H. Moser & Cie

H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Calendar Black Golden Edition

Foto: Materiały prasowe marki H. Moser & Cie.

Foto: Materiały prasowe marki H. Moser & Cie.

Zaprezentowany 10 lipca 2014 roku model Endeavour Perpetual Calendar Black Golden Edition, to najnowsze dzieło H. Moser & Cie. Manufaktura ta nie jest powszechnie znana, i na ulicy raczej trudno będzie spotkać osobę z zegarkiem ich produkcji, jednak jest ona jedną z gwiazd widniejących na firmamencie Haute Horlogerie. Przepiękne kreacje zegarmistrzowskie, ponadczasowy styl oraz nieprawdopodobna dbałość o detale i jakość wykonania, to cechy przyświecające firmie od pokoleń. Opisywany zegarek został wykonany jedynie w ilości 10 sztuk.

Foto: Materiały prasowe marki H. Moser & Cie.

Foto: Materiały prasowe marki H. Moser & Cie.

Koperta mierząca 40,8mm średnicy oraz 11,1mm wysokości została wykonana z tytanu, który następnie pokryto powłoką DLC (Diamond like Carbon). Jej kształt jest charakterystyczny dla manufaktury i raczej nie wymaga szerszego opisu. Jej kształt sprawia, że idealnie nadaje się jako zegarek do garnituru, czy też mniej formalnego stroju na co dzień. Równie charakterystyczne jest podcięcie koperty biegnące od uszu do osi zegarka, co na zdjęciach widoczne jest zwłaszcza po stronie z koronką. Została ona ozdobiona monogramem „M” będącym skrótem od „Moser”. Do wypełnienia pierścienia lunety użyto wypukłego szkła szafirowego, pokrytego powłoką antyrefleksyjną. Tego samego rodzaju szkła, oraz co ciekawe i rzadko spotykane, również wypukłego – użyto do wypełnienia dekla. Dzięki temu mamy możliwość obserwowania pracy pięknie zdobionego mechanizmu.

Foto: Materiały prasowe marki H. Moser & Cie.

Foto: Materiały prasowe marki H. Moser & Cie.

A mechanizm jest nie byle jaki. Jest to manufakturowa konstrukcja oznaczona symbolem HMC 341. Kaliber ten zdobył nagrodę Grand Prix w Genewie, w kategorii mechanizmów z komplikacjami. Posiada on ręczny naciąg sprężyny i oferuje aż 7 dniową rezerwę chodu (co jest zasługą podwójnego bębna sprężyny). Niezwykłym zabiegiem, jest wykonanie wszystkich płyt i mostków z litego, 18 karatowego złota. Do łożyskowania użyto 28 kamieni, z których większość została osadzona w złotych szatonach. Na tym jednak lista niezwykłych cech się nie kończy. Zastosowano wychwyt będący również konstrukcją stworzoną przez Moser’a, a całość uzupełniono oryginalnym podwójnym włosem Straumann’a. Dla podniesienia niezawodności, wprowadzono w systemie anty wstrząsowym (tzw. „incabloc”) zakończenie osi za pomocą osadzonych tam diamentów. Znajdziemy tutaj także wskazanie lat przestępnych. Wszystkie elementy werku są ręcznie wykańczane i ozdabiane. Całość wieńczy ręcznie wygrawerowane logo manufaktury.

Foto: Materiały prasowe marki H. Moser & Cie.

Foto: Materiały prasowe marki H. Moser & Cie.

Cyferblat również został wykonany z 18 karatowego złota, a jego powierzchnia jest ręcznie przydymiana i ozdabiana szlifem słonecznym. Wokół tarczy umieszczono dwanaście indeksów godzinowych. Pełnią one również rolę w tytułowym wiecznym kalendarzu i odpowiadają one 12 miesiącom, które są wskazywane za pomocą krótkiej, centralnie umieszczonej wskazówki. W tym samym punkcie osadzone zostały wskazówki: minutowa i godzinowa. Ich kształt, to po raz kolejny klasyka w wykonaniu H. Moser & Cie. Ich polerowane powierzchnie pięknie kontrastują z pozostałymi elementami tarczy. Wskazówki oraz nakładane indeksy wykonano z 18k złota. Na godzinie 6 umieszczono subtarczę sekundnika. Pozostałymi elementami cyferblatu jest umieszczone na godzinie 3 okienko datownika (które wskazuje dzień miesiąca), oraz wskaźnik rezerwy chodu, umieszczony na godzinie 9.

Zegarek jest oferowany na ręcznie szytym oraz dopasowanym stylistycznie pasku, który został wykonany ze skóry aligatora pokrytej powłoką węglową dla uzyskania matowej powierzchni. Pasek został wyposażony w zapięcie motylkowe wykonane z 18K różowego złota.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s