Panerai

Panerai Radiomir 1940 3 Days Automatic Titanio – 45mm – PAM00619

Foto: Materiały prasowe Panerai

Foto: Materiały prasowe Panerai

Kolekcja Radomir 1940 została właśnie rozszerzona o kolejny model – tym razem z kopertą wykonaną ze szczotkowanego tytanu. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jest to jedna z dwóch cech różniących go od opisywanego już na łamach Zegarki i Pióra modelu PAM00572.

Drugą różnicą jest kolor cyferblatu. W stosunku do wymienionego model, gdzie tarcza została wykonana w kolorze czarnym, tutaj zastosowano brąz, który równie dobrze komponuje się z surowym charakterem kopery. Z uwagi na fakt, że są to jedyne różnice w stosunku do protoplasty, pozwalam sobie przytoczyć tutaj jego opis:

„Tym co z pewnością wyróżnia opisywany czasomierz jest mechanizm, którego układ naciągowy wyposażony został w mikro rotor. Jest to rozwiązanie, którego jak dotąd nie mieliśmy szansy zaobserwować w zegarku Panerai.

Foto: Materiały prasowe Panerai

Foto: Materiały prasowe Panerai

Koperta mierzy 45mm. Jej proste linie oraz poduszkowaty kształt są tym, co od wielu lat doceniają klienci – reminiscencją historycznych rozwiązań w nowoczesnym wydaniu. Krótkie uszy sprawiają, że zegarek bardzo dobrze układa się na nadgarstku. Czasomierz jest wodoodporny do 100m.

Tarcza jest konstrukcją typu „kanapka” – jej druga warstwa podobnie jak wypełnienie wskazówek wykonana została w kolorze beżowym. Szerokie i proste centralne wskazówki są tym, co znamy doskonale nie tylko z kolekcji Radomir, ale i ogólnie z zegarków produkowanych przez Panerai. Z uwagi na chęć osiągnięcia maksymalnej przejrzystości tarczy, jedynym dodatkowym elementem jest charakterystyczna dla zegarków Panerai mała sekunda umieszczona na godzinie 9.

Foto: Materiały prasowe Panerai

Foto: Materiały prasowe Panerai

Foto: Materiały prasowe Panerai

Foto: Materiały prasowe Panerai

Mechanizm to kaliber P.4000, który wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny. Jak już wcześniej wspomniałem, jest to pierwszy własny mechanizm Panerai, w którym zastosowano mikro rotor. Rozwiązanie to pozawala na zredukowanie wysokości werku, która w tym przypadku wynosi jedynie 3,95mm. Wahnik wykonano z wolframu (w przypadku zegarka z kopertą ze stali) lub z 22 karatowego różowego złota (w przypadku wersji z kopertą z różowego złota). Projektanci chwalą się tym, że wg nich udało im się zaprojektować mechanizm o wyjątkowo stabilnej konstrukcji. Pracuje on z częstotliwością 4Hz (28800 VpH). Rezerwa chodu wynosi 3 dni (werk posiada 2 bębny sprężyny). W dodatku mechanizm został wyposażony w funkcję, dzięki której po odciągnięciu koronki blokowana jest praca balansu. Do łożyskowania ruchomych elementów użyto 31 kamieni. Na konstrukcję mechanizmu składają się 203 komponenty.”

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s