PIÓRA WIECZNE

Visconti Jacob & Co. Astronomia – recenzja

Drugim z wyjątkowych piór od Visconti, które mieliśmy okazję fotografować w ostatnim czasie jest Astronomia. Została ona stworzona w ramach kooperacji firmy Visconti oraz Jacob & Co. Ta druga firma zajmuje się tworzeniem luksusowej biżuterii oraz zegarków, które zdecydowanie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów. Astronomia to także seria czasomierzy produkowana przez Jacob & Co. – w jej skład wchodzi kilkanaście modeli, w których cyferblat przypomina mały układ planetarny aniżeli tarczę zegarka.

Pióro dostarczane jest w pudełku o sporych rozmiarach, co zresztą nie zaskakuje w przypadku ekskluzywnych przyborów piśmienniczych. Zaskakuje dopiero wewnętrzna kaseta. Nie dosyć, że całość polakierowano na atrakcyjny niebieski kolor z zatopioną niezliczoną ilością drobnych, połyskujących drobinek oraz opatrzono grawerowaną metalową płytką, to jeszcze centralna część jest obrotowa. Po obróceniu środkowego elementu, naszym oczom ukazuje się pióro, które odbija się w lustrzanych elementach umieszczonych dookoła niego. Efekt „wow” udało się osiągnąć w stu procentach.

Tytułowy przybór piśmienniczy również nie należy do najmniejszych. Raczej przypomina „filar świata”. Wykonana ze srebra próby 925 srebrna koszulka otacza niebieską żywicę, w której również odnajdziemy błyszczące drobiny. To sprawia, że opakowanie jest niezwykle spójne z jego zawartością. Na obu końcach pióra znajdziemy elementy takie jak w zegarkach produkowanych przez Jacob & Co. Są to kryształowa kula oraz kula przypominająca planetę. Umieszczone są one wewnątrz elementów wykonanych z przezroczystej żywicy. Także centralnie umieszczony pierścień na korpusie pióra otrzymał transparentną nakładkę. Skrywa on wygrawerowany napis „ASTRONOMIA”. Muszę przyznać, że z uwagi na umieszczenie wielu elementów we wnętrzu różnych innych materiałów, fotografowanie tego pióra nie należało do zadań łatwych.

Skuwkę jak i korpus wieńczą szerokie metalowe pierścienie, które stylistycznie spajają całość. W ich obrębie umieszczono grawerowane elementy i wzory, które mają się odwoływać do symboliki związanej z astronomią. Klip zachował swój typowy dla Visconti kształt. Po obu strona umieszczono nazwy obu firm, które to pióro stworzyły.

Wydaje się, że Astronomia jest dobrym przykładem hasła „mniej znaczy więcej”. Za pomocą prostych zabiegów stylistycznych oraz nieprzeładowanej formy udało się uzyskać ciekawy rezultat końcowy. Srebrne pasy metalu przypominają konstrukcję statku kosmicznego, którego kadłub wypełniono zaawansowanych technologicznie materiałem. Inne całkiem trafne skojarzenia z drobinami zatopionymi w materiale, to gwiazdy na nocnym niebie.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 176mm
  • długość pióra otwartego: 147mm
  • długość skuwki: 87mm
  • średnica skuwki: 21,8mm
  • średnica korpusu: 19mm
  • waga: 104g

Z pewnością jest to jedno z najdłuższych piór jakie możemy zakupić. Skuwki oczywiście nie da się założyć na tył korpusu, jednak pióro jest tak długie, że z pewnością nie ma takiej potrzeby. Sposób w jaki ukształtowano metalową sekcję i jej połączenie z korpusem nie powoduje żadnego dyskomfortu.

„W modelu tym zamontowano dwukolorową stalówkę Dreamtouch, która jest wykonana z 23 karatowego palladu próby 950. Jest to ten sam Dreamtouch, którego już wielokrotnie dane mi było testować na łamach Zegarki i Pióra wobec czego zapraszam do zapoznania się z próbkami przygotowanymi przy pomocy takiej stalówki. Nie raz już podkreślałem, że stalówki Dreamtouch są doskonałe. Ich elastyczność, gładkie prowadzenie oraz mokra kreska sprawiają, że są dla mnie numerem jeden w świecie stalówek.

Pióro jest zasilane systemem „double reservoir power filler”, który gwarantuje duży zasób atramentu wewnątrz pióra. Na wspomniany system składają się dwa wewnętrzne zbiorniczki. W przypadku wypisania atramentu w pierwszym z nich, wystarczy odkręcić element umieszczony na zakończeniu korpusu pióra, tak by atrament przepłynął z większego do mniejszego zbiornika. „

Podsumowanie:

Astronomia to model o sporych gabarytach, które jednak podejrzewam, że nie będą przeszkadzały potencjalnemu nabywcy. Takie pióra kupują przede wszystkim osoby świadome swoich wyborów. Cena wynosząca 27 000zł jest nieco astronomiczna, jednak jest to edycja limitowana – do tego przygotowana we współpracy z firmą, która produkuje niezwykle drogie przyrządy do odmierzania czasu oraz biżuterię. Pióro jest wykonane starannie. Cieszę się, że miałem możliwość sfotografować tak niezwykłe pióro – w internecie właściwie na przysłowiowych „palcach jednej ręki” można policzyć zdjęcia, których ten model się pojawia. Kolorystyka oraz gabaryty sprawiają, że pióro to przyciąga wzrok.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s