Oris

Oris ProDiver Pointer Moon

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Jeżeli miałbym wybrać kilka niezwykle ciekawie rozwijających się marek zegarkowych, które plasują się w przedziale cenowym dostępnym dla szerszego grona odbiorców, z pewnością zawarłbym na tej liście firmę Oris. Producent ten serwuje nam (w mojej ocenie) coraz bardziej interesujące czasomierze, które wyposażone są w ciekawe funkcje. Kolejnym zegarkiem tego typu, jest model ProDiver Pointer Moon, który pozwala nam odczytywać siły pływów, oraz ich korelację z fazami księżyca. „Odkrywanie nowych horyzontów” przyświecające producentowi podczas projektowania kolekcji Aquis oraz ProDiver przekłada się na dążenie do tworzenia profesjonalnych narzędzi wykorzystywanych podczas nurkowania. Oczywiście zawodowi nurkowanie oczekują najwyższych standardów od wykorzystywanych narzędzi, dlatego zegarek był testowany przez Roman’a Frischknecht’a.

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Na czarnym cyferblacie, poza nakładanymi indeksami oraz podziałką minutową, doskonale widoczne są elementy związane z niezwykłą jak na zegarki mechaniczne funkcją, dotyczącą wpływu grawitacji oraz faz księżyca na pływy morskie. Jasnoszare okręgi oznaczają siłę grawitacji – im bliżej centrum tarczy, tym siła mniejsza. Dodatkowo okręgi są podpisane: maksymalna (max), średnia (avg) i najmniejsza (min). Dodatkowo pomarańczową linią naniesiono siłę pływów – są to siły związane również z pozycją Księżyca względem Ziemi, dlatego dookoła naniesiono graficzne reprezentacje faz księżyca. Cyfry sąsiadujące z owymi ilustracjami, to nie datownik, a wskaźnik odpowiedzialny za licznie czasu wg miesiąca księżycowego, który trwa 29 dni 12 godzin i 44 minuty, co daje 29,53 dnia. Tak więc można powiedzieć, że owa skala, której wartość wskazuje dodatkowa, pomalowana na pomarańczowo wskazówka, ilustracja faz księżyca, pomarańczowy wykres pływów, a także szara podziałka – są ze sobą ściśle powiązane.

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Producent podkreśla, że informacje dotyczące pływów, są jednymi z podstawowych przydatnych funkcji podczas żeglowania, połowów rybackich, czy też nurkowania. Na cyferblacie znajduje się także informacja, że funkcja ta została skalibrowana dla półkuli północnej lub południowej (w zależności od wersji). Tuż obok napisu informującego o tym, odnajdziemy okienko datownika. Polerowane wskazówki (sekundowa, minutowa i godzinowa) zostały wypełnione materiałem luminescencyjnym. Cyferblat jest chroniony przez wypukłe szafirowe szkło pokryte obustronnie powłoką antyrefleksyjną.

Zastosowany mechanizm to Oris Cal. 761, który bazuje na werku Sellita SW220. Posiada on automatyczny naciąg sprężyny.

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Kopertę zegarka wykonano z tytanu i ma ona aż 49 milimetrów średnicy. Oczywiście można zrozumieć, że większa średnicy przekłada się na lepszą czytelność pod wodą, jednak spore gabaryty mogą przyczynić się do ograniczenia potencjalnego grona nabywców. Zegarek posiada również przykręcaną oraz pokrytą powłoką DLC, osłonę zakręcanej koronki. Na pełnym deklu naniesiono podstawowe informacje o zegarku, a także podziałkę ułatwiającą konwersję jednostek z metrów na stopy i odwrotnie (w zakresie do 1000 metrów lub 3281 stóp). Trzeba wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniu, a mianowicie o pierścieniu lunety. Tzw. bezel umożliwia jednostronny obrót, jednak by tego dokonać, użytkownik musi podnieść pokryty powłoką DLC zewnętrzny pierścień, obrócić go, a następnie zablokować poprzez wciśnięcie.

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Z pewnością rozwiązanie to podnosi bezpieczeństwo związane z użytkowaniem zegarka pod powierzchnią wody. Z boku znajdziemy informację „Rotation Safety System – Tested to 1000 meters”, która informuje, że rozwiązanie to zostało przetestowane do używania nawet na głębokości jednego kilometra. Oczywiście pewnie niewielu będzie dane zanurkować tak głęboko, ale cieszy fakt, że producent dba o projekt takich elementów. Sama wkładka pierścienia została wykonana z ceramiki, oraz posiada charakterystyczną „kropkę”, która została wypełniona materiałem luminescencyjnym. Z lewej strony koperty znajduje się także automatyczny zawór helowy. Producent podaje, że zegarek jest wodoodporny do 1000 metrów.

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Foto: Materiały prasowe marki Oris

Zegarek oferowany jest na czarnym gumowym pasku wyposażonym w zapięcie motylkowe, które zostało wyposażone w rozwiązanie pozwalające na łatwą regulację długości bez trwałego skracania paska. Samo zapięcie również pozwala na pewną i szybką korektę długości zapięcia. W pudełku, a właściwie czarnej skrzynce o technicznym charakterze, znajdziemy również tytanową bransoletę oraz narzędzie ułatwiające jej wymianę. Sugerowana cena (tzw. ” Swiss Retail Price”) wynosi 3200 CHF.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s