ZEGARKI

Zenith El Primero Stratos Flyback Rainbow

Foto: Materiały prasowe marki Zenith

Foto: Materiały prasowe marki Zenith

„The legend lives on” (tłum. leganda żyje) – taki mianem producent określa najnowszy model, który bazuje na zegarku przygotowanym w 1997 roku dla francuskich sił powietrznych. Protoplasta mia spełniać wszystkie wymogi dla pracy w trudnych warunkach, wobec czego musiał być nie tylko wykonany z wysokiej jakości materiałów, ale być także odporny na wstrząsy. Teraz jednak producent postanowił przenieść te cechy oraz motyw kolorystyczny tęczy na bardziej sportowy zegarek dla szerszego grona odbiorców.

Foto: Materiały prasowe marki Zenith

Foto: Materiały prasowe marki Zenith

Jeżeli o legendach mowa, to nie wspomnieć o legendzie El Primero. Mechanizmy te zrewolucjonizowały na swój sposób świat tzw. chronografów, czyli zegarków wyposażonych w funkcję stopera. W opisywanym modelu pracuje El Primero 405B, który wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny. Pracuje on z wysoką jak na tego typu zegarki częstotliwością wynoszącą 5Hz (36000 VpH), a do jego konstrukcji użyto aż 331 komponentów. Ciekawą funkcją związaną z bądź co bądź lotniczym dziedzictwem tego modelu, jest możliwość uruchomienia i zresetowania wskazań stopera za pomocą pojedynczego naciśnięcia przycisku, zamiast trzech, które jest wymagane w standardowych mechanizmach z komplikacją stopera.

Foto: Materiały prasowe marki Zenith

Foto: Materiały prasowe marki Zenith

Obrotowy pierścień lunety posiada aluminiową wkładkę, z naniesioną podziałką minutową, która może kojarzyć się z zegarkami przeznaczonymi do nurkowania. Jednak zdecydowano się na użycie tego elementu tak, by można było wprowadzić dodatkowy pomiar czasu w obrębie jednej godziny, a który nie jest związany z działaniem stopera.

Zenith Rainbow Flyback z 1997 roku. Foto: Materiały prasowe marki Zenith

Zenith Rainbow Flyback z 1997 roku. Foto: Materiały prasowe marki Zenith

Również kolory użyte do wydzielenia 20 minut na podziałce tzw. bezela oraz na subtarczy zlokalizowanej na godzinie 3 nie są przypadkowe, bowiem uznano, że takie zestawienie kolorystyczne jest najlepiej widoczne w kokpicie samolotu – również po zmroku. Na czarnym cyferblacie nie zabrakło oczywiście wyraźnych, pokrytych Super LumiNovą (SLN C1) indeksów godzinowych. Proste i charakterystyczne w kształcie wskazówki: minutowa, godzinowa, a także sekundnik stopera zostały również wypełnione tym materiałem.

Foto: Materiały prasowe marki Zenith

Foto: Materiały prasowe marki Zenith

Stalowa koperta mierzy 45,5mm średnicy oraz 14,1mm wysokości. Z prawej strony umieszczono przyciski za pomocą których możemy obsługiwać pracę stopera oraz koronkę. Do wypełnienia pierścienia lunety oraz dekla użyto szkła szafirowego, z tym, że w przypadku szkła od strony tarczy zostało ono pokryte obustronnie powłoką antyrefleksyjną, aby zapewnić maksymalną odporność na refleksy świetlne. Zegarek jest wodoodporny do 100m co wydaje się wartością wystarczającą dla tego typu zegarka. Zegarek oferowany jest na stalowej bransolecie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s