ATRAMENTY

Sailor Jentle Ink – Colors of Four Season – Miruai – test

sailor_jentle_ink_miruai_sm-17Miruai to już piąty kolor z serii Colors of Four Season, którego test zamieszczamy na łamach Zegarki i Pióra. Miruai to także z pewnością atrament warty zastosowania pod kątem codziennego użytkowania.

Opakowanie:

Atramenty z serii Jentle Ink sprzedawane są w białych, kartonowych opakowaniach, na których umieszczono symbole związane z tematyką czterech pór roku. Seria składa się z 8 kolorów, z których po dwa przypisano do odpowiadających im pór roku. Papierowe opakowanie robi dobre wrażenie i jest całkiem estetyczne. W mojej ocenie jedynym minusem są napisy praktycznie tylko i wyłącznie w języku japońskim, podczas gdy inkausty z tej serii są ogólnodostępne w innych krajach. Przyznam, że przynajmniej te najbardziej podstawowe informacje mogłyby być podane w języku bardziej powszechnym. Osoby nie władające językiem „kraju kwitnącej wiśni” mogą zidentyfikować ten kolor po kodzie: 13-1005-204.

sailor_jentle_ink_miruai_sm-15

sailor_jentle_ink_miruai_sm-16Butelka:

Ciecz zawarta jest w charakterystycznej dla firmy Sailor butelce. Ma ona objętość 50ml. Jej forma jest prosta, ale moim zdaniem funkcjonalna, a jej wygląd jest przyjemny dla oka. Szeroki korek sprawia, że umieszczenie dowolnego pióra w otworze butelki jest bezproblemowe. Z przodu naczynia umieszczono niewielką etykietę o owalnym kształcie. Moim zdaniem prezentuje się ona naprawdę ładnie, z tym, że oczywiście również wszystkie opisy poza napisami „Sailor” oraz „Jentle Ink” są również w języku Japońskim. Podsumowując, butelka bardzo mi się podoba. Być może nie jest to najpiękniejszy kałamarz na rynku, ale jest na pewno ładny i prezentuje się schludnie. Ta prostota na swój sposób urzeka. Typowo japoński pragmatyzm odnajdziemy także wewnątrz butelki. Umieszczono tam niewielki plastikowy element, którego użycie opisano na kartonowym opakowaniu (oczywiście wszystkie opisy tradycyjnie w języku Japońskim). Niemniej jego zastosowanie sprowadza się do ułatwienia zatankowania pióra, gdy w butelce jest już niewiele atramentu. Po prostu odwracamy do góry dnem zakręconą butelkę i po chwili ustawiamy ją w normalnej pozycji. To właśnie ten prosty ruch sprawia, że pozostały w butelce atrament zapełnia plastikowy element, wewnątrz którego możemy po odkręceniu butelki zanurzyć pióro i nabrać komfortowo atrament.

sailor_jentle_ink_miruai_sm-18

sailor_jentle_ink_miruai_sm-19

sailor_jentle_ink_miruai_sm-20Atrament:

Tytułowy inkaust to bardzo ciemna zieleń i to do tego stopnia, że w piórze z tzw. „mokrą” stalówką może sprawiać wrażenie czarnego. Bardzo dobre nasycenie oraz ciemny kolor przekładają się na wysoką czytelność napisanego przez nas tekstu. Sama barwa jest także na tyle elegancka, że atramentem tym możemy się posługiwać właściwie w dowolnej sytuacji.

O ile strzępienia nie odnotowałem, o tyle występuje lekkie przebijanie na słabych jakościowo papierach.

Na temat przepływu nie mogę napisać nic innego jak tylko, że jest on doskonały albo wręcz wzorcowy. Stalówka sunie po papierze jak po aksamicie. Jest to to samo doskonałe wrażenie, które było odczuwalne podczas użytkowania Shigure. Pod względem przepływu niektórzy producenci powinni sobie zakupić buteleczkę takiego atramentu, aby zobaczyć jak powinno się dopracować formułę atramentu. Przepływ najkrócej można opisać jako jedno, wielkie WOW!

Cieniowanie jest bardzo dobre, chociaż oczywiście należy wziąć pod uwagę jak ciemna jest barwa tego atramentu. Z tego też właśnie względu cieniowanie nie jest tak oczywiste i tak widoczne jak w przypadku atramentów o jaśniejszych kolorach.

Wysychanie jest raczej powolne, chociaż nie trwa tak długo jak moglibyśmy się spodziewać. Potrzeba około 15 sekund aby napisany przez nas teksty był przyzwoicie suchy.

Całkiem dobra wodoodporność to kolejny z plusów tego atramentu. Nawet po znacznym namoczeniu papieru, zapisany przez nas tekst jest wyraźny i łatwy do odczytania.

sailor_jentle_ink_miruai_sm-1

sailor_jentle_ink_miruai_sm-2

sailor_jentle_ink_miruai_sm-3

sailor_jentle_ink_miruai_sm-4

sailor_jentle_ink_miruai_sm-5

sailor_jentle_ink_miruai_sm-6

sailor_jentle_ink_miruai_sm-7

sailor_jentle_ink_miruai_sm-8

sailor_jentle_ink_miruai_sm-9

sailor_jentle_ink_miruai_sm-10

sailor_jentle_ink_miruai_sm-11

sailor_jentle_ink_miruai_sm-12

sailor_jentle_ink_miruai_sm-13

sailor_jentle_ink_miruai_sm-14Podsumowanie:

Miruai to kolejny doskonały atrament z linii Czterech Pór Roku firmy Sailor. Co więcej, atrament ten jest w naszym kraju bezproblemowo dostępy. Dodatkowo przystępna cena zachęca do zakupu tego świetnego i z pewnością wartego polecenia atramentu, który może być interesującą odmianą od klasycznej czerni bądź „dosłownej” zieleni.

casadellastilografica_logoChciałbym podziękować sklepowi Casa della Stilografica za dostarczenie atramentu do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s