Montegrappa

Montegrappa – o marce słów kilka

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Wśród starożytnych zabytków w małym, malowniczym miasteczku Bassano del Grappa, położonym w północno-wschodnich Włoszech nad rzeką Brentą, narodziła się w 1912 r. manufaktura, która do dziś pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek wytwarzających pióra wieczne. Montegrappa, bo to o niej mówimy, to najstarsza włoska firma zajmująca się tymi wspaniałymi wyrobami piśmienniczymi. Nazwa manufaktury związana jest pasmem górskim, które stanowiło istotny strategicznie teren w trakcie działań zbrojnych podczas I jak i II wojny światowej – chodzi o Grappa Massif, ze szczytem Monte Grappa.

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Montegrappa, znana pierwotnie pod nazwą Elmo, swoje początki datuje na ciekawy i zarazem dosyć trudny okres w historii Włoch. Założona została przez Edwige Hoffmana i Heidricha Helma pod nazwą „Manifattura pennini d’oro e penne stilografiche”. Jak wspomina na swojej stronie producent – manufaktura była produktem ubocznym szeregu społecznych i kulturowych przekształceń w regionie. Dzięki temu, iż wykorzystała w pełni potencjał członków lokalnej społeczności (m. in. miejscowych rzemieślników), mogła osiągnąć wielki sukces.

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Firma założona została krótko przed wybuchem I Wojny Światowej. Działania wojenne nie ominęły Bassano dell Grappa, a samo miasto stanowiło kluczową pozycję dla wojska. Taki stan rzeczy miał akurat o tyle korzystny wpływ na funkcjonowanie firmy, że wyroby piśmiennicze Elmo były używane przez stacjonujących tutaj żołnierzy. Co ciekawe wśród nich znalazły się dwa wielkie nazwiska amerykańskich pisarzy, którzy działali jako korespondenci wojenni – Ernest Hemingway and John Dos Passos.

GALALITE_MANUFACTURING_O

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Montegrappa, Tibaldi i Aurora to 3 marki, które jako pierwsze rozpoczęły produkcję piór na terenie Włoch. Co prawda Montegrappa początkowo produkowała tylko stalówki, w związku z tym przypisywanie jej tytułu pierwszeństwa zdaje się być wątpliwe. Sama produkcja piór rozpoczęła się bowiem dopiero w latach 20 (były to pióra zakraplaczowe z utwardzonej gumy).

Materiały prasowe producenta

Materiały prasowe firmy Montegrappa

W 1922 Montegrappa wprowadziła się do budynku przy Via Ca ‚Erizzo w Bassano del Grappa, które jest siedzibą firmy do dzisiaj. W 1925 roku Montegrappę kupili Alessandro Marzotto i Domenico Manea, a rok później zmieniono nazwę na „Industria Pennini Oro e Penne Stilografiche Elmo” (skrótem IPOPSE grawerowano stalówki, aż do pierwszej połowy lat 30). Heidrich Helm nadal pozostawał dyrektorem produkcji.

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego stulecia manufaktura rozpoczęła wprowadzanie na rynek piór wykonanych z celuloidu oraz wyposażyła je w przyciskowy system napełniania. Nazwą Elmo sygnowano kolekcje „budżetowe”, zaś Montegrappa przypisana była do najwyższej klasy modeli.

W latach 30-tych firma przeżywała swój rozkwit. Manufaktura jako pierwsza używała produktów takich, jak wspomniany wcześniej celuloid czy galalit.

W 2 połowie lat 30 manufaktura wprowadziła system napełniania typu piston filler, rozpoczynając jednocześnie produkcję piór celuloidowych z przeźroczystym fragmentem korpusu.

CARRIERS_O

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Niestety również manufakturę dotknęły mroczne czasy w historii, jakimi był okres II wojny światowej. Także rok 1946 nie był dla firmy łaskawy – pożar strawił wówczas częściowo budynki manufaktury. Wydarzenia te nie zniszczyły jednak firmy. Montegrappa nadal robiła to co potrafi najlepiej – produkowała pióra z duszą, dostosowane do wciąż zmieniających się potrzeb rynkowych.

W okresie powojennym firmy nie ominął  kryzys związany z popularnością przyboru piśmienniczego, jakim jest długopis i spadkiem sprzedaży piór wiecznych. Mimo to manufaktura cały czas rozwijała się, wprowadzała na rynek nowe technologie, by stać się jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w swojej dziedzinie.

craft_03_M

Materiały prasowe firmy Montegrappa

W latach 50 XX wieku firmę przejęła rodzina Aqilla, by w 2001 roku sprzedać ją grupie Richemont (właściciel Montblanc). W 2009 roku manufaktura znów wraca w posiadanie rodziny Aquila – w ich rękach pozostaje do dnia dzisiejszego. Obecna nazwa firmy to Elmo & Montegrappa S.p.A., która jest również właścicielem marki Tibaldi.

Montegrappa w swej filozofii odnosi się bardzo wyraźnie do swoich korzeni. Made in Italy – to hasło, które bardzo dobrze to oddaje. Będąc pionierem włoskiej branży piśmienniczej, od ponad wieku swojego istnienia zachwyca innowacyjnością, elegancją, niezawodnością, starannością i jakością wykonania. To firma, która wspięła się na szczyt doskonałości w swojej branży. By sprostać wymaganiom klientów poszerzała stale swój asortyment, by obecnie posiadać w sprzedaży także produkty takie, jak: zegarki, spinki do mankietów, etui skórzane, perfumy i inne akcesoria.

Materiały, jakie Montegrappa wykorzystuje obecnie do wytwarzania piór to np. ebonit, celuloid, złoto, srebro, żywice akrylowe, kamienie szlachetne.

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Pióra sygnowane przez Montegrapę to małe arcydzieła. Inspiracją do ich powstania są niejednokrotnie wielkie historyczne wydarzenia, pasje, które popychają człowieka do twórczych działań, czy też wielcy ludzie, którzy wnieśli wkład w historię świata. Przykłady to pióra takie, jak: America`s Cup, St. Moritz, Amerigo Vespucci, Oriental Zodiac, Human Civilization. Wiele z modeli stworzono, by oddać hołd postaciom kultury takim, jak m.in. Muhammad Ali czy Bruce Lee.

Manufaktura od początku swojego istnienia uzbierała w gronie swoich sympatyków wiele znanych nazwisk: m. in. Nicolas Sarkozy, Vladimir Putin, Dimitri Medvedev, Silvio Berlusconi, Jan Paweł II, Antonio Banderas, Al Pacino, Michael Jackson, Michael Schumacher, Jean Todt, Stirling Moss, Zinedine Zidane, Michel Platini, Naomi Campbell, Paulo Coelho. Również w tle wielu wydarzeń historycznych pojawiają się pióra Montegrappy. Niektórzy miłośnicy marki związali się z nią na stałe, stając się jej akcjonariuszami (Sylvester Stallone, Jean Alesi).

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Niektóre unikatowe pióra produkowane są przez firmę na zamówienie lub w ramach ograniczonych edycji (np. Chaos sygnowany przez Sylvestra Stallone czy Alchemist dedykowane Paulo Coelho).

Materiały prasowe firmy Montegrappa - pióro Chaos, sygnowane przez Sylvestra Stallone

Materiały prasowe firmy Montegrappa – pióro Chaos, sygnowane przez Sylvestra Stallone

Polski akcent wśród piór Montegrappy to pióro wydane na 600-lecie bitwy pod Grunwaldem, czy poświęcone Lechowi Wałęsie (Excellentia Lech Wałęsa).

Ciekawym wydarzeniem było otwarcie pierwszego „flagowego” butiku Montegrappy, które odbyło się 22 lipca 2014 roku. Sklep znajduje się oczywiście w  Bassano del Grappa przy Piazza Garibaldi.

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Materiały prasowe firmy Montegrappa

Źródła:

  1. http://www.montegrappa.com/history.html
  2. http://luxpresso.com/news-time-n-style/writing-history-with-montegrappa/19424
  3. http://www.fountainpen.it/Montegrappa/en
  4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bassano_del_Grappa
  5. https://www.youtube.com/watch?v=1A8Y7Uxt1S0
  6. http://www.youtube.com/watch?v=iadeF_VGS1Y
  7. http://www.piora-wieczne.pl/montegrappa/montegrappa.php?id=8

3 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s