Schaumburg

Schaumburg Damast Chronograph – recenzja

schaumburg_chrono_damast_sm-9Kolejnym nietuzinkowym czasomierzem firmy Schaumburg jest tytułowy Damast Chronograph. Jest to ciekawy mariaż rozwiązań. Mamy tutaj kopertę charakterystyczną dla kolekcji Urbanic, funkcję stopera oraz cyferblat wykonany z materiału, który nieczęsto możemy odnaleźć w świecie zegarków.

Jak wspomniano wcześniej, koperta jest tożsama z linią Urbanic. Została ona wykonana ze stali nierdzewnej i mierzy 45mm średnicy. Wymiar ten mierzony jest jednak pomiędzy przymontowanymi po bokach koperty wstawkami, dzięki czemu zegarek praktycznie na każdym nadgarstku wygląda dobrze. Dzięki takiemu zabiegowi nie jest przesadnie duży, a jednocześnie proporcje sprawiają, że nikt nie zaliczy go do czasomierzy małych. Koperta łączy powierzchnie szczotkowane oraz polerowane na wysoki połysk. Zarówno kształt koperty jak i jej wykończenie sprawia bardzo dobre wrażenie. Z prawej strony zegarka znajdziemy zakręcaną koronkę ozdobioną logo firmy. Pełny stalowy dekiel to cecha charakterystyczna dla wielu zegarków firmy Schaumburg. W jego centrum znajdziemy medal z logo firmy. Wodoodporność wynosi  100m.

schaumburg_chrono_damast_sm-1

schaumburg_chrono_damast_sm-3

schaumburg_chrono_damast_sm-4

schaumburg_chrono_damast_sm-6

schaumburg_chrono_damast_sm-5

schaumburg_chrono_damast_sm-7

schaumburg_chrono_damast_sm-8Tarcza została wykonana ze stali damasceńskiej. Jej nietypowa kolorystyka oraz widniejący na niej wzór są interesujące i myślę, że wielu klientów doceni ten element. Co ważne – pomimo faktury tła, cyferblat zachował wysoką czytelność. W związku z obecnością funkcji stopera, na cyferblacie umieszczono dwie pionowo umieszczone sub-tarcze. W tej umieszczonej na godzinie 6 pojawiło się także wycięcie okna datownika. Najważniejsze elementy takie jak indeksy godzinowe oraz główne wskazówki otrzymały wypełnienie z materiału luminescencyjnego. Wszystkie elementy świecą równo i wyraziście, dzięki czemu nie ma najmniejszego problemu z odczytaniem bieżącego czasu także w niesprzyjających warunkach oświetleniowych.

W zegarku zamontowano mechanizm oznaczony numerem SW50A. Nie testowaliśmy dokładności chodu, niemniej praca wszystkich elementów wydawała się bezproblemowa. W kwestii komfortu model ten należy ocenić wysoko. Z uwagi na dobrze dobrane proporcje poszczególnych elementów koperty, czasomierz odpowiednio układa się na nadgarstku. Nie ma też problemów z wsuwaniem się zegarka pod większość mankietów koszul.

schaumburg_chrono_damast_sm-10

schaumburg_chrono_damast_sm-11

schaumburg_chrono_damast_sm-12

schaumburg_chrono_damast_sm-13

schaumburg_chrono_damast_sm-14

schaumburg_chrono_damast_sm-15

schaumburg_chrono_damast_sm-16

schaumburg_chrono_damast_sm-17

schaumburg_chrono_damast_sm-18Podsumowanie:

Damast Chronograph to niewątpliwie ciekawa i nietuzinkowa propozycja. Zegarek nie należy do najtańszych, gdyż jego cena detaliczna wynosi 11650zł. Na tle wielu innych zegarków wyposażonych w funkcję stopera nie jest to kwota niska. Jej uzasadnieniem jest jednak nietuzinkowość,  stal damasceńska z której wykonano tarczę zegarka, a także ogólny wysoki poziom wykonania.

W tym miejscu chciałem podziękować firmie Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Schaumburg w Polsce za użyczenie zegarka do zdjęć.

1 odpowiedź »

  1. Oczywiście bardzo ładny. Faktycznie wskazania zegarka są czytelne. Ładnie prezentują się pogrubione boki koperty. Podoba mi się wiele modeli tej firmy. Materiał tarczy ciekawy aczkolwiek już jedna firma, również niemiecka, ma (lub miała) w ofercie zegarek z tarczą ze stali damasceńskiej. To firma Sinn i model 1800 S Damaszener. Ma on jednak inny wzór (zapewne inaczej cięta stal). Niemcy lubią ten materiał. Szable prezentowane oficerom SS czy Wehrmachtu, sztylety oficerskie SS były wykonywane z takiej stali.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s