Montblanc

Montblanc Writers Edition Homage to Rudyard Kipling

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Seria przyborów piśmienniczych firmy Montblanc, która dedykowana jest znanym pisarzom, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Trudno powiedzieć, czy zasługą jest autorytet i wybitne dzieła stworzone przez wspomniane osobistości ze świata literatury, czy też ciekawe projekty przyborów piśmienniczych. Najpewniej jest to synergia obu czynników. Tegoroczna edycja poświęcona jest Josephowi Rudyardowi Kiplingowi. Ten znany angielski pisarz żyjący w latach 1865 – 1936 wywarł trwały wpływ na wpływ na świat literatury. Do dziś pozostaje jednym z najmłodszych odbiorców Nagrody Nobla. Odebrał on tę prestiżową nagrodę w dziedzinie literatury mając zaledwie 42 lata. Urodził się w Indiach, co bez wątpienia miało znaczny wpływ na jego późniejsze dzieła. Z pewnością najpowszechniej znanym dziełem Kiplinga jest „Księga Dżungli”.

Montblanc Writers Edition Homage To Rudyard Kipling Writers Edition

Patrząc na całą kolekcję przyborów piśmienniczych dedykowanych Kiplingowi, jasne staje się, że to właśnie „Księga Dżungli” była główną inspiracją dla projektu serii. Model „wprowadzający”  wykonano z matowej żywicy w odcieniu zieleni, który ma nawiązywać do zieleni najczęściej spotykanej w dżungli. Sam kolor określany jest jako „jungle green”. Nawiązuje on jednocześnie do pierwszej wersji okładki Księgi Dżungli, która była sprzedawana w Stanach Zjednoczonych. Stonowana kolorystyka zieleni, której odcień można by opisać jako barwę nieco khaki, czy też oliwkową, uzupełniono akcentami wykonanymi z metalu. Połyskujące srebrzyście elementy nadają kontrastu oraz ożywiają całość, tworząc interesujące zestawienie powierzchni polerowanych i matowych. Na boku każdego z przyborów piśmienniczych umieszczono RK, w formie podpisu autora.

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Tym, co wydaje się szczególnie warte odnotowania, jest spójność stylistyki oraz przyjętych rozwiązań, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z piórem wiecznym bądź długopisem. Wszystkie te rodzaje wyglądają podobnie. Zachowanie tak dużej spójności projektu przy różnych rodzajach przyborów nie jest zadaniem łatwym i rzadko kiedy udaje się tak dobrze jak w tym przypadku. Stosunkowo prosty klips opatrzono szeroką tarczą z głową wilka. To kolejne nawiązanie do wybitnego dzieła Kiplinga. Głowa ta ma symbolizować zwierzę, które znalazło i wychowało Mowgli’ego. Przybory piśmiennicze wieńczy wypukłe, białe logo marki Montblanc, które zostało oprawione w czarną żywicę. Wykonaną z 18 karatowego złota próby 750 stalówkę pokryto rodem. Jej powierzchnię zdobi globus stanowiący symboliczne nawiązanie do podróży Kiplinga.

Kolekcję uzupełnia atrament w kolorze khaki, notes oprawiony we włoską skórę cielęcą oraz etui na przybory piśmiennicze. 

Montblanc Writers Edition Homage to Rudyard Kipling A Tribute to “If” LE 1895 

Pozłacany korpus ozdobiono motywem tygrysich pasów, przez które widoczna jest zielona żywica, której kolor również nawiązuje do barwy roślinności porastającej dżunglę. Ten sam zabieg stylistyczny zastosowano na skuwce – w tym przypadku jednak zmianie ulega motyw zwierzęcy – zamiast tygrysa umieszczono tutaj podobiznę małpy. Podobnie jak inne elementy metalowe, klips jest pozłacany. Jego kształt jest identyczny jak w podstawowym modelu. Skuwkę wieńczy perłowe logo firmy Montblanc, które otoczono żywicą w kolorze koralowym. Podpis autora z uwagi na rozbudowaną strukturę skuwki przeniesiono na sekcję.

Wykonaną z 18 karatowego złota stalówkę ozdobiono motywem głowy słonia. Według producenta, wielkość limitacji 1895 nawiązuje do roku, w którym Kipling napisał poemat „If”, który zaliczany jest do jego najważniejszych dzieł.

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Montblanc Writers Edition Limited Edition 70

Częściowo rodowany korpus został wykonany z litego złota próby 750. Motyw bambusa umieszczono nie tylko na korpusie, ale i na sekcji oraz na skuwce. Na ten ostatniej umieszczono również trójwymiarowe podobizny małp, które zdają się wspinać po powierzchni skuwki. Oczy małp i oczy w głowie wilka na klipsie wykonano z brązowego diamentu. Tego samego rodzaju kamienia użyto do ozdobienia zakończenia klipsa.

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Lakierowane na czerwono fragmenty skuwki i korpusu są nawiązaniem do barwy klejnotu, który Mowgli znajduje w dżungli. Dwubarwną stalówkę ozdobioną motywem głowy słonia wykonano ze złota prób 750. Liczba 70 nawiązuje do przybliżonego wieku, w którym Rudyard Kipling zmarł.

2 odpowiedzi »

  1. Kto nie czytał dzieł Kiplinga. Lub nie oglądał filmu czy bajek na podstawie tych dzieł. Autor zasłużył sobie na dedykowane pióro jak mało kto.✒️

  2. Dzień Dobry
    Pióro pozostaje w sferze marzeń, choć jak już się przekonałam, ważna przed takim zakupem jest przymiarka. Często pióra, które są już wyrobem jubilerskim, są dla mnie zbyt ciężkie nawet do składania podpisów.
    Ale jestem ciekawa Pana testu atramentu dedykowanego tej serii. Mój kałamarz czeka na test, bo wolę zobaczyć jak Pan go oceni.
    Czekam z niecierpliwością 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s