PIÓRA WIECZNE

Visconti Brunelleschi Fountain Pen Set – test

Tytułowa edycja limitowana poświęcona została osobie Filippo Brunelleschi’ego. Był on florenckim rzeźbiarzem i inżynierem. Był on także jednym z pionierów architektury renesansowej. Do jego największych dzieł należy kopuła katedry we Florencji, szpital Ospedale degli Innocenti, kościół San Lorenzo, kościół Santa Maria degli Angeli, kościół San Spirito, czy też kaplica Pazzich. Te znakomite dzieła sprawiły, że twórczość Brunelleschi’ego zapisała się na stałe w historii sztuki i architektury. Produkt poświęcony temu artyście jest objęty limitacją – firma Visconti przygotowała jedynie 388 zestawów.

Pióro zapakowane jest w kartonowe opakowanie, które skrywa pokrowiec będący tak naprawdę dopiero wierzchnią warstwą. W jego wnętrzu znajdziemy sporej wielkości kasetkę, której powierzchnia została wykończona ekoskórą. Materiał ten jest jednak na tyle dobrej jakości, że niejeden się pomyli nie wiedząc jaki rodzaj skóry to jest. Na górze opakowania nabito sporej wielkości logo producenta. Po otwarciu kasety naszym oczom ukazuje się kremowe wnętrze, które zawiera podobnie jak w przypadku modelu Speakeasy, kilka ciekawych elementów. Poza piórem wiecznym, instrukcją oraz kartą potwierdzającą autentyczność produktu, znajdziemy tam pipetę do napełniania dołączonego kałamarza podróżnego. Kałamarz ten od wielu lat jest stałym elementem oferty Visconti, jednak ten który znajdujemy w pudełku, jest specjalnie przygotowaną wersją na potrzeby edycji limitowanej. Jego kolorystyka jest ściśle dopasowana do pozostałych produktów, które otrzymuje nabywca. Wewnątrz pudełka umieszczono także piękny kałamarz z atramentem w kolorze brązowym. Szkoda jedynie, że w regularnej ofercie nie mamy możliwości zakupienia takiego… Ostatnim elementem, o którym należy wspomnieć, jest „cegiełka” z materiału Cotto Fiorentino z wypaloną nazwą modelu, którego dotyczy edycja limitowana. Jest to tradycyjna terakota, która jest jednym z przeważających materiałów, używanych we Florencji (w której przecież znajduje się główna siedziba producenta).

Materiał „cegiełki” nie jest przypadkowy również w odniesieniu do samego pióra. Koncepcja materiału jest wręcz identyczna z tą, którą zastosowano w przypadku zasadniczego modelu Homo Sapiens. Różnica polega na użyciu sproszkowanej terakoty zamiast bazaltu pochodzącego z lawy wulkanicznej. To niezwykle innowacyjne zastosowanie materiału, który jest jednym z najbardziej tradycyjnych budulców stosowanych przez człowieka.

Elementy metalowe pokryto warstwą różowego złota. Szczyt skuwki wieńczy logo producenta. Klip jest sprężysty w sposób charakterystyczny dla piór tego producenta, przez co jest ona w pełni użyteczny. Pierścień oddzielający sekcję od korpusu posiada wzór inspirowany tubusem kopuły katedry we Florencji. Pióro posiada system szybkiego zamykania i otwierania go. Wystarczy obrót skuwki o mniej więcej 30 stopni.

W piórze zamontowano dwukolorową stalówkę Dreamtouch, która jest oczywiście wykonana z 23 karatowego palladu próby 950. W testowanym piórze zamontowano stalówkę o szerokości „M”. Jest to ten sam Dreamtouch, którego już wielokrotnie dane mi było testować na łamach Zegarki i Pióra wobec czego zapraszam do zapoznania się z próbkami przygotowanymi przy pomocy takiej stalówki oraz właśnie takiej jej szerokości (LINK 1 / LINK 2). Wielokrotnie już podkreślałem, że stalówki Dreamtouch są doskonałe. Ich elastyczność, gładkie prowadzenie oraz mokra kreska sprawiają, że są dla mnie numerem jeden, który doskonale wpisuje się na przykład w moje preferencje. Na minus można zaliczyć dokładność wykonania pozłoty wybranych fragmentów dwukolorowej stalówki (które otaczają napis Visconti – sama „ramka” jest wykonana bardzo starannie).

Jeżeli chodzi o system zasilania pióra, to producent zdecydował się na zastosowanie High Vacuum Power Filler. Takie rozwiązanie przekłada się na łatwe napełniania pióra oraz na spory zasób atramentu, jaki możemy przechowywać wewnątrz korpusu. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy sporo piszą. Jest to także niewątpliwy atut w przypadku mokrej kreski, jaką daje stalówka Dreamtouch, gdyż nie będzie potrzeby napełniania naszego przyboru piśmienniczego co chwila.

Podsumowanie:

Zestaw Visconti Brunelleschi to przykład bardzo atrakcyjnego zarówno wizualnie jak i cenowo produktu. Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za całość wynosi około 4690zł co oczywiście nie jest ceną niską. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że:

  • pióro wykonano z unikalnego materiału
  • jest to edycja limitowana (388 sztuk)
  • w zestawie otrzymujemy okazałe opakowanie
  • w zestawie otrzymujemy nie tylko specjalny kałamarz z atramentem, ale i kałamarz podróżny

To cena wygląda już znacznie atrakcyjniej. Moim zdaniem to bardzo udana edycja, która z pewnością szybko znajdzie nabywców.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do testu.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s