Montblanc

Montblanc – Marco Polo Limited Edition

montblanc_marcopolo_4

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Montblanc zaprezentował niedawno pióro poświęcone  Marco Polo. Ten wenecki kupiec i podróżnik urodzony w 1254 roku zasłynął ze swych podróży po Azji.  Swoje „przygody” opisał w dziele Il Milione (w Polsce znan pod nazwą Opisanie Świata (Le divisament dou monde); książka wydawana była pod różnymi tytułami, ale najbardziej spopularyzował się tytuł Il Milione).  Il Milione wprowadzała  Europejczyków w świat Orientu , jego kultury, kartografii.
Pióro stworzone prze firmę Montblanc ma oddać hołd wielkiemu podróżnikowi, który stał się inspiracją do odkrywania najdalszych krańców świata.  Detale umieszczone na piórach wszystkich czterech edycji serii uchwyciły najważniejsze momenty życia, twórczości i podróży Marco Polo.

Homage to Marco Polo “Il Milione” Limited Edition 1
Pierwszą limitowaną edycją jest pióro, które ma odzwierciedlać bogactwo i ekstrawagancję panującą na dworze cesarskim Kubilaj-Khana, gdzie Marco Polo odbywał kilkunastoletnią służbę. Inspiracją dla powstania tego projektu jest  również związek Marco Polo z handlem szlachetnymi kamieniami w tamtym okresie.  Produkt jest  pokazem możliwości i wirtuozerii marki Montblanc. Bogactwo kolorów zaprezentowane w tym modelu wprost zachwyca.  Inspiracją do stworzenia skuwki były orientalne dzieła wykonane za pomocą lakieru Coromandel. Po zdjęciu skuwki, która wysadzana jest rubinami i koniakowymi diamentami,  naszym oczom ukazuje się korpus, na powierzchni którego wykonano z diamentów mapę  zainspirowaną podróżami Marco Polo. Klips nawiązuje do złotej pajdzy (pers. paiza- tabliczki, która to dawała pewne przywileje w Imperium Mongolskim), którą Marco Polo otrzymał od Wielkiego Khana, by bezpiecznie mógł przemierzać tereny jego imperium. Na pierścieniu skuwki umieszczono stworzenia, o których Marco Polo opowiadał w swoim dziele Il Milione. Zwieńczenie skuwki ozdobione jest logo Montblanc wykonanym z diamentów. Ten element ze skuwki można zdjąć, uwidaczniając różę wiatrów – będącą jednym z najważniejszych symboli nawigacji. Na zakończeniu korpusu widać szkieletową konstrukcję ozdobioną diamentami o łącznej wadze 6,12 ct. Korpus wykonano ze złota próby 750.

montblanc_marcopolo_1

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

montblanc_marcopolo_2

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

montblanc_marcopolo_3

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Homage to Marco Polo “L’azzuro” Limited Edition 3.
Kolejna limitacja  nawiązuje do podróży Marco Polo po terenie Bactrii, czyli historycznym regionie w centralnej Azji , będącym dzisiaj terenem Afganistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Bactria słynęła z najstarszych na świecie kopalni lapis lazuli. Kamień ten stał się podstawą do stworzenia kolejnej odsłony piór poświęconych temu wielkiemu odkrywcy. Tym razem wyglądem nawiązano do pierwszej edycji, ale kolorystyka została utrzymana w niebieskim odcieniu za pomocą diamentów i niebieskich szafirów.

Homage to Marco Polo “Great Khan” Limited Edition 9
Trzecią limitacją jest pióro mające nawiązywać do dziewięciu bram Dadu (inaczej zwanego również Khanbaliq – stolicy Imperium Mongolskiego w czasach dynastii Yuan – dzisiejsze Beijing (Pekin)). To tutaj Marco Polo po raz pierwszy spotkał Wielkiego Khana w 1266 r. Dadu w ówczesnym świecie było politycznym i ekonomicznym centrum imperium mongolskiego, jednocześnie będąc jednym z największych miast świata. Bramy Dadu symbolizowały kulturalną, jak i ekonomiczną wymianę między średniowiecznym Wschodem a Zachodem. Na korpusie umieszczono mapę świata, która idealnie komponuje się z grawerunkiem i złotym elementami (Au750), delikatnie zestawionymi z rubinami.  Na szczycie korpusu umieszczono rubinową kulę w szkielecie ze złota (w szampańskim odcieniu) – ma ona reprezentować cały świat.  Elementy te tworzą jakby w koronę na dystalnej części korpusu, a dookoła niej ułożono diamenty, co dopełnia całość.

Homage to Marco Polo Silk Road LE69
Marco Polo zmarł w wieku 69 lat  i w takiej liczbie powstała limitacja czwartej edycji serii. Pióro to ma uhonorować całokształt tego co Marco Polo wniósł do historii świata.
Tym razem design ma nawiązywać do lasów bambusowych na południu Tybetu, które Marco Polo odkrywał w jednej z podróży. W piórze tym wykorzystano stal damsceńską, z której powstała skuwka – użycie tego materiału związane jest z jedną z tajemniczych opowieści zawartych w Il Milione. Ze stalą idealnie kontrastuje korpus wykonany z drzewa różanego, które stanowiło bardzo popularny materiał do produkcji wyjątkowych mebli w średniowiecznych Chinach. Złote pasy na skuwce nawiązują do historii opisanej w Il Milione, a mianowicie 28 przystanków z Wenecji do Quanzhou, jak i 10 przystanków z powrotem do Wenecji. Zwieńczenie korpusu ozdobione jest konstrukcją ze złota zawierającą kulę z lapis lazuli w głębokim niebieskim odcieniu (symbolizującą świat).  Stalówka wykonana  została z 18 karatowego złota próby 750.

montblanc_marcopolo_7

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

montblanc_marcopolo_8

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

montblanc_marcopolo_6

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

montblanc_marcopolo_5

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s