PIÓRA WIECZNE

Sheaffer VFM – test

sheaffer_vfm_sm-1Pióra Sheaffer`a już kilkukrotnie opisywaliśmy na naszej stronie. Tym razem mamy dla Was test budżetowego Sheaffer VFM. Co oznacza skrót VFM – producent zawarł w nim słowa Vibrant, Fun and Modern. Tłumacząc niedosłownie pióro ma się charakteryzować według producenta żywymi kolorami, nowoczesnością i  dawać przyjemność z pisania nim .

Linię VFM rzeczywiście cechuje szeroka gama kolorów. My do testów otrzymaliśmy niebieskie pióro ze stalówką w rozmiarze M.

Opakowanie

Tekturowe etui – czarne z zewnątrz z białą wkładką w środku. Całość wygląda całkiem dobrze i jak na produkt w tym przedziale cenowym .

Pióro

Korpus i skuwkę pokryto lakierem, w tym wypadku w odcieniu niebieskim, matowym. Sekcja jest czarna. Wszystkie elementy wykończeniowe są niklowane. Zaokrąglone kształty pióra sprawiają, że trzyma się je w dłoni bardzo dobrze. Zresztą kształt ten sprawia, że w ogóle pióro to prezentuje się naprawdę świetnie. Największym minusem w jego wyglądzie to nieszczęsny pierścień z  3-krotnie powtórzonym napisem SHEAFFER, który wygląda zbyt ciężko, a litery są zdecydowanie za duże.

Klips jest dosyć twardy, ciężko go odchylić , oczywiście jest to element niklowany. W jego górnej części znajdziemy białą kropkę charakterystyczną dla piór Sheaffer`a.

sheaffer_vfm_sm-2

sheaffer_vfm_sm-7

sheaffer_vfm_sm-3

sheaffer_vfm_sm-5

sheaffer_vfm_sm-4

sheaffer_vfm_sm-6Stalówka jest stalowa. Dostępne rozmiary to F i M. Testowana stalówka ma rozmiar M. Jesli chodzi o jej wygląd, to jest bardzo ascetyczna. Znajdziemy na niej jedynie nazwę producenta i rozmiar. Stalówka trochę mnie rozczarowała – po testach Gift 100, które wypadło bardzo dobrze, to VFM jest diametralnie różna. Pewnie ma to związek z ceną, różnica 90 zł zrobiła swoje. VFM daje zdecydowanie słabszy przepływ i nierównomierne nanoszenie ilości atramentu, przy czym jest dosyć sztywna więc sama grubość kreski jest jednakowa w pisanym tekście. Zauważyłam również nieznaczne drapanie, nie wiem czy to wina tego konkretnego atramentu, czy w innych również pojawia się ten problem.

System napełniania – do wyboru mamy naboje (powinny to być dedykowane naboje do piór VFM, jednak założony uniwersalny nabój tez dał radę;)). Nie pasują konwertery np. z Sheaffer`a Gift Collection 100. Do pióra załączone są dwa naboje.

Pióro kosztuje ok. 50 zł

Wymiary:

Waga pióra bez skuwki:                13g

Waga pióra ze skuwką:                  21g

Średnica korpusu:                             11mm

Długość zamkniętego pióra:       137mm

Długość skuwki:                                 58mm

standardgraph_cypruss_green-1

standardgraph_cypruss_green-2

standardgraph_cypruss_green-3

standardgraph_cypruss_green-4

standardgraph_cypruss_green-5

standardgraph_cypruss_green-6

standardgraph_cypruss_green-7Podsumowanie:

Biorąc pod uwagę cenę i wygląd zewnętrzny to można by to pióro ocenić bardzo pozytywnie. Nieco rozczarowują parametry, ale powiedziałabym, że są one adekwatne do ceny. Niestety osiąganie odpowiednich właściwości piśmienniczych w budżetowych produktach jest bardzo trudne.

Mając porównanie z innymi produktami Sheaffera z nieco wyższej półki cenowej, to VFM odpada w przedbiegach. Jednak dla osób, które dopiero zaczynają pisać piórem i nie chcą wydawać więcej niż 50 zł, to VFM będzie pewnie dobrym wyborem, zwłaszcza, że prezentuje się naprawdę ładnie.

Reasumując, ja nie zostanę miłośniczką tego pióra, ale może Wy sie do niego przekonacie 😉

appelboom_logoNa zakończenie chciałem podziękować sklepowi Appelboom za dostarczenie pióra do testu.

1 odpowiedź »

  1. Mam dokładnie taki sam😆
    ale że stalówką F.
    Moje wrażenie – podaje zbyt dużo atramentu, przez co kreska „się rozlewa”
    i jest grubsza niż w innych F’kach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s