Marlen

Marlen Tadeusz Kościuszko Edycja Limitowana – test

Z okazji 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, firma Marlen zaprezentowała edycję limitowaną pióra wiecznego. Jest to o tyle wartościowy nabytek do kolekcji, że powstało jedynie 20 egzemplarzy. Jak przedstawia się jednak ten produkt całościowo?

Opakowanie:

Pióro jest oferowane w kartonowym opakowaniu sporej wielkości i o bardzo dobrej jakości. Na wierzchu umieszczono przetłoczone logo producenta w kolorze srebrnym. Wewnątrz kartonowego opakowania umieszczono okazałe czarne pudło wykonane z drewna. Trzeba przyznać, że powoduje ono odpowiednie wrażenie. Jego kremowa wyściółka kontrastuje z kolorystyką pióra. Po otwarciu wieka naszym oczom ukazuje się także sporej wielkości grawerowana tabliczka, która również została przygotowana specjalnie na potrzeby opisywanej edycji limitowanej.

Pióro:

Pierwsze wrażenie jest takie, że na pewno jest to przybór piśmienniczy o sporym gabarycie i tzw. „słusznej” wadze. To z pewnością atut, gdyż edycja limitowana (i to w dodatku o tak niskiej liczbie wyprodukowanych egzemplarzy) powinna się cechować pewną tzw. „reprezentatywnością”, a do osiągnięcia tego efektu niezbędne są określone gabaryty. Zresztą od dawna w świecie piór wiecznych przyjęła się zależność w rozmiarze mówiąca, że topowe modele danego producenta posiadają największe gabaryty.

Wszystkie zasadnicze elementy pióra wykonano z żywicy w kolorze czarnym. Skuwkę opatrzono szerokim pierścieniem, na którym umieszczono stylizowany podpis Tadeusza Kościuszki. Wszystkie grawerunki są wykonane bardzo starannie – ich krawędzie są ostre i wyraźne. Sporej wielkości klip wykonano na wzór szabli. Sam klip pełni raczej rolę dekoracyjną, gdyż ze względu na swoją masywność jest dosyć sztywny (co nie znaczy, że jest kompletnie niefunkcjonalny). Wszystkie elementy metalowe są wykonane ze srebra sterling – świadczą o tym stosowne próby jubilerskie. Skuwkę (która jest zakręcana) wieńczy medal z logo producenta.

Główny element korpusu wykonano z jasnej ceramiki. Na jego powierzchni umieszczono podobiznę bohatera tej edycji. Element ten jest wykonany bardzo starannie, chociaż faktura samego obrazka nie sugeruje, aby był on malowany ręcznie. Wydaje mi się, że w tym przypadku można byłoby się pokusić o tradycyjny malunek, chociaż trzeba przyznać, że nawet monochromatyczne malowidła na ceramice nie są proste do wykonania. Trzeba też uczciwie przyznać, że wspomniana faktura widoczna jest jedynie pod naprawdę dużym powiększeniem.

Pióro napełniane jest za pomocą wbudowanego wewnątrz tłoka, którego pokrętło ukryto pod zakręcanym zakończeniem korpusu.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 140,5mm
  • długość pióra otwartego: 125,7mm
  • długość skuwki: 63mm
  • średnica skuwki: 18mm
  • średnica korpusu: 16,5mm
  • waga: 59g

Stalówkę wykonano z 14 karatowego złota. Pisze ona wyśmienicie. Sunie gładko po papierze, a atrament podawany jest niezwykle sprawnie. Stalówka ta cechuje się także przyjemną sprężystością. Widać to zresztą po możliwej do otrzymania palecie grubości, które stalówka ta potrafi kreślić. Doskonała stalówka – mogę ją polecić z czystym sumieniem. W testowanym piórze zamontowana była ona w rozmiarze „M”.

Podsumowanie:

Opisywana edycja limitowana to przykład naprawdę udanego pióra wiecznego, które zarówno dobrze się prezentuje jak i wyśmienicie pisze. Z uwagi na ten fakt, oraz niski nakład limitacji (jedynie 20 sztuk), cena również do niskich nie należy. Za pióro przyjdzie nam zapłacić 9900zł. Jeżeli jednak dysponujemy taką sumą, a postać Tadeusza Kościuszki jest bliska naszym ideałom, to zdecydowanie polecam przyjrzeć się temu produktowi pod kątem ewentualnego zakupu.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Marlen za dostarczenie atramentu do testu.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s