Zegarki, takie jak tytułowy czasomierz nie są specjalnie częstym widokiem w kolekcjach producentów. Być może ich niska popularność wynika z uznania, że wskazywane przez nie parametry są bardziej fanaberią, aniżeli przydatnymi w codziennym życiu. Nie należą one również do grona tzw. „wielkich komplikacji”, które są lśniącymi perłami zegarmistrzowskiego fachu, a którymi to przede wszystkim szczycą się producenci. Z pewnością jednak są one zegarkami ciekawymi i urozmaiconymi.
- Foto: Materiały prasowe marki Girard-Perregaux
- Foto: Materiały prasowe marki Girard-Perregaux
- Foto: Materiały prasowe marki Girard-Perregaux
Koperta jest wykonana w zależności od wersji ze stali nierdzewnej lub 18 karatowego różowego złota. Jej średnica wynosi 44 mm średnicy. Szeroki pierścień lunety wypełniono szkłem szafirowym, które pokryto powłoką antyrefleksyjną. Tego samego rodzaju szkła użyto do wypełnienia dekla, dzięki czemu możemy podziwiać pracę i zdobienia mechanizmu. Powierzchnia szerokich i stosunkowo masywnych uszu została wykonana jako szczotkowana. Tworzy to interesujący kontrast pomiędzy dwoma sposobami wykończenia powierzchni. Zwieńczenie zakręcanej koronki ozdobiono logiem manufaktury. Zegarek jest wodoodporny do 100m.
Tarczę na której naniesiono podobiznę południków i równoleżników naszego globu wykonano w jednym z trzech kolorów zależnych och wybranej wersji kolorystycznej jak i wspomnianego powyżej zróżnicowania materiałowego koperty. Okala ją szeroki pierścień, na który naniesiono podziałkę minutową, której duża i prosta czcionka jest idealnie czytelna. Na powierzchni cyferblatu znalazły się także nakładane indeksy godzinowe, które zdublowano przy pomocy tulei wypełnionych Super LumiNovą. Materiałem luminescencyjnym wypełniono także szerokie i charakterystyczne dla GP w kształcie wskazówki.
Zdecydowanie wizualnie wybijają się dwie sub-tarcze ulokowane na godzinie 4:30 oraz 7:30. Pierwsza z nich odpowiada za wskazanie czasu w drugiej strefie czasowej. Jej podziałka posiada także rozróżnienie pomiędzy dniem i nocą. Drugi pełni rolę sekundnika, którego tło stanowi wskazanie faz księżyca. Uzupełnieniem tego zestawu funkcji jest umieszczone na godzinie 12 duże okienko datownika.
Zastosowany mechanizm to manufakturowy GP03300-0095, który charakteryzuje się 46 godzinną rezerwą chodu. Pracuje on z częstotliwością 4Hz (28800 VpH), a do łożyskowania jego ruchomych elementów użyto 35 kamieni. Ciekawe parametry związane są z wyświetlaniem daty. Otóż dyski za nią odpowiedzialne mają jedynie 0,1mm grubości. Dzięki tak niewielkiej wadze oraz pozostałym zastosowanym rozwiązaniom producent podaje, że zmiana daty zajmuje jedynie 15/1000 części sekundy.
Z uwagi na fakt, ze rok 2014 jest 300 rocznicą przyjęcia przez Parlament Brytyjski dokumentu „Longitude Act”, manufaktura postanowiła zaprezentować również limitowany do 50 sztuk model poświęcony John’owi Harrison’owi. Od wariantu standardowego różni się on zastosowanym werkiem (GP03300-0093), który jednak prezentuje te same parametry techniczne, oraz symboliczną podziałkę dla jednego z południków na tarczy. Model limitowany posiada także inne wypełnienie sub-tarczy drugiej strefy czasowej – zawiera on graficzną interpretację wycinka mapy z wyróżnionym obszarem Wielkiej Brytanii.
W zależności od wersji, zegarek jest oferowany na brązowym bądź czarnym pasku wykonanym ze skóry aligatora.
Kategorie: Girard-Perregaux, ZEGARKI