ZEGARKI

Zenith Chronomaster El Primero Grande Date Full Open [Baselworld 2017]

Foto: Materiały prasowe firmy Zenith

Jedną z ciekawszych tegorocznych nowości zaprezentowanych przez manufakturę Zenith, jest model Chronomaster El Primero Grande Date Full Open. Klasyczna już stylistyka tego modelu miała w założeniu projektantów otrzymać nową cechę, którą jest pewna transparentność całej konstrukcji. Nie zdecydowano się na wykonanie pełnego szkieletowania werku, które zresztą w tak skomplikowanej konstrukcji nie byłoby zadaniem prostym. Niemniej i tak odchudzono sporą ilość elementów. Zamiast tego postawiono na wykonaną ze szkła szafirowego tarczę, dzięki której możemy z obu stron podziwiać pracę legendarnego już werku El Primero.

Foto: Materiały prasowe firmy Zenith

Foto: Materiały prasowe firmy Zenith

Foto: Materiały prasowe firmy Zenith

Wykonana ze stali nierdzewnej koperta mierzy 45mm średnicy oraz 15,6mm wysokości. Z jej prawej strony umieszczono przyciski służące do obsługi funkcji stopera oraz koronkę ozdobioną logo producenta. Powierzchnia koperty łączy elementy szczotkowane oraz polerowane na wysoki połysk. Trzeba przyznać, że kształt obudowy czasomierza w niezwykle udany sposób łączy elegancję oraz sportowego ducha. Stosunkowo wąski pierścień lunety okala wypukłe szkło szafirowe. Pokryto je z obu stron powłoką antyrefleksyjną. Ten sam rodzaj szkła został użyty w roli transparentnego wypełnienia dekla. Wodoodporność została przez producenta określona na poziomie 10ATM.

Tarcza rozpoczyna się zewnętrznym pierścieniem z naniesioną podziałką sekundową. Sąsiaduje z nią podziałka minutowa, na której umieszczono nakładane indeksy godzinowe. Ich prosta forma doskonale komponuje się z pozostałymi elementami. Tarcze totalizatorów zostały ułożone horyzontalnie. Na godzinie 9 umieszczono sub-tarczę tzw. „małej sekundy”. Na godzinie 3 zlokalizowano sub-tarczę odpowiedzialną za zliczanie minut (do 30). Na godzinie 6 widoczny jest wskaźnik faz księżyca. Cały zestaw uzupełnia umieszczony na godzinie 2 datownik. Zarówno centralne wskazówki jak i indeksy godzinowe otrzymały wypełnienie z Super LumiNovy SLN C1.

Foto: Materiały prasowe firmy Zenith

W zegarku zamontowano werk El Primero 4047B, który wyposażono w automatyczny naciąg sprężyny. Rezerwa chodu wynosi około 50 godzin. Mechanizm ten mierzy 9,05mm wysokości. Pracuje on z wysoką, bo wynoszącą 5Hz (36000 VpH) częstotliwością chodu. Do łożyskowania ruchomych elementów użyto 32 kamienie. Budowa mechanizmu wymaga zmontowania 332 komponentów. Pomimo późniejszych modyfikacji, werk ten już od 1969 roku należy do czołowych konstrukcji zawierających komplikację stopera.

Należy wspomnieć, że producent przygotował także dodatkową wersję kolorystyczną, w przypadku której pierścień lunety, indeksy godzinowe, czy też wskazówki mają kolor różowego złota. Czasomierz jest oferowany na brązowym bądź czarnym pasku skórzanym. Jest on wyposażony w potrójne zapięcie motylkowe. Nabywcy mogą także zakupić zegarek z bransoletą wykonaną ze stali nierdzewnej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s