ATRAMENTY

Montblanc Homer – Greek Blue – test

Postaci Homera nie trzeba specjalnie przedstawiać. Uznaje się go za jednego z najwybitniejszych twórców literatury, a jego dzieła do dziś stanowią trzon spisu lektur, z którymi każdy powinien się zapoznać. Wobec powyższego nie dziwi, że firma Montblanc poświęciła mu całą kolekcję przyborów piśmienniczych oraz dedykowany atrament. Kolor oznaczony jako „Greek Blue” zdradza właściwie wszystko. Pozornie można powiedzieć, że to „kolejny niebieski inkaust w palecie”. Odcień zasugerowany na opakowaniu jest ciemniejszy w porównaniu do tego co zobaczymy na papierze, ale o tym nieco później.

Opakowanie:

Produkt zapakowany jest w prostopadłościenne, bardzo dobrej jakości, kartonowe opakowanie. Jego kolorystyka jest dopasowana do tematyki całej kolekcji. Pomimo raczej stonowanych barw, wyróżnia się ona sklepowej półce bądź też na blacie naszego biurka. Na przedniej ściance zamieszczono grafikę przedstawiającą popiersie Homera oraz podobiznę konia trojańskiego.

Butelka:

Kałamarz mieści 50ml atramentu. Buteleczka posiada lekko karbowane ścianki. Kałamarz wygląda bardzo elegancko. Jakości wykonania nie można dać oceny innej niż „6”. Charakterystyczna zakrętka jest dość masywna, bardzo prosta, a jednocześnie sprawia, że butelka wygląda naprawdę świetnie. Jej zwieńczenie zdobi logo producenta.

Atrament:

Podejrzewałem, że niebieski kolor będzie po prostu ładny, ale że nie będzie specjalnie zaskakujący. Pomyliłem się. Osobie odpowiedzialnej za opracowanie finalnej barwy udało się zachować ciekawy balans pomiędzy intensywnością barwy, jej odcieniem, a czytelnością. Kolor jest na tyle mocno nasycony, że pisany przez nas tekst jest w pełni wyraźny – jego czytelności nie można nic zarzucić. Greek Blue jest na swój sposób nieco pastelowy, chociaż wydaje mi się, że w udany sposób przypomina odcienie koloru niebieskiego znanego z flagi czy też wielu motywów ozdobnych charakterystycznych dla terenów Grecji. Muszę przyznać, że kolorem jestem miło zaskoczony.

Nie zauważyłem strzępienia czy przebijania i to nawet pisząc po papierach niezbyt dobrej jakości. Oba zjawiska występują w minimalnym stopniu na naprawdę marnej jakości podłożach.

Przepływ jest bardzo dobry. To zresztą jest cecha charakterystyczna większości atramentów oferowanych przez firmę Montblanc. Ciecz jest podawana sprawnie niezależnie od szybkości przesuwania stalówki po powierzchni papieru.

Cieniowanie określiłem jako dobre lub bardzo dobre. Dobre dlatego, że są atramenty cieniujące w bardzie spektakularny sposób. Bardzo dobre bo jak na stosunkowo jasny odcień, to wynik jest moim zdaniem pozwalający na przyznanie mu takiej oceny.

Wysychanie następuje stosunkowo szybko. Pomimo połączenia dosyć mokrej stalówki B pióra Lamy oraz papieru Rhodia DotPad, to już po 10 sekundach większość atramentu jest w miarę sucha, natomiast po 15 sekundach rozmazują się jedynie najbardziej nasączone cieczą fragmenty. Co warte odnotowania, to że od samego początku rozmazując pisany tekst i tak pozostaje na papierze baza, która jest w pełni czytelna.

Ostatnia oceniana przez nas kwestia to wodoodporność, która była dla mnie sporym zaskoczeniem. Jasne, niebieskie atramenty najczęściej wypadają w tej kwestii bardzo słabo. Tytułowy atrament jednak okazał się całkiem odporny na działanie wody. Wypłukuje ona co prawda zasadniczy kolor, jednak pozostała na papierze szara baza umożliwia bezproblemowe odczytanie naszych notatek.

Podsumowanie:

Homer – Greek Blue to moim zdaniem świetny atrament. Atrakcyjne opakowanie i ciecz o świetnych właściwościach sprawiają, że będzie to wartościowy nabytek dla każdej osoby, której podoba się kolor. Moim zdaniem to jeden z najlepszych i najciekawszych niebieskich atramentów, które miałem okazję przetestować w ostatnim czasie.

Za przekazanie atramentu do testu dziękuję firmie Legic, będącej dystrybutorem marki Montblanc oraz Butikowi Montblanc mieszczącemu się w Galerii Kazimierz w Krakowie.

3 odpowiedzi »

  1. Bardzo Panu dziękuję za testy atramentów. Są wykonane najbardziej profesjonalnie ze wszystkich testów jakie można spotkać w sieci i dodatkowo te zdjęcia! Po szaleństwach związanych z zakupami piór, przychodzi czas na atramenty, bez których pisanie traci sens. Zawsze czekam na kolejne testy i po ocenach: kupuję lub odpuszczam kolor. Czy mogę Pana prosić także o testy papierów, które jak wiemy, są trzecim, kluczowym elementem wspaniałego efektu pisania piórem. W związku z tak profesjonalnymi testami atramentów, mam nadzieję, że może testy papieru będą kolejna super odsłoną recenzji?

    • Pani Sylwio – bardzo dziękuję za tak miłe słowa. Są one wspaniałą motywacją do dalszej pracy. Oczywiście testy papierów mamy w planach, a kilka jest nawet w przygotowaniu. Zgadzam się, że takie materiały mogłyby być bardzo przydatne.

  2. Bardzo wyczerpująca analiza. Bardzo przekonująca. Mam ten atrament od kilku miesięcy i za każdym razem, gdy go używam – zaskakuje mnie. Z uwagi na to, że to atrament z limitowanej serii, kupiłam sobie buteleczkę na zapas i schowałem na potem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s