Christophe Claret

Christophe Claret Poker

Foto: Materiały prasowe marki Christophe Claret

Foto: Materiały prasowe marki Christophe Claret

Nie tak dawno miałem przyjemność pisać o innej niezwykłej konstrukcji, która została zaprojektowana i wykonana przez manufakturę Christophe Claret, a mianowicie X-TREM-1 (można o niej przeczytać TUTAJ). Jednak firma ta ma w swojej ofercie znacznie więcej zaskakujących czasomierzy. Po wprowadzeniu na rynek modeli Baccara oraz BlackJack, przyszedł czas na zaprezentowanie modelu o nazwie Poker, który wraz z dwoma wymienionymi zegarkami tworzy kolekcję „Casino Game Watches”. Model ten jest tym ciekawszy, że tak naprawdę był pierwszą z trzech (Baccara, BlackJack, Poker) komplikacji opracowanych przez firmę, jednak jego dopracowywanie zajęło sporo czasu. Z tego też względu zegarek ten został z całej kolekcji zaprezentowany jako ostatni. Stało się tak, ponieważ wyglądająca (pozornie) na prostą gra, wymaga zastosowania w zegarku wielu skomplikowanych rozwiązań.

Foto: Materiały prasowe marki Christophe Claret

Foto: Materiały prasowe marki Christophe Claret

W grze, zgodnie z zasadami używa się 52 kart, co przekłada się na 32768 możliwe kombinacje (w przypadku trzech graczy wynik ten wynosi 98304 kombinacje) powoduje, że zegarek ten nie może być prosty w swej konstrukcji. I nie jest. Pierwszy prototyp powstał już w 2011 roku, jednak główne ulepszenia zajęły kolejne dwa lata. Ostatnie poprawki oraz produkcja każdego z czterech wariantów (materiał, kolor) sprawiła, że zegarek ten został dopiero niedawno zaprezentowany. Klient ma do wyboru 4 kombinacje, w których chodzi przede wszystkim o materiał z którego wykonana została koperta (mierząca 45mm średnicy), gdyż do wyboru jest wersja będąca połączeniem białego lub różowego złota z tytanem pokrytym powłoką PVD. Dwa pozostałe warianty mają taką samą kopertę z tytanu, którego powierzchnia również została pokryta czarną powłoką PVD, jednak akcenty kolorystyczne takie jak wskazówki bądź przeszycie paska są różne, i są to odpowiednio kolory czerwony i niebieski. Każdy z wariantów został wykonany w ilości 20 egzemplarzy. Zegarek jest wodoodporny do 30m.

Foto: Materiały prasowe marki Christophe Claret

Foto: Materiały prasowe marki Christophe Claret

Zegarek został przygotowany tak, że jego użytkownik może poczuć się jakby brał udział w prawdziwej trzyosobowej rozgrywce najpopularniejszego wariantu pokera o nazwie „Texas Hold’em”. Aby to wszystko możliwe, koniecznym stało się opracowanie odpowiedniego werku, który w tym przypadku składa się aż z 655 komponentów. Mechanizm PCK05 posiada także automatyczny naciąg sprężyny. Rezerwa chodu wynosi 72 godziny dzięki zastosowaniu podwójnego bębna sprężyny. Kaliber pracuje z częstotliwością 4 Hz (28800 VpH), a do łożyskowania jego ruchomych elementów użyto 72 kamieni.

Funkcję gry w pokera obsługujemy za pomocą 3 przycisków umieszczonych po lewej stronie koperty. Pierwszym z nich (zlokalizowanym na godzinie 9) sprawiamy, że karty są tasowane, a następie wyświetlane w trzech okienkach dla poszczególnych graczy. Następnie za pomocą przycisku na godzinie 10, aktywujemy pojawienie się trzech kart w wycięciu na godzinie 9. Przycisk na godzinie 8 umożliwia nam dobieranie dodatkowych kart w oknie po prawej stronie cyferblatu. Producent wyposażył zegarek również w tzw. gong katedralny („cathedral gong”), który wybija dźwięki po naciśnięciu przycisków oznaczonych „flop” oraz „turn/riverpushers”.

Foto: Materiały prasowe marki Christophe Claret

Foto: Materiały prasowe marki Christophe Claret

Cyferblat został zdominowany przez główną komplikację związaną z samą rozgrywką. Pozostała wolna powierzchnia została ciekawie ażurowana we wzory nawiązujące do klimatu rozgrywek karcianych. Jednak zegarek powinien wskazywać przede wszystkim czas, dlatego ponad powierzchnią tarczy przesuwają się dwie wydatne wskazówki, które dodatkowo zostały pokryte materiałem luminescencyjnym, tak by odczyt wskazań był możliwy również w słabym świetle. Na uwagę zasługuje fakt, że kompozycja całego układu cyferblatu składa się z 64 elementów. To jednak nie wszystko – opcjonalnym elementem jest specjalna figura dziewczyny w stylu pin-up, która pojawia się podczas kondensacji pary na szafirowym szkkle.

Niezwykły jest także wahnik, który nawiązuje oczywiście do koła ruletki, która łudząca przypomina tą znaną z kasyn. Na zewnętrznym pierścieniu umieszczono 37 numerowanych pól.

Wymiary zegarka to 45 x 52.6 x 15.95 mm. Jest on oferowany na czarnym pasku ze skóry aligatora. Niestety tak wyjątkowy czasomierz, jest również niewątpliwie drogi. Cena wynosi odpowiednio: 160 000 CHF (+Vat) za wersję w tytanowej kopercie, 168 000 CHF (+Vat) za wersję w kopercie z tytanu i różowego złota, oraz 172 000 CHF (+Vat) za wariant którego koperta jest połączeniem tytanu i białego złota.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s