Ulysse Nardin

Ulysse Nardin The Skeleton Tourbillon Manufacture

Foto: Materiały prasowe marki Ulysse Nardin

Foto: Materiały prasowe marki Ulysse Nardin

O niezwykłych konstrukcjach produkowanych przez manufakturę Ulysse Nardin pisałem już kilkakrotnie. Firma przyzwyczaiła nas, do swojego mocno określonego stylu. Zegarkom produkowanych przez UN trudno odmówić oryginalności. Jednak poza parametrami technicznym, potrafią one także zaskakiwać nowoczesnym, a zarazem eleganckim designem. Jedna z najnowszych kreacji zegarmistrzowskich, nazwana „The Skeleton Tourbillon Manufacture”, jest doskonałym potwierdzeniem wysokiej pozycji Ulysse Nardine w świecie mechanicznych konstrukcji służących do pomiaru czasu.

Koperta o średnicy 44mm została wykonana w zależności od wersji, z białego lub różowego złota. Do wypełnienia pierścienia lunety oraz dekla, użyto szkła szafirowego – to od strony tarczy zostało dodatkowo pokryte powłoką antyrefleksyjną. Koperta tworzy właściwie jedynie ramy dla grającego pierwsze skrzypce werku. Pierścień lunety wraz z wąskim okręgiem podziałki godzinowej tworzy subtelną całość. Jej uzupełnieniem są łagodnie opadające uszy. Zegarek jest wodoodporny do 30 metrów.

Foto: Materiały prasowe marki Ulysse Nardin

Foto: Materiały prasowe marki Ulysse Nardin

Wspomniany mechanizm, oznaczony jako Cal. UN-170, posiada manualny naciąg sprężyny. Podobnie jak wiele kalibrów wyposażonych w komplikację tourbillona, pracuje on z częstotliwością 18000 VpH. Do łożyskowania ruchomych elementów użyto 23 kamieni. Przede wszystkim cechą zasługującą na uwagę, jest duża rezerwa chodu, która w tym przypadku wynosi 7 dni (170 godzin). Zgodnie z panującymi trendami, sprężynę balansu, kotwicę oraz wychwyt, wykonano z krzemu. Oczywiście w przypadku tytułowego zegarka, parametry techniczne, to nie wszystko. Istotną rolę odgrywa tutaj otwarta architektura oraz doskonałe proporcje szkieletowego mechanizmu, który naprawdę robi wrażenie. Subtelne krzywizny mostków i pół mostków, współgrają z pionowym rozkładem głównych elementów składowych werku. Efektownie zdobiony bęben sprężyny widoczny na godzinie 12, równoważony jest przez układ obiegowego wychwytu, który widoczny jest na godzinie 6. Poza zdobionymi za pomocą różnych szlifów elementów, atrakcyjnego wyglądu dodają mechanizmowi kontrastujące z nim kamienie łożyskujące, a także barwione na niebiesko śruby, wraz z wybranymi elementami układu wychwytu. Niebieski kolor nadano także wskazówkom.

Model ten wykonano w ilości 200 sztuk w kopercie z białego złota, oraz takiej samej ilości dla wariantu posiadającego kopertę z różowego złota.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s