BENU

BENU Graceful Chameleon – test

Pióra z kolekcji Chameleon firmy BENU stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla wszystkich osób, które preferują używanie przyborów piśmienniczych o ciekawej kolorystyce. Tym co stanowi o atrakcyjności żywicy z której wykonano korpus oraz skuwkę, jest zmieniający się kolor w zależności od kąta patrzenia i padania świata na powierzchnię materiału. W przypadku wariantu o nazwie Graceful, kolory zmieniają się od odcieni zielonych, poprzez niebieskie, aż do purpurowych. Całość jest uzupełniona charakterystycznymi dla produktów BENU połyskującymi wstawkami.

Pióro oferowane jest w niewielkim kartonowym opakowaniu. Zastosowany materiał jest bardzo dobrej jakości. Uważam, że jest to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”, gdyż w tym przedziale cenowym takie opakowanie nie podnosi ceny, a jest estetyczne zarazem. Z pewnością dobrze spełnia swoją rolę. Na pokrywie umieszczono pozłacane logo producenta.

W centralnej części pióra umieszczono szeroki pierścień. Umieszczono na nim logo producenta. Węższe ścianki ozdobiono karbowanym wzorem. Wspomniany pierścień stanowi część skuwki. Po jej odkręceniu ukazuje nam się ciekawa forma korpusu, która jest właśnie wynikiem takiego uformowania skuwki (kończy się ona właściwie w połowie pióra). Pióra nie wyposażono w klips, jednak przekrój pióra jest tak ukształtowany, że zapobiega on przypadkowemu turlaniu się pióra po blacie biurka. Co ciekawe, pomimo nietypowego kształtu oraz proporcji (np. w odniesieniu do relacji skuwka-korpus), to skuwkę można założyć na tył korpusu. Jej mocowanie w tym miejscu jest możliwe dzięki niewielkiem nacięciom na ściankach korpusu.

Sekcję wykonano z czarnej żywicy. Płynne przejście sekcji w zwężoną część korpusu oraz szerokie i zaokrąglone elementy gwintu sprawiają, że piórem pisze się komfortowo pomimo nietypowego kształtu. Pisałem już wieloma piórami wiecznymi, jednak muszę przyznać, że kształt modelu Chameleon jest pod tym względem bardzo udany. Narzędzie układa się odpowiednio w dłoni, dzięki czemu nawet sporządzanie długich notatek nie powoduje dyskomfortu.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 136,5mm
  • długość pióra otwartego: 128mm
  • długość skuwki: 75mm
  • średnica skuwki: 17,5mm
  • średnica korpusu: 17,5mm
  • waga: 19,7g

Pióro może być zasilane za pomocą dołączonego konwertera bądź naboi w standardzie uniwersalnym tzw. „international”.

W piórze zamontowano stalówkę Schmidt Iridium Point. Wykonana została ona ze stali nierdzewnej. Można wybierać spośród szerokości EF, F, M oraz B. Testowany egzemplarz został wyposażony w końcówkę o szerokości B. Sunie ona aksamitnie gładko po papierze pozostawiając za sobą soczystą linię. Mogę napisać, że jest to dokładnie taka kombinacja jaką lubię. W ogóle, gdybym pisał tym piórem z zamkniętymi oczami, to z pewnością nie zgadłbym, że to stalówka Iridium Point. Pisze doskonale.

Podsumowanie:

Graceful Chameleon to bardzo ciekawe kolorystycznie pióro. Niewiele jest przyborów piśmienniczych, które potrafią tak dynamicznie zmieniać barwy niczym kameleon. Do tego jest to produkt z kategorii handemade więc można powiedzieć, że każdy egzemplarz jest na swój sposób unikalny. Cena została przez producenta określona na poziomie 120USD. Moim zdaniem kwota ta jest w pełni uzasadniona za produkt dobrze wykonany oraz oferujący świetne właściwości piśmiennicze. W dodatku jest to jedno z najwygodniejszych w użytkowaniu piór, z jakimi się spotkałem.

Na zakończenie chciałam podziękować firmie BENU za dostarczenie pióra do testu.

2 odpowiedzi »

    • Szczerze przyznam że nie widziałem piór Benu w polskich sklepach. Można jednak zamówić przez stronę producenta bądź ze sklepów takich jak Appelboom lub La Couronne du Comte. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s