Parker

Parker Urban – nowa kolekcja – test

parker_urban_nk_sm-6

Parker Urban jest nieco wyżej pozycjonowany od modelu IM. Także ta seria jest oferowana w mocno rozbudowanym wachlarzu kolorów i wykończeń. Produkty z serii Urban oraz IM mają zresztą więcej cech wspólnych. Jedną z nich jest stosowanie tego samego rodzaju opakowań, w których są one sprzedawane.

Opakowanie nie jest duże, ale od produktu z tej półki cenowej nie ma co oczekiwać wielkiego lakierowanego pudełka wykonanego z drewna. Zamiast niego otrzymujemy umiarkowanej wielkości opakowanie wykonane z kartonu. Po otwarciu opakowania, naszym oczom ukazuje się kartonowa wkładka, która przesłania pióro. Umieszczono na niej informację na temat  pióra. Użyte materiały są bardzo dobrej jakości. Na powierzchni wkładki umieszczono subtelny wzór o interesującej strukturze, który jest widoczny po dokładniejszym przyjrzeniu się. Pod wspomnianym elementem odnajdziemy pióro wieczne. Jak wspomniałem, opakowanie nie jest wielkie, ale robi naprawdę świetne wrażenie. Moim zdaniem deklasuje ono konkurencję w tym przedziale cenowym (zresztą wszystkie nowe opakowania produktów firmy Parker sprawiają, że ręce same składają się do oklasków). Pomimo niewysokiej ceny, pióro w takim opakowaniu bez wstydu można podarować komuś w formie prezentu.

parker_urban_nk_sm-24

parker_urban_nk_sm-25

parker_urban_nk_sm-26

parker_urban_nk_sm-27

Klienci mogą wybierać spośród modeli anodowanych oraz lakierowanych. Są one zresztą tak jak i IM wykonywane w przeważającej części z aluminium. W katalogu producent umieścił dodatkowy wariant, którego mosiężna baza została pokryta powłoką PVD w kolorze szarym. Ogólny zarys kształtów jak i proporcje, również wydają się być inspirowane podobnymi wzorcami.

Klip prezentuje wzór charakterystyczny dla innych bieżących kolekcji firmy Parker. Jest on dosyć sztywny, jednak pomimo to sprawuje się całkiem dobrze. Charakterystyczny dla pozostałych piór pierścień skuwki został sprowadzony do elementu oddzielającego sekcję od korpusu. Podobnie jak w innych produktach, tak i tutaj wprowadzono wizualny podział na trzy równe części. Na środkowej z nich umieszczono logo producenta oraz napis „PARKER”.

Stalówka została wykonana ze stali nierdzewnej. Na jej powierzchni umieszczono nazwę producenta oraz charakterystyczną dla produktów firmy Parker „kratkę”. Kształt tego elementu przypomina ten w kolekcji IM (zresztą oba te pióra jak już wspomniano, mają dosyć podobne proporcje). Nie dziwi więc, że identycznie wypadają właściwości piśmiennicze obu stalówek. Nie jest to stalówka szczególnie gładka jeżeli chodzi o prowadzenie jej po papierze, ale na pewno nie można jej określić jako drapiącą. Ma po prostu swój charakter. Ilość podawanej na papier cieczy jest udanym kompromisem pomiędzy dobrym nasyceniem koloru, a szybkim wysychaniem napisanego tekstu.

parker_urban_nk_sm-1

parker_urban_nk_sm-2

parker_urban_nk_sm-3

parker_urban_nk_sm-4

parker_urban_nk_sm-5

parker_urban_nk_sm-7

parker_urban_nk_sm-8

parker_urban_nk_sm-9

parker_urban_nk_sm-10

parker_urban_nk_sm-11

parker_urban_nk_sm-12

parker_urban_nk_sm-13

parker_urban_nk_sm-14

parker_urban_nk_sm-15

parker_urban_nk_sm-16

parker_urban_nk_sm-17

parker_urban_nk_sm-18

parker_urban_nk_sm-19

parker_urban_nk_sm-20

parker_urban_nk_sm-21

parker_urban_nk_sm-22

parker_urban_nk_sm-23

Co osobiście przypadło mi do gustu, to większa waga pióra w stosunku do produktów z linii IM. Przez to wydaje się ono solidniejsze i lepiej wyważone. Tym, co jednak mi się nie podoba, to uskok pomiędzy sekcją a korpusem. Pomimo całkiem długiej sekcji, jest on wyczuwalny i często przykuwał moją uwagę. Element ten jest wykonany ciekawie i estetycznie, niemniej dążenie do równej powierzchni uzyskiwanej po zamknięciu pióra przesłoniło chyba jednak zbyt mocno kwestie związane z wygodą użytkowania. Oczywiście każdy z nas trzyma pióro na swój indywidualny sposób, jednak dla mnie był to jeden z odczuwalnych przy pisaniu elementów.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 136mm
  • długość pióra otwartego: 126,5mm
  • długość skuwki: 58,5mm
  • średnica skuwki: 13,5mm
  • średnica korpusu: 13mm
  • waga: 32g

Pióro może być zasilane za pomocą naboi bądź opcjonalnego konwertera. W tym miejscu trzeba nadmienić, że firma Parker stosuje swój własny model naboi.

parker_nk_probki_sm-1

parker_nk_probki_sm-2

parker_nk_probki_sm-3

parker_nk_probki_sm-4

parker_nk_probki_sm-5

Podsumowanie:

Nowa kolekcja Urban na pewno przedstawia się interesująco. Szeroka paleta kolorów i wzorów sprawia, że jest spośród czego wybierać. Na plus w stosunku do kolekcji IM poczytuję większą wagę. Na minus zaliczyłbym element tworzący krawędź pomiędzy sekcją a korpusem. Jeżeli szukacie solidnego i niezbyt drogiego pióra do codziennego użytkowania, to model Urban jest wart rozważenia, jednak przed zakupem polecam wziąć to pióro do ręki, aby ocenić, czy nie będzie nam przeszkadzał wspomniany uskok.

Podziękowania dla firmy Newell Brands będące właścicielem marki Parker za dostarczenie piór do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s