Montblanc

Montblanc The Great Characters Miles Davis

Kolejny wielki artysta, któremu Montblanc dedykuje serię przyborów piśmienniczych i atrament to Miles Davis. Twórczość Davis’a stała się podwalinami wielu nowych stylów, zwłaszcza w muzyce jazzowej. Ten wielki artysta, trębacz, kompozytor, ojciec stylów muzycznych takich, jak cooljazz, jazz rock, stał się jednym z najbardziej wpływowych muzyków XX-wieku. Łączył z jazzem rożne gatunki muzyki, dając im nowe, niepowtarzalne brzmienie. Projektanci wielokrotnie starali się nawiązać do instrumentu, który był nieodłączna częścią twórczości Milesa Davis’a. Trąbka to element spajający wszystkie 3 limitacje. We wszystkich znajdziemy praktycznie identyczny kształt klipu – nawiązujący do zaworów umieszczonych na trąbce oraz identyczne zwieńczenie korpusu, które to ma przedstawiać ustnik w kształcie stożka, charakterystyczny dla modeli na których grywał Davies.

Montblanc Great Characters Miles Davis Limited Edition 90

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Pierwsza z limitacji liczy 90 egzemplarzy – liczba ta nawiązuje do 90 lat jakie minęły od daty narodzin Milesa Davis’a. Naniesione na korpus i skuwkę wzory i ryciny maja opowiedzieć nam historie amerykańskiego jazzu, a dokładniej pięć najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku muzyki, które to ściśle łączyły się z twórczością Davis’a. Skuwka i korpus wykonane są z białego złota. Trójwymiarowości skuwce nadaje dodanie “mozaiki” z trąbek (wykonanych nie tylko z białego, ale i z różowego złota). Poza tym całość dopełniają półprzezroczyste elementy wykonane z żywicy w niebieskim odcieniu, przebijające poniżej warstwy białego złota. Ten błękitny odcień ma sybolizować album ‘Kind of Blue’, uznawany przez wielu krytyków za najwybitniejsze dzieło jazzowe wszech-czasów. Stalówka została wykonana z rodowanego 18 karatowego złota próby Au750. Logo producenta tradycyjnie umieszczone jest na szczycie skuwki – wykonano je z masy perłowej.

Montblanc Great Characters Miles Davis Limited Edition 1926

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Great Characters Miles Davis Limited Edition 1926 to druga w tej serii limitacja. Ilość wyprodukowanych przyborów piśmienniczych nawiązuje do roku urodzenia Milesa Davis’a. Pokrywana platyną skuwka i korpus nawiązują do nurtów muzycznych, których pionierem był Davies. W okienkach umieszczonych na korpusie prześwitują niebieskie elementy, nawiązujące do albumu „Kind of Blue”. W piórze i rollerze umieszczono logo Montblanc wykonane z białego i czarnego agatu. Stalówka ze złota próby 750 została ozdobiona sylwetką artysty.

Montblanc Great Characters Miles Davis Special Edition

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Trzecia odsłona serii poświęconej  Davis’owi posiada wykonany z czarnej żywicy korpus i skuwkę. Z czernią kontrastują elementy platynowane. Na czarnej żywicy naniesiono wzory, które maja symbolizować  5 stylów muzyki jazzowej, które to wiążą się z rożnymi etapami życia artysty. Pierwszy styl to Be-bop, dominujący w początkowym okresie jego kariery. Następny okres to Cool Jazz – album  „Birth of Cool” powstał właśnie w tym czasie. Kolejne style to Hard Bop i zawarte w nim afrykańskie motywy, Modal Jazz z orientalnymi wpływami  i Jazz Fusion. Szczyt skuwki zdobi logo Montblanc wykonane z białej żywicy. Limitacja ta obejmuje pióro, roller i długopis.

Przybory piśmiennicze dostępne są w butikach firmy Montblanca od grudnia 2016r. Warto wspomnieć, ze kolekcja ta doczekała się również dedykowanego atramentu, którego recenzje będziecie mieli okazje przeczytać na Zegarki i Pióra już wkrótce.

2 odpowiedzi »

  1. Tak design świetny, nawet powiedziałabym wyzywający. Ale… Milesa Davisa trzeba słuchać, pisać się nim nie da, jak dla mnie zbyt ciężkie i nieporęczne pióro. Natomiast atrament „Miles Davis” to według najgorszy atrament jaki Mont Blanc w ostatnich latach wypuścił.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s