ZEGARKI

Zenith Defy El Primero Double Tourbillon [Baselworld 2019]

Foto: Materiały prasowe firmy Zenith

Kolejną niezwykle ciekawą propozycją firmy Zenith jest model El Primero Double Tourbillon z kolekcji Defy. Jednym z kluczowych elementów tego projektu, jest zastosowanie dwóch modułów obiegowego wychwytu. Parametry konstrukcji oraz zastosowane materiały dodatkowo podnoszą prestiż tego projektu.

W ofercie znajdą się dwa warianty tego modelu. Pierwszy, limitowany do 10 sztuk będzie posiadał kopertę wykonaną z platyny próby 950, podczas gdy drugi, limitowany do 50 egzemplarzy wariant otrzyma kopertę z włókna węglowego. Defy nigdy nie słynął z małych rozmiarów, więc tym razem również postawiono na słusznej wielkości gabaryty – tym razem podyktowane również konstrukcją werku. Koperta będzie mierzyła 46mm średnicy oraz 14,5mm wysokości. Dzięki zwartemu kształtowi można podejrzewać, że zegarek będzie prezentował się dobrze również na nadgarstkach o przeciętnych rozmiarach. Sytuację poprawiają dodatkowo maskownice, które kamuflują miejsce montażu paska z zegarkiem, optycznie skracając uszy czasomierza.

Z prawej strony koperty umieszczono koronkę oraz przyciski pozwalające na obsługę funkcji stopera. Do wypełnienia pierścienia lunety oraz dekla użyto szkła szafirowego. Wodoodporność obu wersji, została przez producenta oszacowana na poziomie 10ATM.

Foto: Materiały prasowe firmy Zenith

Tym, co jednak najbardziej intryguje miłośników mechaniki precyzyjnej, służącej w tym przypadku do odmierzania czasu, jest werk. Jest to manufakturowy kaliber El Primero 9020, wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny. El Primero kojarzony jest przede wszystkim z funkcją stopera – model ten umożliwia pomiar czasu o wysokiej dokładności wynoszącej aż 1/100 sekundy. Wspomniane wcześniej dwa moduły tourbillonu umieszczono na godzinie 8 i 10. Jeden z nich pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 5Hz (36 000 VpH), natomiast drugi osiąga aż 50Hz (360 000 VpH). Do łożyskowania ruchomych elementów użyto 59 kamieni. Do zbudowania kompletnego werku wymagany jest montaż 311 elementów. Mechanizm oferuje rezerwę chodu wynoszącą około 50 godzin. Liczne elementy werku wykończono tak, by łączyły zarówno powierzchnie satynowane jak i polerowane na wysoki połysk. Kaliber ten posiada certyfikat chronometru, który został wydany przez Timelab.

Otwarta architektura cyferblatu doskonale komponuje się z nowoczesnym wcieleniem zaawansowanego technologicznie Defy. Poza dwoma układami tourbillonu widoczne są dwa totalizatory związane z wyświetlaniem wskazań stopera (Zlokalizowano je na godz. 3 i 6). Na godz. 12 umieszczono wskaźnik rezerwy chodu, który również powiązany jest przede wszystkim ze stoperem, którego użycie generuje największy pobór energii ze sprężyny napędowej. Nakładane indeksy godzinowe oraz wskazówki wypełniono za pomocą Super-LumiNovy.

Foto: Materiały prasowe firmy Zenith

Zegarek będzie oferowany na pasku, którego zasadnicza część została wyprodukowana z naturalnej gumy, natomiast warstwę wierzchnią stanowi barwiona na kolor czarny skóra aligatora (dla wersji z platynową kopertą) lub guma barwiona na niebiesko (dla wariantu z kopertą z włókna węglowego). Obie wersje paska posiadają podwójne zapięcie motylkowe wykonane z tytanu (wersja limitowana do 10 sztuk, posiada w tym miejscu część elementów wytworzonych z białego złota).

1 odpowiedź »

  1. Tarcza jest super. Połączenie klasycznej tarczy i skeletonu nadaje owemu mechanizmowi nowy charakter. Im więcej nowości tym lepiej. Raczej nie uważam, że jest jakiś bałagan w tym zegarku. A nawet jak dla niektórych jest. To moim zdaniem jest to . Pozdrawiam.😄

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s