Montblanc

Montblanc Patron of the Arts pays Homage to Hadrian: The Legacy of a Great Roman Emperor

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Seria „Patroni Sztuki” firmy Montblanc powstała by uhonorować ważne postacie związane z tworzeniem dzieł sztuki, bądź też wspierających wybitnych twórców. Tegoroczna edycja poświęcona została poświęcona cesarzowi Hadrianowi. Publius Aelius Hadrianus żył w latach 76 – 138 n. e. Okres jego rządów cechował się pokojem i prosperitą. Znany jest także pod przydomkiem „jeden z pięciu dobrych cesarzy”. Terytorium ówczesnego cesarstwa rozciągało się od granic Szkocji po Saharę oraz od Oceanu Atlantyckiego po Eufrat. Był władcą, którzy dobrze znał swoje imperium, gdyż przemierzał je wielokrotnie. Inwestował znaczne środki ekonomiczne w rozbudowę infrastruktury, w sztukę, oraz w odbudowę licznych obiektów. Nie stronił również od finansowania nowych budynków.

Montblanc Patron of Art Homage to Hadrian Limited Edition 4810:

Kształt pióra (zwłaszcza zwieńczenia skuwki i korpusu) inspirowany jest budynkami, które były pokrywane kopułami w charakterystycznym dla tego okresu kształcie. Bryła pióra przywodzi na myśl klasyczny kształt kolumny, która była jednym z najważniejszych elementów wznoszonych w tamym okresie obiektów. Do elementów architektonicznych nawiązuje także zastosowany materiał. Trzon skuwki oraz korpusu wyprodukowano z wydobywanego w Egipcie bazaltu. Ten ciekawy materiał nie tylko nadaje całości interesującego kontrastu, ale równocześnie sprawia, że każde pióro jest nieco inne od pozostałych, co jest efektem zróżnicowanej struktury kamienia.

Pozłacany klips uformowano na kształt kłosa pszenicy, będącym atrybutem bogini Demeter. Jest to nawiązanie do fascynacji Hadriana kulturą grecką. 

Na stalówce wykonanej ze złota próby 750 umieszczono podobiznę feniksa wraz z aureolą oraz liśćmi laurowymi. Symbolika ta odwołuje się bezpośrednio do monet będących już wtedy pełnoprawnym środkiem płatniczym. Za rządów Hadriana ozdabiano je z jednej strony podobizną cesarza, natomiast na drugiej stronie umieszczono feniksa, którzy symbolizował czas spokoju i ogólnie pojętej pomyślności.

Pierścień ozdabiający górę skuwki jest nawiązaniem do powszechnie stosowanego zdobienia budynków, co wiąże się również z rzymskim bogiem Janusem, który był bogiem czasu. Na szerokim pierścieniu skuwki umieszczono dwa medaliony. Pierwszy z nich przedstawia greckiego herosa, który symbolizuje panhellenistyczne marzenia Hadriana, natomiast drugi medalion przedstawia Meduzę – postać powszechnie pojawiającą się w ozdobach rzymskich budynków. Wygrawerowane na skuwce słowa pochodzą z Historii Augusta – działa wysławiającego Hadriana jako wspaniałego władcę.

Pióro jest zasilane systemem piston-filler, co jest cechą charakterystyczną piór wiecznych firmy Montblanc.

Montblanc Patron of Art Limited Edition 888

Drugim modelem jest limitowany do 888 egzemplarzy wariant, który wyprodukowano w znaczącej większości ze srebra sterling próby 925. Z metalu tego wykonano skuwkę oraz zasadniczą część korpusu. Srebro zestawiono z ozdobami (oraz pozostałymi elementami jak wspomniane wcześniej medaliony) wykonanymi z litego, 18 karatowego czerwonego złota. Dodatkową ozdobą w porównaniu do wersji 4810, jest geometryczny wzór składający się z kwadratów. Motyw ten był powszechnie stosowanym wzorem ozdobnym – głównie we wnętrzach budynków. Ręcznie wykonywana stalówka z 18 karatowego czerwonego złota, została pokryta częściowo warstwą rodu. Wierzch skuwki zdobi perłowe logo marki Montblanc.

Montblanc Patron of Art Limited Edition 76 

Wielkość limitacji nawiązuje do roku, w którym Hadrian się urodził. W przypadku tego wariantu, srebro zostało zastąpione białym złotem. Korpus wykonano z egipskiego bazaltu. W kamieniu wygrawerowano pawia, symbolizującego nieśmiertelność. Motyw ten jest nawiązaniem do mauzoleum Hadriana. Stalówkę wykonano z 18 karatowego żółtego złota próby 750.

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Montblanc Patron of Art Limited Edition 5

Ostatnim, wyprodukowanym w ilości jedynie 5 egzemplarzy jest wariant nawiązujący do zaliczania Hadriana w poczet „pięciu dobrych cesarzy”. W ażurowej konstrukcji wykonanej z białego złota skuwki, zamknięto obrotową kulę, wykonaną z żółtego złota próby 750. Z tego samego kruszcu wykonano także logo producenta. Ręcznie rzeźbiona podobizna pawia, została umieszczona na tle wykonanym z ciemnoniebieskich szafirów. Skuwkę zdobi również mozaika wykonana ze specjalnego białego i czarnego szkła. 

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s