Pelikan

Pelikan M200 Gold Marbled – test

Model M200 to jedna z najlepiej rozpoznawalnych propozycji w ofercie firmy Pelikan. Tytułowe pióro jest jednak edycją specjalną, która wizualnie zdecydowanie się od większości wariantów produkowanych w ramach podstawowej oferty.

Pióro oferowane jest w kartonowym opakowaniu, które wykonano z bardzo dobrego materiału. Karton jest gładki i odpowiednio usztywniony. Wewnątrz znajdziemy etui wykonane z materiału mającego przypominać skórę w kolorze białym. Całość dopełnia tasiemka koloru złotego, odpowiednio pasująca do barw przewodnich tej edycji.

Pierwsze wrażenie, które powoduje M200 Gold Marbled jest bardzo dobre. Można by je nawet pomylić ze znacznie droższym, opisywanym już przez nas M400 Tortoishell White. Oba pióra wieczne są podobnych gabarytów. Identyfikacji nie ułatwia fakt wykonania skuwki, sekcji czy pokrętła tłoka z żywicy w kolorze białym. Materiał ten jest bardzo dobrej jakości. Żywica jest gładka i bardzo przyjemna w dotyku. Ma się wrażenie, że materiał jest solidny i nie zawiedzie nas w żadnym, nawet najtrudniejszym momencie. Tym co odróżnia jednak M400 od M200, jest brak charakterystycznych pasów na korpusie. Zamiast nich mamy połyskującą różnymi odcieniami złota żywicę, którą zdobi marmurkowy wzór. Rozwiązanie inne, lecz nie mniej atrakcyjne. Ilość pozostałego w piórze atramentu możemy śledzić za pomocą okienka podglądu, które umieszczono pomiędzy sekcją i korpusem. Całość wygląda dostojnie, elegancko i zdecydowanie można by o tym piórze powiedzieć, że przysłowiowo „przykuwa wzrok”.

Gwint służący do mocowania skuwki umieszczono klasycznie tj. za sekcją. Jego średnica została tak dobrana, że pióro zamyka (lub otwiera) się stosunkowo szybko, a zwoje gwintu nie powodują dyskomfortu, nawet podczas dłuższego użytkowania.

Na szczycie skuwki umieszczono charakterystyczne logo producenta. Podobnie ma się sprawa z jakże klasycznym dla firmy Pelikan klipsem, w kształcie dziobu ptaka widniejącego w logo. Skuwkę zdobi dodatkowo pierścień, na który umieszczono nazwę firmy oraz kraj produkcji.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 125mm
  • długość pióra otwartego: 122mm
  • długość skuwki: 57mm
  • średnica skuwki: 13mm
  • średnica korpusu: 12mm
  • waga: 14g

Stalówka została wykonana ze stali nierdzewnej. Podobnie jak pozostałe elementy metalowe, także ona została pokryta warstwą złota. Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się prosta, klasyczna i ponadczasowa stylistyka stalówki. W testowanym egzemplarzu umieszczono stalówkę o szerokości „F”. Jeżeli chodzi o właściwości piśmiennicze, to można je ocenić bardzo wysoko. Duża precyzja prowadzenia (wynikająca również w pewnej mierze z kształtu stalówki) wraz z responsywnością (niewielką acz wyczuwalną) sprawiają, że pisze się nią bardzo przyjemnie. Stalówka sunie po powierzchni papieru z lekkim, przyjemnym dla ucha szelestem. Linia jest bardzo dobrze nasycona cieczą. Muszę przyznać, że jest to jedna z najlepszych stalówek „F” w tym budżecie (chociaż nie tylko, bo i z wieloma droższymi produktami również jest w stanie konkurować).

Pióro podobnie jak zdecydowana większość piór wiecznych firmy Pelikan, jest zasilana za pomocą wbudowanego tłoka w systemie tzw. „piston filler”. Rozwiązanie to gwarantują nam stosunkowo dużą pojemność oraz brak konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów. W świecie piór wiecznych uchodzi również za bardziej prestiżowe w porównaniu do przyborów zasilanych konwerterem mającym zastępować nabój, chociaż jak to najczęściej bywa – oba systemy mają zarówno swoje plusy jak i minusy. System napełniania obsługujemy za pomocą dużego i wygodnego pokrętła, umieszczonego na zakończeniu pióra.

Podsumowanie:

Pelikan M200 Gold Marbled to bardzo atrakcyjne wizualnie pióro wieczne, które czerpie z najlepszych wzorców – szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę ofertę firmy Pelikan. Pióro zdecydowanie może się podobać, a bardzo dobre walory użytkowe czy właściwości piśmiennicze sprawiają, że jest to pióro zdecydowanie warte polecenia.

lacouronneducomte1

Na zakończenie chciałam podziękować sklepowi La Couronne du Comte za przekazanie pióra do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s