PIÓRA WIECZNE

Visconti Machina Limited Edition – recenzja

W 2019 roku przypada pięćsetna rocznica urodzin Leonarda da Vinci. Ta wielka postać zapisała się na kartach historii jako archetyp „człowieka renesansu”. Wszechstronnie uzdolniony da Vinci sprawił, że wiele elementów życia codziennego zostało zdefiniowanych na nowo. Jego odkrycia i wynalazki miały znaczący wpływ na wiele późniejszych rozwiązań technicznych. Był nie tylko wybitnym malarzem, do dorobku którego zalicza się dzieła takie jak Mona Lisa, czy Ostatnia Wieczerza, ale był także niezwykle kreatywnym inżynierem. Wiele wynalazków Leonarda wykraczało znacznie poza rozwiązania znane w jego czasach. Był autorem projektu śmigłowca, czołgu, zasad tektoniki płyt, czy też innowacyjnych rozwiązań urbanistycznych. Leonardo da Vinci z pewnością jest jedną z najważniejszych postaci w historii świata – nie dziwi więc uhonorowanie jego 500 urodzin przez firmę, której główna siedziba mieści się we Florencji – mieście, będącym siedzibą Medyceuszy. Ród ten był jednym z głównych zleceniodawców Leonarda.

Pióro oferowane jest w pudełku o pokaźnych rozmiarach. W jego wnętrzu kryje się właściwe pudełko będące wielościenną bryłą, osadzoną na ciemnej podstawie, która opatrzona została informacją o producencie i nazwie postaci, której poświęcono opisywane pióro. Drewniane pudełko jest pomysłowe, a precyzyjne wykonanie utwierdza w przekonaniu o tym, że jest to produkt z najwyższej półki. We wnętrzu wspomnianej wcześniej bryły znajduje się specjalny element na pióro, któremu nadano kształt tryba machiny.

Korpus wykonany z kremowej żywicy jest wycinany za pomocą maszyn CNC. Zdobienia na jego powierzchni wykonywane są ręcznie za pomocą techniki zwanej „scrimshaw” – technika ta polega na nacinaniu elementu oraz późniejszym barwieniu wycięć. Technika ta stosowana była głównie przez rybaków i myśliwych z dalekiej północy, którzy tworząc elementy wyposażenia z kości zwierząt, nacinali ich powierzchnię, którą później barwili specjalnym tuszem. Odwzorowane na powierzchni korpusu rysunki wykonano w kolorze ceglastoczerwonym, który był charakterystyczny dla prac Leonarda da Vinci.

Żywicę w odcieniu kremowym na korpusie jak i skuwce zestawiono z brązowo-złotą żywicą, która nieco przypomina tę znaną z modelu Medici. Zestawienie prezentuje się doskonale i nadaje całości atrakcyjnego wyglądu. Wpływa ona również pozytywnie na zwiększenie ogólnego kontrastu elementów oraz dodaje nieco „iskry” projektowi. Całość uzupełniają elementy wykonane z postarzanego srebra próby 925. Na korpusie umieszczono szeroki pierścień z napisami „VISCONTI” oraz „MACHINA”, natomiast na skuwce umieszczono dwa pierścienie oddzielające poszczególne kolory żywic. Skuwkę uzupełniono nieco techniczną stylizacją klipsa, który jest elastyczny w stopniu podobnym do innych piór z logo Visconti. Ogólnie jego pracy nie można nic zarzucić. Skuwkę wieńczy logo firmy, które okala stylizowany na trybo pierścień. Wszystkie te elementy sprawiają, że pióro wydaje się być wręcz przeniesione za pomocą tajemniczej machiny wprost z warsztatu mistrza w czasy współczesne. Skuwka posiada charakterystyczny dla Visconti system szybkiego zamykania/ otwierania. Muszę przyznać, że system ten jest genialny w swojej prostocie i stanowi doskonałe połączenie klasycznego rozwiązania polegającego na zakręcaniu z prostym zatykaniem. Obrót wokół gwintu udało się połączyć z szybkością i praktycznością tak pożądaną we współczesnej rzeczywistości.

Palladowej stalówki Dreamtouch nie testowaliśmy, gdyż mieliśmy okazję testować ją już wielokrotnie, więc pozwalam sobie zamieścić tutaj, jej krótki opis:

Palladowa stalówka Dreamtouch pisze doskonale, a przy tym umożliwia spore możliwości jeżeli chodzi o zmianę grubości linii. Niezależnie od wybranej szerokości, muszę przyznać, że stalówki Dreamtouch są bardzo dobre. Sposób w jaki suną po papierze, a także ich podatność nawet na niewielki nacisk jest tym, co je wyróżnia. Ilość podawanego na papier atramentu jest całkiem spora, lecz nie są to stalówki tzw. „lejące”. Na pewno ilość atramentu na papierze jest bardziej obfita aniżeli to co znamy z większości innych produkowanych obecnie stalówek.

Pióro może być wyposażone w stalówkę EF, F, M, B oraz S.

Wymiary i waga:

  • długość całkowita: 149,5mm
  • długość bez skuwki: 132,5mm
  • długość skuwki: 63mm
  • średnica korpusu: 14,5mm
  • średnica skuwki: 16mm
  • waga: 51g

Pióro jest zasilane podciśnieniowym systemem Power Filler. To już właściwie cecha charakterystyczna dla piór Visconti, który jako jeden z niewielu producentów, stosuje głównie systemy ciśnieniowe. Gwarantują one solidny zasób atramentu wewnątrz pióra, co pozwala na zapisanie dużych ilości tekstu, bez konieczności tankowania. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie są to najłatwiejsze pióra w czyszczeniu, jeżeli często zmieniamy atrament.

Machina jest dobrze wyważona. Jest też na tyle duża, że nie widzę potrzeby zakładania skuwki na tył korpusu – dodatkowym argumentem przeciw takiemu działaniu, jest odpowiednio duża masa skuwki. Wszystkie elementy gwintowane wykonano z doskonałą precyzją – ich pracy nie można absolutnie nic zarzucić.

Opisywany produkt jest edycją limitowaną. Przedstawiona wersja jest wariantem wyprodukowanym w ilości wynoszącej 288 egzemplarzy i jest również najbardziej przystępnym wariantem Machiny jeżeli chodzi o cenę. Za pióro wieczne w tej konfiguracji przyjdzie nam zapłacić 13 500zł. Nie jest to niska cena, jednak branża towarów luksusowych rządzi się swoimi prawami. Jakość wykonania, pomysł i użyte materiały sprawiają, iż cena ta moim zdaniem jest uzasadniona.

Podsumowanie:

Visconti Machina to naprawdę doskonale prezentujące się i ciekawe pióro wieczne, które stanowi uhonorowanie okrągłej rocznicy urodzin, jednej z najważniejszych postaci w dziejach ludzkości. Pióro polecam każdemu, kto waha się nad jego zakupem. Pióro prezentuje się okazale, a ciekawe rysunki na korpusie przyciągają wzrok każdego, kto znajdzie się w pobliżu tego produktu. Już samo pudełko może być ciekawą ozdobą naszego biurka. Interesujący projekt, wysokiej jakości materiały oraz doskonałe właściwości piśmiennicze (świetna stalówka i pojemny system zasilania) sprawiają, że jest to przykład nieszablonowego przyboru piśmienniczego. Prywatnie dopiszę, iż pióro zdobione techniką scrimshaw marzy mi się już od dawna i Machina jest piórem, które zdecydowanie chętnie widziałbym w swojej kolekcji. Jest po prostu piękne.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do recenzji.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s