PIÓRA WIECZNE

Visconti – o marce słów kilka…

flo2wo157

Sklep Visconti – Via Porta Rossa 10/r – Florencja

Visconti to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek tworzących pióra wieczne, długopisy i inne akcesoria piśmiennicze. Wspaniałe wzornictwo, materiały i wykorzystywane przez Visconti technologie sprawiają, że wielu hobbystów na całym świecie posiada w swoich zbiorach ich produkty.

Firmę założyli w 1988 r. Dante Del Vecchio oraz Luigi Poli. Połączyła ich wspólna pasja do piór wiecznych. Obaj założyciele byli kolekcjonerami piór wiecznych, a Dante Del Vecchio prowadził sklep z piórami przez 10 lat zanim zapragnął stworzyć własną markę, która to miała tchnąć nieco świeżości w ówczesny rynek artykułów piśmienniczych. Visconti to stosunkowo młoda firma na rynku piór, jednak taki czas wystarczył, by osiągnęła wielki sukces na tym polu. Aktualnie właścicielem Visconti jest tylko Dante Del Vecchio, bowiem drugi z założycieli odszedł z firmy.

Miejscem, gdzie narodziła się marka, jest leżąca nad rzeką Arno Florencja – stolica Toskanii. Miejsce to samo z siebie jest dziełem sztuki, w związku z czym nieustannie inspiruje wielu artystów do tworzenia w tym miejscu niepowtarzalnych przedmiotów. Visconti w swej nazwie szczyci się hasłem „made in Florence”.

flo2wo116

Florencja – miasto, gdzie narodziła się marka Visconti

Projektowanie i produkcja artykułów Visconti odbywa się w XV-wiecznej Villa Il Chiuso przy Via dell’Osservatorio na obrzeżach Florencji.

Foto: Materiały ze strony producenta (katalog 2014)

Foto: Materiały ze strony producenta (katalog 2014)

Początek istnienia firmy to przede wszystkim pomysł wykorzystania materiałów zapomnianych przez producentów piór. Visconti dało drugie życie celuloidowi – materiałowi trudnemu w obróbce. Długotrwały proces powstawania celuloidu, a co za tym idzie koszt produkcji sprawiają, że stanowi on bazę piór z tzw. „wyższej półki cenowej”. Celuloid to tworzywo, w którego skład wchodzi nitroceluloza, kamfora, barwniki i wypełniacze.

Na początku swojej działalności firma znana była pod nazwą „Office Dream” sprzedającą akcesoria biurowe. Taka polityka manufaktury pozwoliła na zbudowanie podstaw, by mając już odpowiednie zasoby wyspecjalizować się stricte w sprzedaży piór wiecznych i stać się potentatem w branży. Równocześnie ze skupieniem się na produkcji piór, firma zmieniła także nazwę na Visconti (nawiązującą do arystokratycznego, włoskiego rodu).

Logo marki

Logo marki

Ważne w polityce manufaktury jest jej powiązanie z Florencją. Zatrudniono wielu rzemieślników i artystów z tego miasta. Ta głęboka zażyłość odbija się również w konkretnych modelach Visconti – za przykład można tu podać choćby model The Uffizi Limited Edition czy Ponte Vecchio.

Ponte Vecchio - Florencja

Ponte Vecchio – Florencja

Bardzo charakterystyczny dla piór produkowanych przez manufakturę, jest klips.  Jego kształt ma symbolizować most, który jest metaforą przyjaźni i zjednoczenia – wartości promowanych przez Visconti. Inspiracją był tu znany zabytkowy most – Ponte Vecchio we Florencji.

Klips Visconti

Klips Visconti w kształcie mostu

Kolekcje Visconti dzielą się na 3 grupy: edycje regularne, limitowane i tzw. HRH. Ta ostatnia to kolekcja dla nielicznych – ceny (aktualnych modeli) oscylują wokół kwoty 150 tys. zł. Firma stosuje wyjątkowe techniki jubilerskie, co przekłada sie na ceny ich wyrobów.

W trakcie swojego istnienia firma cały czas poszerzała swój warsztat o wykorzystanie nowych technologii i materiałów. Opatentowano wiele ciekawych rozwiązań. Swoje początki, jeśli chodzi o materiały, Visconti opierało na celuloidzie. Później zaczęto wykorzystywać m. in. ebonit, akryl, żywice, kruszce takie jak platyna, złoto i srebro oraz kamienie szlachetne.

Visconti opatentowało m.in. system „Double Reservoir” oraz kałamarz podróżny. W ich ofercie znajdziemy nie tylko pióra wieczne, ale i długopisy, pióra kulkowe, atramenty, kałamarze, kasetki na pióra, czy też skórzane etui. Aktualnie firma wprowadziła do asortymentu również zegarki.

Rembrandt - pióro z aktualnej regularnej serii Visconti

Rembrandt – pióro z aktualnej kolekcji Visconti

Przez blisko 30 lat Visconti stworzyło wiele niepowtarzalnych modeli piór, m.in.

 • Classic (1988 r. – to pierwsze pióro wyprodukowane przez Visconti – wykorzystano tutaj celuloid, o którym wcześniej wspominałam),
 • Caravel (1992r., powstał z okazji 500-lecia wyprawy Kolumba),
 • Uffizi (1993r., w tym roku samochód-pułapka eksplodował przy ulicy Via dei Georgofili, uszkadzając część pałacu),
 • Taj Mahal (1996r),
 • Voyager (1998r., na 10 rocznicę powstania firmy),
 • Millenium (2000r., pierwszy raz użyto nowego klipsa, tak charakterystycznego dla produkowanych w kolejnych latach piór),
 • Skeleton (2002r.),
 • Alchemy (2003r. z dwoma przeciwstawnymi stalówkami i osobnymi zbiornikami na atrament),
 • Forbidden City (2004),
 • Supernatural Creatures (2005r, zdobione techniką Maki-e),
 • Divine Proportion (2006r., z opatentowanym projektem oraz systemem zamykania pióra; tutaj Visconti czerpało inspirację z twórczości Leonarda da Vinci i jego idei złotej proporcji).
visconti_opera_test-1

Visconti Opera Club

Poza tym bardzo znane są modele takie, jak: Four Seasons, La Divina Commedia, Mekka & Medyna, Jacques De Molay i wiele, wiele innych. Polskie akcenty to m.in. Visconti Grunwald oraz Jan Kiepura. Najbardziej popularne i dostępne (w przedziale cenowym dla przeciętnego odbiorcy) są modele z kolekcji regularnej jak np. Opera, Venus czy Rembrandt.

visconti_venus_rosefp_sm-3h

Venus – pióro z aktualnej kolekcji Visconti

Pióra Visconti brały czynny udział w wydarzeniach międzynarodowych tj. podczas szczytu NATO w Rosji 28.05.2002r., szczytu G8 w L’Aquili w lipcu 2009r., oraz przy podpisywaniu Konstytucji Europejskiej w 2005r.

Visconti, jak podkreśla nawet sam twórca marki, promuje doskonałość, kreatywność, innowacyjność oraz harmonię – wszystkie te cechy składają się na geniusz wyrobów Visconti.

Przypominamy, że modele Venus i Rembrant są nagrodami w naszym rocznicowym konkursie – zapraszamy TUTAJ!!

Źródła:

http://www.visconti.it/en/visconti/

http://www.innertomar.com.pl/

http://www.marcuslink.com/pens/companies/visconti-visit.html

http://www.piora-wieczne.pl/visconti/visconti.php?id=11

http://bestfountainpenreview.com/visconti-fountain-pen/

http://www.pennamagazine.com/load_detail.aspx?id=17&nt=protagonisti

 

3 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s