H. Moser & Cie

H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Calendar Funky Blue – The Original Smart Watch

Foto: Materiały prasowe H. Moser & Cie.

Foto: Materiały prasowe H. Moser & Cie.

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się tzw. „smart watch’e”. Zegarki „wszystkomające” najczęściej kojarzą nam się z elektroniką, technologią i plastikiem. Jednym słowem wszystkim, czego nie lubi środowisko konserwatywnych miłośników zegarów i zegarków. Ci z kolei wolą, jeśli wewnątrz koperty ich czasomierza pracuje klasyczny mechanizm, którego działanie wolne jest od jakiegokolwiek śladu elektroniki. Jeżeli dodatkowo spojrzymy na manufakturę H. Moser & Cie., której produkty hołdują najlepszym tradycjom zegarmistrzowskim, przy jednoczesnym kontynuowaniu ściśle określonej klasycznej wręcz stylistyki, trudno się dziwić, że prezentacja smart watch’a wywołała tak duże zdziwienie.

Ostatecznie zegarek smart watch w wydaniu H. Moser & Cie. się pojawił. Niezależnie od tego jak przemyślanym zabiegiem marketingowym było nadanie modelowi Endeavour Perpetual Calendar Funky Blue tego tytułu, trzeba przyznać, że było ono skuteczne. Tak naprawdę, czasomierz ten jest kolejnym wcieleniem modelu Endeavour wyposażonego w funkcję wiecznego kalendarza. Tym razem otrzymał on jaśniejszą niebieską tarczę, której kolor producent określił jako Funky Blue. Na jej powierzchni znajdziemy znany już rozkład elementów wskazujących. Dzięki nim możemy odczytać aktualny czas, sekundę, dzień miesiąca, aktualny miesiąc (wskazywany przy pomocy dodatkowej wskazówki), a także ilość pozostałej energii zmagazynowanej w sprężynie napędowej zegarka. Z tyłu czasomierza znajdziemy również wskaźnik informujący nas o tym, czy aktualny rok jest rokiem przestępnym.

Foto: Materiały prasowe H. Moser & Cie.

Foto: Materiały prasowe H. Moser & Cie.

Koperta również posiada znany miłośnikom manufaktury kształt. Mierzy ona 40,8mm średnicy oraz 11,1mm wysokości. Została ona wykonana z 18 karatowego białego złota.

Wewnątrz koperty znajdziemy manufakturowy kaliber HMC 341. Z uwagi na fakt, że opisywałem już ten model, pozwolę sobie zacytować informacje nt. mechanizmu z opisu Endeavour Perpetual Calendar Black Golden Edition:

Kaliber ten zdobył nagrodę Grand Prix w Genewie, w kategorii mechanizmów z komplikacjami. Posiada on ręczny naciąg sprężyny i oferuje aż 7 dniową rezerwę chodu (co jest zasługą podwójnego bębna sprężyny). Niezwykłym zabiegiem, jest wykonanie wszystkich płyt i mostków z litego, 18 karatowego złota. Do łożyskowania użyto 28 kamieni, z których większość została osadzona w złotych szatonach. Na tym jednak lista niezwykłych cech się nie kończy. Zastosowano wychwyt będący również konstrukcją stworzoną przez Moser’a, a całość uzupełniono oryginalnym podwójnym włosem Straumann’a. Dla podniesienia niezawodności, wprowadzono w systemie anty wstrząsowym (tzw. „incabloc”) zakończenie osi za pomocą osadzonych tam diamentów. Znajdziemy tutaj także wskazanie lat przestępnych. Wszystkie elementy werku są ręcznie wykańczane i ozdabiane. Całość wieńczy ręcznie wygrawerowane logo manufaktury.”

Foto: Materiały prasowe H. Moser & Cie.

Foto: Materiały prasowe H. Moser & Cie.

Foto: Materiały prasowe H. Moser & Cie.

Foto: Materiały prasowe H. Moser & Cie.

Zegarek będzie oferowany na pasku ze skóry antylopy kudu, który będzie wyposażony w wykonane z 18K białego zapięcie motylkowe.

Parafrazując znane powiedzenie, można zapytać „ile jest smart watch’a w tym smart watch’u”? Generalnie niewiele. Właściwie to nawet nie ma go w ogóle. Z drugiej strony, zegarek ma wszystko co jest potrzebne. Mamy dużą rezerwę chodu, wieczny kalendarz pozwalający odczytać dzień miesiąca oraz miesiąc, a także śledzić aktualny czas. W dodatku mechanizm posiada komplikację szybkiej zmiany daty. Premiera ta, to zabieg mający zwrócić uwagę, że pogoń za niezliczoną ilością funkcji nie jest być może najlepszą drogą do osiągnięcia doskonałości. Moim zdaniem, fakt pozostania manufaktury H. Moser & Cie. na utartej ścieżce cieszy i daje nadzieje na przyszłość, w której wciąż będziemy mogli korzystać z czasomierzy, których działanie nie będzie uzależnione od elektroniki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s