W SZKLANECZCE...

Ardbeg 10yo

ardbeg10yo-1

Destylarnia Ardbeg położona na wyspie Islay, jest jedną z ikon świata whisky typu single malt. Od 1815 roku jej wyroby są kojarzone z wysoką jakością oraz wyjątkowym smakiem. Pomimo młodego wieku, Ardbeg 10yo, jest uznawany za jedną z bardziej torfowych, dymnych i złożonych smakowo whisky na świecie. Wszystkie elementy są tutaj ze sobą dobrze wyważone. Producent deklaruje także, że whisky nie jest filtrowana na zimno, co ma zapewniać bogatszy smak trunku. Niemniej przejdźmy do meritum…

ardbeg10yo-12

ardbeg10yo-2

ardbeg10yo-5

Kolor: słomkowy, jasny.

Zapach: Pierwsze co będzie nam dane poczuć to torf. Po chwili jednak przebijają się przez niego owoce, a przede wszystkim morskie jodowane powietrze, mentol, wosk i ciemna czekolada. Delikatnie czuć pieprz i wędzoną rybę. Właściwie w mojej wyobraźni rysuje się ognisko na plaży w lekko sztormową pogodę nad którym pieczemy/wędzimy rybę, a z kieszeni wystaje nam tabliczka ciemnej czekolady.

Smak: Producent nie myli się z określeniem tego aspektu jako wręcz „eksplozji trzaskającego torfu, który uwalnia ogrom smaków”. I w rzeczywistości faktycznie: pieprz, toffi, cynamon, delikatnie owocowe nuty z akcentem bananów. Po chwili czujemy przyjemne ciepło, które przypomina picie ciepłego i kremowego capuccino. Pod koniec doświadczamy dymnych aromatów.

Finisz: dłuuuugi i dymny, z aromatami prażonych migdałów, jęczmienia i gruszki. Chociaż wymaga chwili skupienia gdyż na początku czujemy ogrom dymu, a pod koniec gruszkę. Pozostałe elementy wymagają delikatnego skupienia się nad nimi. Początek tego etapu degustacji można wyobrazić sobie dosyć prosto – jeżeli kiedykolwiek zdarzyło ci się nawdychać dymu z ogniska to jest to jest to mniej więcej ten smak – nie jest on jednak tak brutalny jak prawdziwy dym. Jest raczej na swój sposób wysublimowany i intrygujący.

ABV: 46%

Podsumowanie:

„Dymne” tradycje wyspy Islay są tutaj kontynuowana w jak najlepszy sposób i trudno odmówić tej whisky charakteru. Jest to jedna z moich ulubionych whisky, aczkolwiek wielu osobom może nie smakować ze względu na intensywny smak. Dla miłośników whisky dymnych i torfowych to pozycja obowiązkowa.

ardbeg10yo-6

ardbeg10yo-7

ardbeg10yo-8

ardbeg10yo-10

ardbeg10yo-9

ardbeg10yo-11

ardbeg10yo-13

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s