PIÓRA WIECZNE

Visconti Opera Vertigo – test

Opera to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kolekcji w ofercie firmy Visconti. Do Opery mam zresztą wielki sentyment, gdyż było to moje pierwsze tzw. „poważne” pióro. Co więcej – zdecydowałem się na jego zakup, gdy Visconti było u nas jeszcze mało znane. Pióro nadal posiadam i jestem z niego bardzo zadowolony. Opera od tego ewoluowała, czego dowodem jest duża liczba różnych wariantów, które pojawiały się na przestrzeni lat, oraz zegarki, które również przynależą do kolekcji Opera.

Przybory piśmiennicze zostały przygotowane w kilku kolorach, tak by każdy mógł dopasować barwę do swoich preferencji. Vertigo posiada korpus i skuwkę wykonaną z żywicy akrylowej. Do zdjęć otrzymaliśmy egzemplarz niebieski, purpurowy oraz pomarańczowy. Żywica jest przyjemna w dotyku i sprawia dobre wrażenia. Wszystkie kolory prezentują się atrakcyjnie, chociaż mnie do gustu najbardziej przypadło kontrastujące zestawienie czarno-pomarańczowe.

Sekcja oraz zwieńczenie korpusu są metalowe. Elementy te nie zmieniły się znacząco od kilku lat i są swego rodzaju znakiem rozpoznawczym przyborów piśmienniczych z tej linii.  Także szeroki pierścień skuwki zachował swoją formę. Jedyna zmiana polega na zastąpieniu nazwy kolekcji przez logo producenta. Zwieńczenie skuwki stanowi dysk z logo Visconti. Podobnie jak w innych piórach Opera, także w tym przypadku możemy nasze pióro spersonalizować za pomocą wymiennych elementów, które mocowane są w miejsce wspomnianego dysku za pomocą magnesu. Elementy metalowe są pokryte warstwą palladu.

Pióro jest zasilane standardowym konwerterem. Dzięki temu użytkownik ma możliwość stosowania tłoczka bądź naboi.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 139mm
  • długość pióra otwartego: 124mm
  • długość skuwki: 61mm
  • średnica skuwki: 15,5mm
  • średnica korpusu: 13mm
  • waga: 40g

Interesujące zmiany wprowadzono w jednym z najważniejszych elementów pióra, czyli w stalówce. W starszych modelach była ona wykonywana z 14 karatowego złota. Później została ona zamieniona na stalówkę o przekroju tubusu, która wykonywana była z materiału o nazwie Chromium 18. Obecnie w Vertigo możemy zamówić jeden z dwóch typów stalówek: ze stali lub ze stali połączonej z 14k złotem. Pióra przez nas testowane posiadały stalowy wariant tego elementu. Stalówka pisze bardzo dobrze, a pióro sunie sprawnie i precyzyjnie po powierzchni papieru. Ilość podawanego atramentu jest umiarkowana. Ze względu na zastosowany materiał (stal) nie jest ona zbyt elastyczna. Pracy tego elementu nie można jednak nic zarzucić – z pewnością jest to jedna z najlepszych stalowych stalówek z jakimi mieliśmy do czynienia.

Podsumowanie:

Visconti Opera Vertigo to bardzo dobre pióro wieczne, które w udany sposób kontynuuje rozpoczętą przed laty tradycję. Pióro wieczne możemy zakupić za kwotę 1250zł. Nie jest to kwota wygórowana biorąc pod uwagę zastosowane materiały i wykonanie. Osobiście jednak muszę przyznać, że wolałem kiedy Opera była nieco droższa, ale montowano w niej złote stalówki. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wzrost cen na przestrzeni lat, jednak myślę, że tak dobry produkt nie będzie miał problemu ze znalezieniem odbiorców – szczególnie teraz, gdy firma Visconti cieszy się znacznie większą rozpoznawalnością aniżeli te kilka-kilkanaście lat temu. Opera Vertigo to ciekawe i dobre pióro, które jest interesującą alternatywą dla osób szukających pióra wiecznego w tym przedziale cenowym.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do testu.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s