PIÓRA WIECZNE

Visconti Luxor Limited Edition – recenzja

Kolejnym piórem firmy Visconti, które w ostatnim czasie do nas dotarło, jest limitowana edycja poświęcona jednemu z najważniejszych miast starożytnego Egiptu. Luxor przez wielu jest nazywany miastem pałaców. Miasto to bywa również żartobliwie określane mianem „najwspanialszego muzeum na otwartej przestrzeni”. Niezależnie od nadanego przydomku, Luxor jest zbiorem ogromnego dziedzictwa kulturowego.

Standardowe kremowe pudełko skrywa materiałowe etui, które zawiera docelowe opakowanie. Jest nim sporej wielkości kaseta, przez której przeszklone wieko możemy obserwować znajdujące się wewnątrz pióro. Od razu nasuwają się skojarzenia z muzealną ekspozycją. Kaseta ma także spory ciężar. Jej powierzchnia pokryta jest ciemnym lakierem, wewnątrz którego połyskują niewielkie drobiny, niczym gwiazdy na nocnym niebie. Całość robi bardzo dobre wrażenie.

Pióro wykonano z ebonitu. Dzięki temu nawet pomimo całkiem solidnych rozmiarów, wciąż jest ono stosunkowo lekkie. Jest ono także aksamitne w dotyku. To właśnie cecha wyróżniająca ten materiał, na tle popularnych dziś produktów wykonanych z żywic. Czarny ebonit ozdobiono symbolami przypominającymi starożytne hieroglify. Są one malowane przez artystę, którego prace mogliśmy już nie raz podziwiać na produktach firmy Visconti. Wszyscy chyba pamiętamy serię Mazzi Collection. To właśnie ten włoski artysta jest odpowiedzialny za zdobienia opisywanego pióra. Symbole są wykonane bardzo starannie. Po dokładnym przyjrzeniu się widoczna jest także spora ilość niewielkich detali. Elementy te cechuje wielobarwna kolorystyka. Odnajdziemy tutaj barwy takie jak czerwień, pomarańcz, biel, czy wreszcie kilka odcieni barwy niebieskiej. Umieszczono także pojedynczy złoty symbol w miejscu, w którym znajduje się zakończenie klipa.

Sam klip zresztą również mocno nacechowany jest symboliką związaną ze starożytnym Egiptem. Element ten nie jest specjalnie sprężysty, aczkolwiek zachowuje swoją funkcjonalność. Zarówno klip, jak i pozostałe elementy metalowa są pozłacane. Skuwkę wieńczy medal informujący nas, kto wyprodukował opisywane pióro.

W piórze zamontowano stalówkę Dreamtouch w największym rozmiarze spośród dostępnych w produktach firmy Visconti (stalówki Dreamtouch występują bowiem w dwóch rozmiarach). Stalówka ta wykonana jest z palladu i oferuje doskonałe właściwości piśmiennicze. Jest ona całkiem podatna na zmianę siły nacisku, dzięki czemu użytkownik ma do dyspozycji całkiem spore możliwości w zakresie kształtowania szerokości linii.

Jeżeli chodzi o wagę pióra, to jak wcześniej wspomniałem, po wzięciu go do ręki wydaje się ono wręcz nienaturalnie lekkie pomimo sporego rozmiaru. Jest ono też bardzo dobrze wyważone, przez co nie będzie męczyło dłoni nawet podczas długiego użytkowania.

Pióro jest zasilane systemem Double Reservoir Power Filler. Gwarantuje on odpowiednio duży zapas atramentu. Z uwagi na rozwiązanie konstrukcyjnie pozwalające odcinać przepływ atramentu pomiędzy dwoma wewnętrznymi zbiornikami, system ten bardzo dobrze sprawdza się w przypadku osób, które podróżują z piórem samolotem.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 153 mm
  • długość pióra otwartego: 141,5 mm
  • długość skuwki: 68,5 mm
  • średnica skuwki: 18 mm
  • średnica korpusu: 16,5 mm
  • waga: 46 g

Tytułowe pióro jest edycją limitowaną. Producent przygotował jedynie 88 egzemplarzy, co jest ilością niewielką – powoduje to, że wspomniany produkt z pewnością będzie wartościowym uzupełnieniem kolekcji.

Podsumowanie:

Visconti Luxor to ciekawe i świetnie wykonane pióro wieczne. Nie należy ono z pewnością do najtańszych. Cena wynosi 14500zł. Jeżeli jednak spojrzymy na nie przez pryzmat małej ilości wyprodukowanych egzemplarzy, użytych materiałów oraz dosyć nietypowego podejścia do stylistyki (a także sposobu jej wykonania), to kwota ta wydaje się całkiem zrozumiała.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do testu.

1 odpowiedź »

  1. Super pióro. O ile wiem to nazwa od której ma to pióro była siedzibą faraona i jego rodziny. Było to przepiękne miasto słynące z wielkiego bogactwa. Faraon był traktowany w Egipcie prawie jak Bóg. Specjalne kompleksy czyli piramidy były przeznaczone dla faraonów, mieli tam spędzać czas po śmierci. Oczywiście takie były rytuały. Gdzie dokładnie po śmierci udawali się faraonowie tego nie wie nikt. Cała historia Egiptu jest bardzo interesująca. I to pióro jest przesiąknięte całą historią antycznego Egiptu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s