Maiora

Maiora Mitho Dama – recenzja

Od pewnego czasu na naszym rynku dostępne są pióra firmy Maiora. Za tym włoskim producentem stoją jednak osoby znane w branży związanej z produkcją przyborów piśmienniczych. Można wiec domyślać się, że ich jakoś będzie odpowiednio wysoka, a przyjęte rozwiązania sprostają potrzebom odbiorców. W tym materiale postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Pióro oferowane jest w efektownie prezentującym się opakowaniu, którego struktura przypomina skórę aligatora. Jej intensywny kolor pomarańczowy bardzo mocno przyciąga uwagę. Włosi nie boją się koloru, a patrząc na opakowanie aż chce się krzyknąć „Dolce Vita”. Intensywna barwa opakowania sprawia, że tym chętniej chce się zajrzeć do jego wnętrza. Czerń materiału wyścielającego wnętrze podkreśla barwę pióra, której w pierwszym momencie się nie spodziewamy. Pomarańczowo-czarne tło doskonale podkreśla czystą biel pióra wiecznego.

Pióro może się wydawać zwyczajne – proste i białe, łatwo jednak ulec tutaj stereotypom. W rzeczywistości pióro ma całkiem pokaźne rozmiary (oczywiście w granicach ogólnie przyjętych standardów) i prezentuje się niezwykle elegancko. Biel w połączeniu z lekko zwężającym się ku krańcom kształtem przypomina nieco starożytną kolumnę, wykonaną z marmuru. Stożkowate zakończenia dodatkowo potęgują to wrażenie, chociaż akurat takiego zakończenia nie odnajdziemy wśród detali architektonicznych. Moim zdaniem po mistrzowsku dobrano proporcje. Trzy wąskie pierścienie idealnie komponują się z korpusem oraz skuwką oddzielając poszczególne elementy. Na skuwce umieszczono jeszcze jeden, znacznie szerszy pierścień, którego głęboko grawerowany motyw, którego ornamentyka kojarzy nam się z reliktami epoki starożytnej. Wspomniany pierścień wykonany został ze srebra sterling próby 925, co potwierdzają na nim odpowiednie próby. Całości dopełnia prosty klips, na którego zakończeniu znajdziemy tak charakterystyczne dla wielu włoskich piór „kółeczko”, którego zadaniem jest ułatwienie zatykania pióra na okładkach notesów czy innych elementach, jak chociażby kieszeń marynarki. Wspominane proporcje poszczególnych elementów oraz ich wzajemna kompozycja sprawiają, że to kolejny przykład pióra potwierdzającego hasło, że „mniej znaczy więcej”.

Pióro wykonano z wysokogatunkowej żywicy w kolorze białym. Materiał jest bardzo przyjemny w dotyku, a jego jakości nie można absolutnie nic zarzucić. Cylindryczna sekcja przechodzi w gwint służący do mocowania skuwki, a następnie w korpus. Średnice poszczególnych fragmentów są dobrane w sposób niwelujący jakiekolwiek problemy związane z trzymaniem pióra. Nawet podczas dłuższego użytkowania nie będziemy odczuwali dyskomfortu i zmęczenia dłoni.

W tym miejscu muszę wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy, która w tym piórze zwróciła szczególnie moją uwagę. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że tak wielkiego zaskoczenia nie odczułem w piórze jakiejkolwiek innej firmy. Otóż pióro, które do nas dotarło celem przygotowania materiału, miało tak perfekcyjnie nacięte wszystkie gwinty, że przyjemność sprawia samo operowanie elementami, które możemy skręcać i rozkręcać. Mam tutaj na myśli zarówno mocowanie skuwki do sekcji jak i mocowanie pomiędzy sekcją a korpusem. Nie wiem czy to kwestia jakości materiału, nacięcia gwintów czy po prostu magii, ale tak przyjemnie pracujących gwintów jeszcze nie spotkałem. Nic nie skrzypi, nie piszczy, nic się nie chybocze, a z drugiej strony siła jaką potrzebujemy do zmontowania dwóch elementów jest wyjątkowo niska. Jeżeli wszystkie pióra firmy Maiora mają tak przygotowane gwinty, to moim zdaniem należy się tutaj producentowi ogromne uznanie. Zwróciło to moją uwagę już od pierwszego odkręcenia skuwki.

W opisywanym przez nas modelu zamontowana została stalówka (nr 6), która jest produkowana przez firmę JoWo. To jeden z najbardziej znanych producentów stalówek. Stalówka została wykonana ze stali nierdzewnej, a następnie podobnie, jak inne elementy metalowe, pokryta warstwą złota. Na jej powierzchni znajdziemy logo firmy oraz oznaczenie szerokości linii. Nabywcy mogą wybierać spośród szerokości EF, F, M, B oraz Stub.

Interesujący jest system zasilania pióra. To rozwiązanie zresztą widuje się głównie w piórach pochodzących z Włoch. System o nazwie „converter plus” oznacza zasilanie za pomocą dołączonego konwertera, którym możemy operować poprzez odkręcenie tzw. „ślepej skuwki” na zakończeniu korpusu, podobnie jak w systemie piston filler. W tym przypadku jednak mamy możliwość odkręcenia korpusu, wyjęcia konwertera oraz zastąpienia go nabojem.

Tytułowe pióro jest edycją limitowaną. Producent przygotował 2000 egzemplarzy tego modelu.

Podsumowanie:

Maiora Mitho Dama to piękne i bardzo dobrze wykonane pióro wieczne. Jego ponadczasowa stylistyka oraz kolorystyka stanowią dodatkowe atuty. W cenie około 1370zł naszym zdaniem warto przyjrzeć się mu bliżej – nawet uwzględniając, że stalówka wykonana została ze stali nierdzewnej.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Maiora za dostarczenie pióra do recenzji.

2 odpowiedzi »

  1. Zdjęcia jak zwykle na bardzo wysokim poziomie. Co do pióra, przy tak grubej sekcji aż by się prosiło o większą stalówkę, bo jowowska szóstka wygląda wręcz karykaturalnie. Duchessa jakoś z tego wybrnęła a wydaje się, że to pióra podobnego pokroju.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s