ATRAMENTY

Hieronymus Brown 01 – test

hieronymus_brown01_sm-4Atramenty o nietypowych kolorach zawsze mają na rynku „pod górkę”. Podobnie jest z kolorem Brown 01 szwajcarskiej manufaktury Hieronymus. Dlaczego? O tym dalej, a na początek co nieco o opakowaniu…

Atramenty, które dostarczono w postaci próbek, zostały zapakowane w niewielkie szklane pojemniczki posiadające zakrętki, których pierwsze odkręcenie ujawnia fakt, że ktoś już korzystał z opakowania. Dane mi więc było odpieczętowanie świeżutkich próbek. Dbałość o detale i odpowiednie wrażenie jest w tej firmie na naprawdę wysokim poziomie.

Atramenty Hieronymus nie są zbyt popularne. Nie ma co się dziwić, gdyż o producencie tym z pewnością można mówić w kategorii manufaktury. Atramentów tych byłem bardzo ciekawy, a dzięki uprzejmości producenta dane mi było przetestowanie kilku produktów – w tym także tytułowego atramentu. Green 01 otwiera paletę odcieni koloru zielonego. Jest również najmocniej nasyconym i najciemniejszym kolorem zielonym w port folio firmy. Oszczędna stylistyka to cecha charakterystyczna dla produktów szwajcarskiej manufaktury Hieronymus, która może się śmiało zaliczać się do producentów najbardziej prestiżowych artykułów piśmienniczych na świecie. Wysokie ceny idą jednak w parze z doskonałą jakością użytych materiałów oraz dbałością o dokładność wykonania. Jednym z najbardziej dostępnych cenowo przedmiotów z oferty manufaktury są atramenty. Producent podaje, że atrament ten jest robiony ręcznie w Niemczech.

Opakowanie i buteleczka:

Atrament dostarczany jest w prostopadłościennym kartonowym pudełeczku. Firma Hieronymus ma prostą filozofię: jej produkty mają być minimalistyczne, eleganckie i wykonane z najlepszych materiałów przy zachowaniu najwyższych standardów. Nie ma tu miejsca na niedoróbki. Za 50ml buteleczkę atramentu przyjdzie nam zapłacić 48CHF, co przy obecnym kursie (oraz doliczeniu podatku VAT) daje kwotę 260zł. Z pewnością jest drogo, do tego stopnia, że płacimy od 2 do 3,7x więcej niż za atramenty innych producentów, którzy z pewnością należą do segmenty premium (nie wspominając już, że niektóre z tych firm również mieszczą się w Szwajcarii).

Prosty kształt buteleczki jest moim zdaniem doskonały. Jest to najładniejsza bądź z pewnością jedna z najładniejszych buteleczek w których sprzedawane są obecnie atramenty. Jej grube dno doskonale odcina się od pozostałej zawartości i minimalistycznej etykiety.

Foto: Materiały prasowe manufaktury Hieronymus

Foto: Materiały prasowe manufaktury Hieronymus

Foto: Materiały prasowe manufaktury Hieronymus

Foto: Materiały prasowe manufaktury Hieronymus

Foto: Materiały prasowe manufaktury Hieronymus

Foto: Materiały prasowe manufaktury Hieronymus

hieronymus_brown01_sm-1

hieronymus_brown01_sm-2

hieronymus_brown01_sm-5Atrament:

Jak wspomniałem na początku, atrament ten ma nietypowy kolor. Z nazwy wynikałoby, że mamy do czynienia z odcieniem brązu, jednak tak naprawdę można śmiało napisać, że jest to „kolor szary z domieszką brązu” i nie będzie to przesada. Inkaust ten pomimo średniego nasycenia (które nie dziwi bo firma Hieronymus ma nienaganną jakość i elegancję wpisaną w swoje DNA), ma jednocześnie bardzo dobre parametry.

Nie przebija i nie strzępi. Ma bardzo dobry przepływ i świetnie cieniuje. W dodatku wysycha niezwykle szybko. Charakterystyka atramentu sprawia, że nawet po pierwszej sekundzie rozmazany test jest w pełni czytelny, a sam rozmazany fragment jest na tyle jasny, że nie tylko nie utrudnia odczytywania tekstu, ale wręcz jest słabo widoczny.

hieronymus_brown01_prsm-1

hieronymus_brown01_prsm-2

hieronymus_brown01_prsm-3

hieronymus_brown01_prsm-4

hieronymus_brown01_prsm-5

hieronymus_brown01_prsm-6

hieronymus_brown01_prsm-7

hieronymus_brown01_prsm-8

hieronymus_brown01_prsm-9Podsumowanie:

Świetne parametry są okupione wysoką ceną. Nie znam statystyk sprzedaży, ale tak nietypowy kolor, w dodatku wpadający w szarość, musi trafić na miłośnika takiej palety barw. Mnie kolor Brown 01 się podoba, ale raczej nie na tyle, abym pisał nim codziennie. Niemniej z pewnością jest on nietypowy i intrygujący, gdyż tego typu barwy nieczęsto goszczą w port folio producentów. Jeżeli jednak Wam podoba się jego barwa, to z właściwości atramentu z pewnością będziecie zadowoleni.

Chciałbym podziękować firmie Hieronymus za dostarczenie atramentu do testu. / I would like to thank Hieronymus for providing ink to the test.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s