GALANTERIA I PAPIER

Leuchtturm 1917 Whitelines Pocket – test

notesty_testy_sm-5Poszukiwałam niedawno notesu do pracy, takiego mieszczącego się spokojnie w kieszeni, a przy tym wyglądającego w miarę elegancko. Na rynku sporo jest produktów tzw. kieszonkowych, spełniających moje kryteria, ale ostatecznie wybór padł na Leuchtturm Whitelines Pocket.

Krótko o parametrach notesu:

Okładka: czarna, twarda, skóropodobna

Format: A6 90x150mm, 185 stron (dostępne również rozmiary A4+ oraz A5)

Papier: kolor szary, gramatura 100 gsm, bezkwasowy, wg producenta papier doskonale chłonący atrament

Layout: kropki, linie w kolorze białym (dostępna również kratka i linie)

Poza tym notes posiada:

  • gumkę w kolorze pomarańczowym, zamykającą notes,
  • pomarańczową materiałową zakładkę,
  • naklejki do personalizacji notatnika,
  • sztywną kieszeń na tylnej okładce, do której możemy włożyć luźne kartki

Cena: opisywany format ok. 45 zł

notesty_testy_sm-3

notesty_testy_sm-1

Na pierwszej stronie (w kolorze szarym – ciemniejszym niż papier wewnątrz notesu i zdecydowanie twardszym niż pozostałe kartki) mamy miejsce do podpisania notesu. Kolejna kartka jest gładka, ale gramatura i kolor jest identyczny jak pozostała część notesu. Następna karta to już spis treści (3 strony). Od tej strony zaczynają się już w rogach kartki kwadraty z kodem QR (o tym w dalszej części tekstu). Poza tymi początkowymi stronami i spisem treści notes składa się ze 185 stron, w przypadku mojego notesu kropkowanych, gdzie każda z nich ma naniesiony numer w dolnym zewnętrznym rogu. Od 171 strony dodatkowo zaopatrzono kartki w perforacje, by łatwiej się je wyrywało.

notesty_testy_sm-9

notesty_testy_sm-8

notesty_testy_sm-7

notesty_testy_sm-10

Strony zaopatrzone są w kody QR w narożach, na dole każdej strony znajdziemy nazwę notesu oraz kwadraciki z kopertą (e-mail), słoniem (Evernote) i otwartym pudełkiem (konto Dropbox).

Wszystkie elementy naniesione na szarawej barwy papier są koloru białego. Widoczne dla oka, jednak niezauważalne podczas skanowania i fotografowania.

notesty_testy_sm-2

notesty_testy_sm-4

Do czego więc służy kod QR i co takiego niezwykłego jest w tym notesie Leuchtturm?

Notes jest kompatybilny z aplikacją Whitelines Link. Jest to rozwiązanie dedykowane dla użytkowników smartfonów czy tabletów (minimalne wymagania dla aplikacji (wg. producenta) to posiadanie iPhone4 lub telefonów z Android 4.x).

Na czym więc polega działanie aplikacji…

Każdą stronę w notesie zaopatrzono kodem QR, który sczytuje nasz telefon podczas robienia zdjęcia danej strony (oczywiście za pomocą aplikacji, w przypadku używania aparatu z aplikacji systemowej nie uzyskamy pożądanego efektu). Robiąc standardowe zdjęcia pismo nieco się odkształca, nie jest to idealne odwzorowanie. Darmowa aplikacja dzięki użytym kodom wszystko „naprostowuje” , litery nie są odkształcone pod żadnym kątem. Poza tym kartka zostaje „wybielona”. Brany jest pod uwagę jest również balans bieli – możemy więc uzyskać dużo lepsze odzwierciedlenie koloru w jakim zrobiono notatki czy rysunek.

Aplikacja dzięki zaznaczaniu kwadracików u dołu strony pozwala również w szybki i prosty sposób przenieść swoje szkice, notatki do urządzenia mobilnego i od razu przesłać na konta w Dropbox czy do Evernote`a, czy wysłać je mailem, a następnie poddać ewentualnej dalszej obróbce.

Poniżej zdjęcie strony wykonane zwykłym aparatem w jaki zaopatrzony jest iPhone 5S oraz zdjęcie przy użyciu aplikacji Whitelines Link.

porownaniewhitelines

Aplikacja to po prostu swego rodzaju skaner. Dokładna instrukcja umieszczona jest na ostatniej stronie notesu.

notesy_prsm-29

notesy_prsm-26

notesy_prsm-25

Przejdźmy więc do samego testu i tego jak sprawdza się ten notes.

Wykonanie jest naprawdę bardzo dobre, okładka sztywna, dobrej jakości, odporna na zabrudzenia. Po około 4 miesiącach dosyć intensywnego użytkowania, nie zauważyłam zarysowań czy otarć. Gumka i zakładka również jak dotąd są w stanie idealnym.

Jeśli chodzi o jakość papieru to moim zdaniem jest on całkiem dobry. Pisze się po nim przyjemnie, pióra suną gładko, bez problemowo podają atrament. Nie zauważyłam efektu strzępienia podczas użytkowania kilku piór i kilku atramentów w tym notesie.

Prześwitywanie: obecne, nie przeszkadzające w odczytywaniu tekstu na kolejnej stronie.

Przebijanie: znaczne przy dużej ilości atramentu, mokrych piórach, rysunkach piórem.

notesy_prsm-28

notesy_prsm-24

notesy_prsm-23

notesy_prsm-22

notesy_prsm-21

notesy_prsm-20

Wyrywanie stron w miejscu perforacji jest bezproblemowe. Tam gdzie strony są jedynie przeszyte (zresztą sama jakość przeszyć jest bardzo dobra), również nie ma problemu z wyrwaniem strony, jednakże efekt estetyczny będzie dużo gorszy niż przy perforacjach.

Świetna jest możliwość korzystania z aplikacji Whitelines Link. Czasami musimy szybko przesłać zdjęcie zapisanego tekstu. Dzięki tej aplikacji zrobimy to szybo, a otrzymany skan będzie idealnie odzwierciedlał to co nanieśliśmy na stronę (bez odkształceń, bez kiepskiego balansu bieli).

Dla mnie największym minusem tego notesu jest problem z widocznością białych kropek podczas pisania w kiepskim oświetleniu. Pisze się wówczas jak po gładkim notesie. Ja osobiście jednak wolę gdy tekst jest równy, a w tym pomagają mi widoczne linie czy kropki.

Podsumowanie:

Notes sprawdził się całkiem dobrze. Jestem z niego zadowolona, bo spełnił większość moich oczekiwań. Jest wygodny, mały (spokojnie mieści się w kieszeni fartucha, czy kurtki, co akurat dla mnie miało ogromne znaczenie). Wygląda bardzo elegancko. Pisze się w nim również wygodnie, pomijając fakt problemów z czytelnością białych kropek wieczorem, przy słabym świetle. Sporym atutem jest ilość stron, oraz naniesiona na nie numeracja. Pozwala uporządkować notatki w spisie treści. Poza tym dostajemy całkiem dobrej jakości papier. Cena nie jest bardzo wysoka, biorąc pod uwagę dostępne na rynku produkty i to jak notes się prezentuje. Cóż mogę jeszcze dodać – wypróbujcie sami, pewnie i Wam przypadnie do gustu 😉

4 odpowiedzi »

  1. Wypróbowałam i nie bardzo. Papier nie gra z moimi piórami, ktoś mi tam szepnął, że to przez farbę użytą do zadruku strony na szaro. Raczej nie kupię drugiego takiego notesu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s