BALL

Ball Fireman NECC – recenzja

Fireman NECC to zegarek, który początkowo nie zwrócił mojej uwagi. Wydawał się po prostu kolejnym tzw. diverem, który jest po prostu poprawny. Wśród dostarczonych do zdjęć czasomierzy trafił się jednak wariant wyposażony w czarny cyferblat oraz pierścień lunety, a całość była uzupełniona pomarańczowymi akcentami. To wystarczyło bym zwrócił na niego uwagę…

Koperta wykonana została ze stali nierdzewnej. Mierzy ona 40,5mm średnicy oraz 13,2mm wysokości. Pozornie niewielkie wymiary nie przekładają się na wrażenie tego, że czasomierz  jest mały. Sprawia wrażenie rozsądnie zaprojektowanego, bez zbędnego przesadyzmu. To co z pewnością charakteryzuje czasomierze Ball, to wysokie wartości użytkowe. Duże gabaryty robią wrażenie przez krótki czas, natomiast później najczęściej jedynie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu. NECC jednak wydaje się idealnym czasomierzem do noszenia na co dzień. Nie jest to co prawda typowy wybór do stroju wybitnie formalnego, jednak najnowsze trendy nie wykluczają już noszenia w takim zestawie zegarka dedykowanego dla nurków. Koperta ma proste i nieskomplikowane linie, co dobrze wpisuje się w ogólną koncepcję tego modelu. Jej powierzchnia jest szczotkowana co sprawia, że jest ona nieco bardziej odporna na trudy codziennego użytkowania w porównaniu do powierzchni polerowanych na wysoki połysk.  Wypolerowane na połysk są jedynie wewnętrzne krawędzie uszu, które nie są jednak eksponowane na możliwość zarysowania ich. Wspomniany pierścień lunety pokryto powłoką z węglika tytanu.

Z prawej strony koperty umieszczono zakręcaną koronkę, która jest ozdobiona logo producenta. Wodoodporność została określona przez producenta na poziomie 300m. Jej odkręcanie/ zakręcanie oraz manipulowanie nią jest bardzo proste.

Na cyferblacie całkiem sporo się dzieje. Jest to efekt rozbudowanej „topografii” cyferblatu oraz sporej wypukłości elementów, takich jak na przykład indeksy godzinowe. Całość uzupełniają długie linie podziałki minutowej, czy wspomniane wcześniej pomarańczowe akcenty kolorystyczne. Bieżące wskazanie czasu jest jednak łatwe do odczytania. Sam zresztą użytkuję od kilku lat podobny stylistycznie zegarek i wiem, że sprawdzanie aktualnej godziny jest w takim przypadku naprawdę proste.

Szerokie, błyszczące powierzchnie wskazówek wyposażono w ten sam kolor podświetlenia co indeksy godzinowe, natomiast indeks na godz. 12 wyróżniono kolorem pomarańczowym. Szeroki kształt wskazówek ułatwia odczyt czasu w dzień, natomiast wąskie linie podświetlania doskonale sprawdzają się w nocy.

Przeszklone wypełnienie dekla ozdobiono grafiką oraz napisem „U.S. NAVY EXPEDITIONARY COMBAT COMMAND”, od czego zresztą wziął się skrót NECC. Przez szkło szafirowe widać mechanizm RR1103 z automatycznym naciągiem sprężyny.

Zegarek jest sprzedawany na stalowej bransolecie, która łączy powierzchnie szczotkowane oraz polerowane na wysoki połysk.

Podsumowanie:

Fireman NECC to moim zdaniem bardzo przyjemny i uniwersalny diver. Dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych, jednak wariant pomarańczowo-czarny moim zdanem jest najciekawszy. Jakość wykonania jest bardzo dobra – nie udało mi się „szklanym okiem obiektywu” dojrzeć jakiejkolwiek niedoróbki, a przecież jest to jeden z tańszych modeli tego producenta. 

Zegarek do recenzji dostarczyła firma Morwa – będąca dystrybutorem zegarków marki Ball w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s