GALANTERIA I PAPIER

Archie’s Calligraphy – test papierów

Podczas przygotowywania testów atramentów czy piór wiecznych bardzo ważny jest papier, którego używamy. Jego jakość, odcień, grubość determinują często to, w jaki sposób ocenimy dany produkt, bo na różnych papierach otrzymamy często zupełnie różne parametry atramentu, a także stalówka pracuje zupełnie inaczej. Cały czas poszukujemy więc ciekawych produktów, które będą spełniać nasze wymagania.  

Tym razem mieliśmy przyjemność testować papier od polskiego producenta – Archie’s Calligraphy. Twórcą marki jest Artur Rzepka, który w trakcie swojej przygody z kaligrafią postanowił stworzyć papier, posiadający właściwości, których brakowało mu podczas pisania na dostępnych na rynku produktach. 

Jakość papieru jest naprawdę rewelacyjna. Według informacji ze strony producenta wykonano go w dbałości o środowisko naturalne, z surowców pochodzących z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, posiada certyfikat FCS (Forest Stewardship Council). Kolejnym certyfikatem jest certyfikat archiwizacji na minimum 200 lat – tego parametru nie przetestujemy, wiec zdajemy się na to, co podaje producent 🙂 Bloki wykonane są z papieru w kolorze kości słoniowej, bezkwasowego, nie zawierającego także chloru. Gramatura to 120 mg/m2. Papier jest niezwykle gładki i dość gruby. Sprawia wrażenie bardzo eleganckiego i wykonanego profesjonalnie. Liniaturę naniesiono bardzo subtelnie, linie są jednak na tyle widoczne, by pomagały piszącemu, a jednocześnie nie rzucały się w oczy w już zapisanym tekście.  Zamiast standardowo stosowanej czarnej liniatury, użyto tutaj koloru niebieskiego i czerwonego. Taka kolorystyka liniatury oraz grubość zapewniają bardzo dobry efekt wizualny. Jak podaje producent liniatura wykonana jest przy użyciu nadruku offsetowego, który pozwala wyeliminować artefakty, jakie mogą powstać podczas pisania na kartach zadrukowanych metodami czy to atramentowymi, czy laserowymi.

Blok zawiera 50 kartek (cena 39 zł (12,9 euro), dostępne są także ryzy po 250 arkuszy (129 zł – 35 euro). Dostępnych jest kilka rodzajów liniatur (Copperlate 9/6/9, Copperlate 6/4/6, Copperlate 1,25 mm, Straight 1,25 mm, Italic 1,25 mm, Italic 7,5 mm,  a także papier bez nadruku. 

Co do samego testu, to chcę Wam tylko nadmienić, iż papier sprawdzaliśmy głównie pod kątem wykonywanych przez nas testów atramentów. Nie zajmujemy się kaligrafią na codzień, więc nie zobaczycie tu pięknie wykaligrafowanego tekstu, a jedynie przykłady jak zachowują się na tym papierze niektóre z atramentów i stalówek (zarówno tych w piórach wiecznych, jak i tych używanych z obsadką). 

Co do ocenianych podstawowych parametrów, to z większością stalówek i atramentów papier współpracuje rewelacyjnie. W niektórych miejscach w testach zobaczycie niewielkie pajączki przy tekście pisanym niektórymi stalówkami w obsadce – często wynikało to z niewprawnej ręki i zbyt mocnego nacisku na kartkę. Standardowe stalówki piór wiecznych sprawują się na tym papierze świetnie. 

Przebijanie   praktycznie nie występuje (5/5)
Prześwitywanie niewidoczne (5/5)
Rozmazywanie nieobecne (5/5)
Strzępienie Praktycznie nie występuje – zauważyłam jedynie przy bardzo ostro zakończonych stalówkach w towarzystwie „mokrych” atramentów (5/5)
Gramatura 120 mg/m2
Ilość stron 50 kartek, dostępna także ryza
Rozmiar A4
Jakość papieru 5/5
Ocena końcowa 5/5

Podsumowanie

Papier  Archie’s Calligraphy zdecydowanie zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Przetestowałam dużo różnych papierów i ten z pewnością będzie jednym z moich ulubionych. Współpracuje bardzo dobrze z atramentami, których używam na codzień.  Jakość wykonania, zastosowana liniatura, gramatura spełniają wszystkie moje oczekiwania. Jest to z pewnością papier, który z czystym sumieniem mogę Wam polecić. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam przyjemnego pisania!

Podziękowania dla a-calligraphy.pl za udostępnienie papierów do testu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s