Niedawno Panerai zaprezentowało kilka bardzo ciekawych zegarków – wśród nich znalazł się model Radiomir 1940 Marina Militare, którego nazwa podkreśla historyczną więź firmy Panerai z włoską marynarką wojenną. Producent podkreśla znaczenie poduszkowatego kształtu koperty, który ma zapewniać podwyższoną odporność, a który został zaprezentowany po raz pierwszy (przez Panerai) w roku 1936. Trudno ocenić na ile faktycznie tego typu kształt koperty podnosi odporność na np. uderzenia, ale pewnym jest, że stał się on na swój sposób znakiem rozpoznawczym Panerai.
Koperta została wyprodukowana ze stali nierdzewnej i mierzy 47mm średnicy. Jej powierzchnię wypolerowano na wysoki połysk. Rozmiar został podyktowany faktem, że zegarki, które były produkowane dla komandosów, były noszone na skafandrach. Z tego względu większa średnica czasomierza nie tylko nie była problemem, ale i zapewniała łatwiejszy odczyt aktualnego czasu. Model ten jest wodoszczelny do 100m. Z pewnością wiele osób zapyta, dlaczego parametr ten jest tak niski – w końcu bez problemu możemy zakupić dziś zegarek, który nosi oznaczenie 200 lub 300 metrów. Otóż producent chciał się zbliżyć możliwie najbardziej do parametrów, a także wyglądu modelu historycznego.
Z tego samego względu tarczę chroni wypukłe szkło wykonane z Plexiglas’u. Odstępstwem od oryginału jest transparentne wypełnienie dekla, które wykonano już ze szkła szafirowego. Dzięki temu każdy z 1000 nabywców będzie mógł obserwować pracę mechanizmu oznaczonego symbolem P.3000. Jest to werk nakręcany ręcznie, a z uwagi na podwójny bęben sprężyny, oferuje on rezerwę chodu wynoszącą sporo, bo aż 3 dni. Na konstrukcję kalibru składa się 160 komponentów, a do łożyskowania jego ruchomych elementów użyto 21 kamieni.
Tarcza to kwintesencja prostoty, która stała się tak charakterystyczna dla czasomierzy produkowanych przez Panerai. Cyferblat ma konstrukcję tzw. „kanapki” – poprzez wycięcia w matowej czarnej powierzchni tarczy widzimy niższą warstwę, która pokryta jest materiałem luminescencyjnym. Beżową Super LumiNovą wypełniono także wskazówki. Na tarczy poza niezbędnymi elementami, takimi jak indeksy godzinowe i wskazówki, znalazł się jedynie napis „MARINA MILITARE”.
Zegarek dostarczany jest na personalizowanym skórzanym pasku oraz z zapasowym szkłem wykonanym z Plexiglas’u.