Parker

Parker Sonnet – nowa kolekcja – test

parker_sonnet_nk_sm-5

W sierpniu ubiegłego roku testowaliśmy na łamach Zegarki i Pióra specjalną edycję linii Sonnet o nazwie Great Expectations. Wraz ze zmianą wizerunku produktów firmy Parker, producent postanowił, że także ta linia zostanie odświeżona.

Średniej wielkości opakowanie wykonane z kartonu i lnu (bądź czegoś do niego podobnego). Wracając jednak do sedna sprawy. Po otwarciu opakowania w kolorze brązowym z naniesionym logo producenta w kolorze złotym, naszym oczom ukazuje się kartonowa wkładka, która przesłania pióro. Umieszczono na niej informację na temat nazwy kolekcji oraz jej „motto przewodnie”. Karton jest bardzo dobrej jakości. Na jego powierzchni umieszczono także subtelny wzór o interesującej strukturze, który jest widoczny po dokładniejszym przyjrzeniu się. Pod wspomnianą wkładką odnajdziemy pióro wieczne. Jak wspomniałem, opakowanie nie jest wielkie, ale robi naprawdę świetne wrażenie. Moim zdaniem deklasuje ono konkurencję w tym przedziale cenowym (zresztą wszystkie nowe opakowania produktów firmy Parker sprawiają, że ręce same składają się do oklasków). Pomimo niewysokiej ceny, pióro w takim opakowaniu bez wstydu można podarować komuś w formie prezentu.

parker_sonnet_nk_sm-2

parker_sonnet_nk_sm-3

parker_sonnet_nk_sm-4

parker_sonnet_nk_sm-6

Tradycyjnie już dla kolekcji Sonnet, producent oferuje wiele kolorów i rodzajów wykończeń.  Zarówno korpusy jak i skuwki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub lakierowane, a w najwyższych modelach elementy te zostały wyprodukowane ze srebra sterling. Poszczególne opcje są dostępne z elementami metalowymi w kolorze srebrnym bądź w kolorze złotym. Niektóre warianty kolorystyczne dopuszczają wybór spośród obu rodzajów wykończeń.

Wszystkich możliwości jest bardzo dużo, jednak osoby śledzące ofertę firmy Parker z pewnością zauważą, że nowe modele tak naprawdę w znacznym stopniu odpowiadają tym, do których producent zdążył nas już przyzwyczaić. Oczywiście nie mogło zabraknąć modeli oznaczonych jako „Chiselled”, których powierzchnie pokrywa charakterystyczna „kratka”.

Interesujący wydaje się także chyba najbardziej nietypowy w całej kolekcji model „Brown Rubber Lacquer”. Jest to pióro, którego powierzchnia przypomina wykończenie „Chiselled”, jednak zarówno korpus jak i skuwka zostały pokryte brązowym lakierem o fakturze przypominającym gumę. Struktura jest wyczuwalna, ale przyjemna. Pozostałe elementy metalowe pokryto warstwą różowego złota.

parker_sonnet_nk_sm-7

parker_sonnet_nk_sm-8

parker_sonnet_nk_sm-9

parker_sonnet_nk_sm-10

parker_sonnet_nk_sm-11

parker_sonnet_nk_sm-12

parker_sonnet_nk_sm-13

Różowym złotem pokryto także wykonaną z 18 karatowego złota stalówkę, której wzór mocno przypomina ten ubiegłoroczny. Nie jest on identyczny, gdyż zdecydowano się usunąć ze stalówki logo firmy w postaci elipsy wraz z umieszczoną na środku strzałką.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że droższe warianty z kolekcji Sonnet są oferowane od razu ze złotą stalówką, natomiast w przypadku modeli tańszych, klienci będą mieli wybór pomiędzy stalówką wykonaną ze złota bądź ze stali nierdzewnej.

Co się zmieniło definitywnie? Na pewno wzór pokrywający klip. Zamiast ukośnych kresek, producent zdecydował się na umieszczenie tutaj „potrójnej strzałki”, która w tym miejscu pełni rolę lotek strzały (grotem jest początek klipa). Jest to element, który spaja stylistycznie wszystkie nowe kolekcje firmy Parker z wyjątkiem linii Duofold (w przypadku której zachowano dotychczasową stylistykę tego elementu).

Częściowej geometryzacji poddano także zwieńczenie skuwki. Kształt tego elementu stał się bardziej wyrazisty za sprawą wprowadzenia nowej krawędzi. Centralny element jest teraz wykonany z metalu, a nie z tworzywa sztucznego.

Uproszczeniu poddano także stylistykę pierścienia skuwki. Teraz jest on podzielony wizualnie na trzy równe części. Na środkowej z nich umieszczono logo firmy, napis „PARKER” oraz symbol „IT”

Pióro w liczbach:

 • długość pióra zamkniętego: 133,2mm
 • długość pióra otwartego: 124mm
 • długość skuwki: 59mm
 • średnica skuwki: 12,9mm
 • średnica korpusu: 11mm
 • waga: 28g (na przykładzie modelu „Brown Rubber Lacquer”)

Pióra mogą być zasilane za pomocą naboi bądź opcjonalnego konwertera. W tym miejscu trzeba nadmienić, że firma Parker stosuje swój własny model naboi.

Stalówka wykonana z 18 karatowego złota pisze podobnie do tego, z czym miałem okazję zapoznać się w ubiegłym roku. tj. stalówka jest dosyć sztywna, a oferowana przez nią kreska jest wąska (co z pewnością ucieszy osoby szukające „prawdziwej” grubości F). Ilość podawanego atramentu można określić jako umiarkowaną – nie jest go ani za mało, ani za dużo. Czuć także, że jest to stalówka przyjemniejsza w prowadzeniu w stosunku do tańszych, wykonanych ze stali produktów.

parker_nk_probki_sm-22

parker_nk_probki_sm-23

parker_nk_probki_sm-24

parker_nk_probki_sm-25

parker_nk_probki_sm-26

parker_nk_probki_sm-27

parker_nk_probki_sm-28

parker_nk_probki_sm-29

parker_nk_probki_sm-30

Podsumowanie:

Nowa kolekcja Parker Sonnet to sprawdzona stylistyka, którą jedynie delikatnie odświeżono. O ile można oczekiwać odważnych eksperymentów w niższych seriach, o tyle jedne z najbardziej rozpoznawalnych produktów firmy muszą zachować swoje charakterystyczne wzornictwo. Moim zdaniem wprowadzone zdaniem te delikatne korekty wyszły na dobre kolekcji Sonnet.

Podziękowania dla firmy Newell Brands będące właścicielem marki Parker za dostarczenie piór do testu.

2 odpowiedzi »

 1. @Dariusz – na szczycie skuwki owszem jest „oczko” – ale metalowe. Natomiast na zwieńczeniu korpusu nie ma nic.
  @Mariusz – super recenzja, jak zwykle. Jeszcze wspanialsze zdjęcia, od jakiegoś czasu jestem posiadaczem budki bezcieniowej i zestawu makro do aparatu, ale Twoje zdjęcia są po prostu rewelacyjne, bo mają to coś…
  Natomiast mam prośbę ogromną, bądź uprzejmy nie nazywać klipem – klipsa. Wiem, że po angielsku to tak się pisze, ale my nie gęsi 🙂 W moich czasach graliśmy w „klipę” to znaczyło i znaczy zupełnie coś innego. Mówiło się też „klipa” na niezdarne dziewczyny 🙂 Pozdrawiam Oxford

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s