Vacheron Constantin

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar [SIHH 2019]

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Niektóre zegarki zaskakują, bo po prostu są wyjątkowe. Zdarzają się jednak modele, których właściwie chyba nikt się nie spodziewa. Przynajmniej ja z pewnością nie zakładałem, że manufaktura Vacheron Constantin zaprezentuje zegarek typu twin beat.

Co to oznacza? Użytkownik może przełączać zegarek pomiędzy działaniem z częstotliwością chodu wynoszącą 5Hz (36000 VpH) (tzw. „active mode”) oraz 1,2Hz (8640 VpH) (tzw. „standby mode”). Głównymi zagadnieniami, które stały przed projektantami, było opracowanie mechanizmu, który mógłby oddawać energię zmagazynowaną w sprężynie naciągowej niezależnie od tego w którym trybie znajduje się zegarek, oraz zniwelowanie niedokładności wskazań w momencie przełączania trybów pracy. Oba te problemy udało się rozwiązać. Wyższa częstotliwość chodu wiąże się także ze znacznie większym zapotrzebowaniem na energię. Dlatego w trybie 5Hz rezerwa chodu wynosi 4 dni, natomiast po przełączeniu zegarka w tryb 1,2Hz, rezerwa chodu wzrasta aż do 65 dni. Obydwa koła balansowe są zasilane z tej samej sprężyny naciągowej – pozwoliło to również na zastosowanie pojedynczego wskaźnika rezerwy chodu. Tryb pracy wybiera się za pomocą przycisku umieszczonego na godzinie 8, po lewej stronie koperty.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Nazwy trybów nie są przypadkowe. W trybie active wszystkie funkcje działają z maksymalną dokładnością – tyczy się to także wskazań kalendarza. Producent zakłada, że tryb standby będzie wykorzystywany gdy zegarek nie będzie noszony – wtedy dokładność pracy wybranych elementów zostaje obniżona, ale za to czasomierz może działać nieprzerwanie przez wspomniane wcześniej 65 dni. Trzeba przyznać, że jest to koncepcja niezwykle ciekawa. Może być ona szczególnie przydatna w zegarkach o skomplikowanym zestawie wskazań, których ponowna korekta nierzadko jest czasochłonna i wymaga wiedzy o tym, w jakiej pozycji poszczególne wskazanie aktualnie powinno się znaleźć. Opisując działanie wiecznego kalendarza, trudno nie wspomnieć o zastosowaniu opatentowanego przez VC rozwiązania, które sprawia, że zmiana wyświetlanego parametru następuje skokowo, a nie płynnie. Rozwiązanie to ma sprawić, że w momencie zmiany dnia, bądź miesiąca, zmiana będzie następowała w pożądanym momencie, bez pozycji pośrednich – w rzeczywistości nie mamy przecież pozycji pośrednich pomiędzy np styczniem, a lutym.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

W opisywanym przypadku zestaw funkcji nie jest zbyt rozbudowany, ale zawiera funkcję wiecznego kalendarza. Producent podaje, że jedną z niekwestionowanych zalet tego modelu jest to, że nawet odłożony na biurko na dwa miesiące, wciąż będzie pokazywał aktualną datę. W materiałach prasowych zawarto informację, która jasno sugeruje, że jest to początek rozwoju mechanizmów wyposażonych w podwójny moduł wychwytu. Podano także informację, że działanie wiecznego kalendarza zoptymalizowano w sposób sprawiający, że zużywa on możliwie jak najmniej energii. Zegarmistrzom z manufaktury VC udało się sprawić, że wspomniany wieczny kalendarz wymaga aż cztery razy mniejszej ilości energii, w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań.

Poza gruntownym przeprojektowanie wielu fragmentów mechanizmu, konieczne było również stworzenie zupełnie nowych elementów. Jednym z nich jest sprężyna włosowa o przekroju 0.0774mm na 0.0159mm, z której korzysta moduł 5Hz – grubość ta odpowiada mniej więcej średnicy najcieńszego ludzkiego włosa. W module 1,2Hz sprężyna jest jeszcze cieńsza, bo jej grubość pomniejszono czterokrotnie.

Manufakturowy kaliber 3610 QP posiada manualny naciąg sprężyny. Pomimo zaskakujących rozwiązań oraz zastosowaniu funkcji takich jak wieczny kalendarz, werk mierzy 32mm średnicy oraz 6mm wysokości. Do łożyskowania ruchomych elementów użyto 64 kamieni. Na budowę kompletnego werku składa się 480 komponentów. Werk posiada znak i certyfikat pieczęci genewskiej.

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Cyferblat wykonano ze złota, które pokryto powłoką nadającego mu barwę łupkowej szarości. Większa część powierzchni została ozdobiona giloszowanym wzorem, który nanoszony jest ręcznie. Centralnie osadzone wskazówki oraz indeksy godzinowe wykonano z 18 karatowego, białego złota. Wskazówki wiecznego kalendarza, oraz wskazówka trybu pracy zostały oksydowane na kolor czarny. Pomiędzy godziną 4 a 8 umieszczono sub-tarcze związane ze wskazaniami wiecznego kalendarza. Na godzinie 9 umieszczono wskazanie trybu w którym pracuje czasomierz, natomiast na godzinie 12 umieszczono wskazanie rezerwy chodu.

Kopertę mierzącą 42mm średnicy oraz 12,3mm wysokości wykonano z platyny próby 950. Pierścień lunety oraz dekiel wypełniono szkłem szafirowym. Wodoodporność została oszacowana przez producenta na poziomie 3bar (około 30m).

Foto: Materiały prasowe firmy Vacheron Constantin

Zegarek jest oferowany na szarym, skórzanym pasku ze skóry aligatora typu Mississippiensis. Jest on ręcznie zszywany oraz wykańczany. Pasek jest wyposażony w platynową klamrę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s