Manufaktura Vacheron Constantin deklaruje, że rok 2017 ma być jej pokazem możliwości i prezentacją technicznej doskonałości, do której firma dąży od 1755 roku. Na trwających targach SIHH zaprezentowano pierwszy naręczny czasomierz manufaktury Vacheron Constantin, który można określać mianem Grande Sonnerie.
Prosta w formie koperta wykonana została z 18 karatowego białego złota. Mierzy ona 45mm średnicy oraz 15,1mm wysokości. Obrotowy pierścień lunety służy do przełączania się pomiędzy trybami wygrywania dźwięków:
- PS – petite sonnerie
- GS – grande sonnerie
- SIL – cisza
Mechanizm ten potrafi wybijać za pomocą dźwięków godziny oraz kwadranse. Za pomocą przycisku zlokalizowanego w umieszczonej po prawej stornie koperty koronce, możemy kontrolować funkcję minutowej repetycji. Cyferblat jak i wypełnienie dekla wykonano ze szkła szafirowego.
Zaprojektowany i wykonany w manufakturze Vacheron Constantin kaliber 1860 wyposażono w ręczny, dwukierunkowy naciąg sprężyny. Werk ten posiada podwójny bęben sprężyny i oferuje 72 godziny chodu dla mechanizmu pracującego w klasycznym trybie oraz 20 godzin, gdy uruchomione są funkcje dźwiękowe. Werk pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 3Hz (21500 VpH), a do łożyskowania elementów użyto 74 kamienie. Na kompletną budowę mechanizmu składa się 727 komponentów.
Manufaktura informuje, że opracowanie kalibru 1860 zajęło 10 lat. Gdy aktywowana jest funkcja grande sonnerie, mechanizm ten może wygrywać do 96 dzwonków dziennie. O stopniu skomplikowania tego werku świadczy fakt, że wymaga on ponad 500 godzin prac montażowych, które wykonuje zegarmistrz ze stopniem mistrzowskim.
Wykonanej z 18 karatowego złota tarczy nadano srebrzysty i opalizujący kolor. Cyferblat rozpoczyna delikatna w wyrazie podziałka minutowa. Obok niej umieszczono nakładane indeksy godzinowe, które wykonano z 18 karatowego białego złota. Z tego samego materiału wykonano wskazówki. Na powierzchni cyferblatu umieszczono dwa wskaźniki rezerwy – jeden z nich wskazuje ilość energii dla zasilania głównej części werku, natomiast druga odpowiada za wskazanie rezerwy chodu dla komplikacji dźwiękowych. Pomiędzy godzinami 7 oraz 8 zlokalizowano sub-tarczę tzw. „małej sekundy”.
Zegarek oferowany jest na czarnym, ręcznie szytym pasku wykonanym ze skóry aligatora typu Mississippiensis. Pasek jest wyposażony w klamrę wykonaną z 18 karatowego złota. W zestawie z czasomierzem nabywca otrzymuje także rezonator, który wzmacnia dźwięki zegarka nazwane przez manufakturę jako „Music of Time” (tłum. „Muzyka Czasu”).
Kategorie: Vacheron Constantin, ZEGARKI
1 odpowiedź »