Aurora

Aurora Talentum – test

aurora_talentum_test_sm-3Klasyczna czerń połączona z pozłacanymi wykończeniami elementów metalowych nie wychodzi z mody. To połączenie niezależnie od roku produkcji przyborów piśmienniczych uchodzi za najbardziej eleganckie. Takie zresztą jest tytułowe pióro. Model ten prezentuje proste linie i niewiele zdobień, dzięki czemu jego design jest ponadczasowy.

Opakowanie:

Pióro jest dostarczane w eleganckim, czarnym, kartonowym opakowaniu, którego powierzchnię polakierowano. W jego wnętrzu znajdziemy właściwe pudełko, na którego wieku wytłoczono całkiem spore logo firmy Aurora. Prezentuje się ono bardzo przyjemnie. Jego wnętrze wyłożono beżowym materiałem. Całość jest świetnie dopasowana do stylistyki pióra – jest prosto, klasycznie i elegancko.

aurora_talentum_test_sm-1

aurora_talentum_test_sm-2

aurora_talentum_test_sm-4Pióro:

Skuwka rozpoczyna się szerokim pierścieniem, który przechodzi w gładkie zwieńczenie. Producent zrezygnował z umieszczania w tym miejscu swojego logo, pomimo, że lokalizacja ta wydaje się naturalnym wyborem do jego umieszczenia. W ten sposób jednak uproszczono stylistykę. Także pierścień skuwki jest dosyć ascetyczny. Umieszczono na nim nazwę producenta oraz kraj produkcji. Osobiście wolałbym może, aby czcionka była bardziej wyraźna, a sam grawerunek trochę głębszy, niemniej trudno mu coś zarzucić.

Klip prezentuje kształt charakterystyczny dla wyrobów firmy Aurora. Jego forma dobrze komponuje się z całościową koncepcją pióra. Elastyczność mógłbym określić jako umiarkowana, tj. nie jest on ani zbyt sztywny, ani też nie jest przesadnie miękki. Niemniej jest on jednak w pełni funkcjonalny i określenie „w sam raz” jest tutaj w pełni adekwatne.

Po zdjęciu skuwki zobaczymy pierścień oddzielający sekcję od gwintu, na którym zakręcamy skuwkę. Korpus wieńczy gładkie, metalowe zakończenie, które jest podobne do tego umieszczonego na szczycie skuwki. Żywica z której wykonano pióro robi bardzo dobre wrażenie. Ma się poczucie solidnego wykonania, a sam materiał jest bardzo przyjemny (wręcz aksamitny) w dotyku. Gwinty pracują bardzo sprawnie i gładko, a spasowanie wszystkich elementów jest dokładne.

aurora_talentum_test_sm-5

aurora_talentum_test_sm-6

aurora_talentum_test_sm-7

aurora_talentum_test_sm-8

aurora_talentum_test_sm-9Stalówka została wykonana z 14 karatowego złota. Kształt stalówki oraz ozdabiający ją wzór robi wyśmienite wrażenie. Osobiście uznaję stalówki Aurory za jedne z najładniejszych jakie montowane są w piórach obecnie i nie tylko. Stalówka pisze bardzo dobrze i gładko, wydając przy tym lekki szelest. Ilość podawanego atramentu można określić jako umiarkowaną tj. nie podaje ona zbyt dużo atramentu, ale z pewnością nie jest to stalówka tzw. „sucha”. W testowanym piórze zainstalowana była stalówka o szerokości „F”. Jest to takie „prawdziwe F” i osoby szukające stalówki dającej cienką linie mogą się śmiało interesować wyrobami tego producenta. Pisze się nią naprawdę przyjemnie. Jedyne moje życzenie co do działania stalówki, to zwiększenie jej elastyczności. Pomimo wykonania jej z 14 karatowego złota, paleta rozpiętości szerokości możliwych do uzyskania nie jest zbyt wielka.

Wymiary i waga (dla testowanego modelu o numerze katalogowym D12-N):

  • Pióro zamknięte: 136,5mm
  • Pióro otwarte: 132mm
  • Długość skuwki: 60mm
  • Średnica (w najszerszym punkcie): 15mm
  • Waga: 31g

Pióro możemy zasilać za pomocą naboi bądź dołączonego konwertera.

aurora_talentum_test_sm-12

aurora_talentum_test_sm-15

aurora_talentum_test_sm-13

aurora_talentum_test_sm-14

aurora_talentum_test_sm-16

aurora_talentum_test_sm-17

aurora_talentum_test_sm-18

aurora_talentum_test_sm-19

aurora_talentum_test_sm-20Podsumowanie:

Aurora Talentum to całkiem duże i klasyczne pióro, któremu nie brak elegancji. Wysoko ocenić należy także właściwości piśmiennicze, chociaż osobiście wolałbym, aby stalówka była bardziej elastyczna. Niemniej w obecnej formie jest to bardzo dobre pióro, które w dodatku na tle konkurencji jest całkiem rozsądnie wycenione. W sklepie przyjdzie nam za nie zapłacić około 1350zł. Cena ta jest moim zdaniem rozsądna, a pióro jest jej zdecydowanie warte. Polecam.

Podziękowania dla firmy INAHON będącej dystrybutorem firmy Aurora, za dostarczenie pióra do testu.

2 odpowiedzi »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s