dodatkowo czerwoną chińską pieczęć mistrza lakiernictwa, która podkreśla kunszt wykonania tego przyboru piśmienniczego. Producent zresztą dołącza „certyfikat autentyczności dla chińskiego lakieru”.

Wśród elementów ozdobnych znajdziemy również logo producenta na szczycie skuwki, prosty, ale bardzo funkcjonalny klips, czy też wygrawerowanego z obu stron sekcji tygrysa. Na łączeniu sekcji z korpusem znajdziemy szeroki pierścień, na powierzchni którego wygrawerowano nazwę producenta, oznaczenie kraju produkcji (SWISS MADE) jak i informację, że sekcja podobnie jak inne elementy metalowe, została pokryta złotem. Na zakończeniu pióra znajdziemy dodatkowe chińskie symbole.

Jeżeli chodzi o kształt pióra, to bazą był oczywiście model Leman – flagowy model tego producenta. Pióro mierzy 138,4mm długości, przez co można je określić jako „standardowo duże”. Pióro podobnie jak każdy inny Leman, jest bardzo wygodne w użytkowaniu. Żadne elementy nie uwierają w dłoń, a pióro jest dobrze wyważone, dzięki czemu nawet długotrwałe użytkowanie nie powoduje dyskomfortu.

Wykonana z 18 karatowego złota próby 750 stalówka o szerokości M pisze po prostu doskonale. Właściwie taki lakoniczny opis by wystarczył, jednak nie mogę nie wspomnieć o jej elastyczności i aksamitnym prowadzeniu. Podczas pisania czuć jak stalówka pracuje i jest to uczucie bardzo przyjemne. Ta „szlachetność” działania sprawia, że szybko zapada ona w naszą pamięć jako coś, do czego chcemy wrócić. Linia jest bardzo dobrze nasycona a ciecz jest podawana bardzo sprawnie. Dla osób, które koniecznie muszą co chwila otwierać notes może to być pewna niedogodność, jednak oceniam tę cechę in plus, z uwagi na fakt, że dzięki temu nawet jasne atramenty mają szansę zaprezentować nam swoją pełnię barw.

Pióro może być zasilane za pomocą naboi w rozmiarze uniwersalnym bądź za pomocą dołączonego w zestawie konwertera. Ciekawostką jest fakt, że zarówno gwint pomiędzy korpusem i sekcją, jak i sekcją a skuwką, posiadają dodatkowe gumowe uszczelki. Nie tylko będą one zapobiegały wysychaniu pióra, ale zabezpieczają nas również w przypadku, gdyby atrament znalazł się nie tam gdzie powinien.

Producent przygotował 888 egzemplarzy pióra wiecznego oraz taką samą ilość piór kulkowych. Cena pióra wiecznego to 14500zł. Czy to dużo? Z pewnością nie jest to kwota mała, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę prestiż producenta, fakt wykonania pióra w Szwajcarii, kosztowne materiały i techniki wykonania (wielokrotne, czasochłonne lakierowanie technikami tradycyjnymi), czy wielkość limitacji, to kwota ta jawi się zupełnie inaczej i wydaje się po prostu całkiem rozsądna.

Podsumowanie:

Caran d’Ache Year of the Tiger to piękne i doskonale wykonane pióro wieczne. Mam wrażenie, że oglądając je na grafikach w sklepach internetowych nie jesteśmy w stanie docenić jego kunsztu. Z tego też powodu polecam przyjrzeć mu się z bliska podczas wizyty w sklepie stacjonarnym. Uważam również, że w porównaniu do ogromnej większości produktów opatrzonych wizerunkami chińskich znaków zodiaku, firmie Caran d’Ache udało się zachować klasę i styl produktu premium z najwyższej półki.

Na zakończenie chciałem podziękować sklepowi Twoje Pióro za użyczenie pióra do testu.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s