PIÓRA WIECZNE

Visconti Pentagon – test

Jeżeli miałbym wskazać na firmę, która najodważniej eksperymentuje z kształtem produkowanych przez siebie przyborów piśmienniczych na szeroką skalę, to bez wahania byłaby to marka Visconti. Modele Opera, idea „kwadratury koła”, kolekcja Divina opracowana wedle tzw. „boskiej proporcji”, czy też tytułowy Pentagon, stanowią doskonałe przykłady, że nawet w tak klasycznym przyborze użytkowym jakim jest pióro wieczne, wciąż jeszcze jest wiele do odkrycia.

Opakowanie:

Pióro dostarczane jest w klasycznej, prostokątnym pudełku, które wnętrze wyłożone jest jasnym materiałem. Na wieku umieszczono połyskujące logo producenta. Jakość zastosowanych materiałów jest wysoka.

Pióro:

Tym co jednak interesuje nas najbardziej, jest oczywiście pióro wieczne. Pentagon to nowa interpretacja wielościennego przekroju zarówno w przypadku korpusu jak i skuwki. W przypadku modelu Pentagon, zgodnie z nazwą „postawiono” na pięciokąt. Kształt taki może budzić pewne obawy, czy pióro będzie wygodne w użytkowaniu. Otóż jak najbardziej. Sekcja zachowała swą okrągłą formę, a krawędzie ścianek korpusu zostały delikatnie zaokrąglone dla zwiększenia komfortu.

Dodatkowym zabiegiem stylistycznym jest zwężająca się forma od środka ku końcom (oczywiście, jeżeli za umowny środek piór uznamy metalowy element znajdujący się za sekcją). Zarówno korpus jak i skuwkę zwieńczono metalowymi elementami. Na szczycie skuwki umieszczono również charakterystyczny dla Visconti dysk z nazwą firmy. Pióro wyposażono w klips, którego płaski kształt płynnie przechodzi w formę o przekroju trójkąta. Na klipsie umieszczono nazwę producenta. Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to jest ona na dobrym poziomie. Elastyczność jest wystarczająca, chociaż klips nie jest tak miękki w działaniu, jak tradycyjny wariant w kształcie łuku.

Wykonaniu pióra nie można nic zarzucić. Wszystkie elementy wykonano poprawnie, a gwinty pracują gładko i przyjemnie. Do testu otrzymaliśmy trzy wersje kolorystyczne: czerwoną, niebieską i czarną. Korpus jak i skuwkę wykonano z żywicy akrylowej. Klasyczna czerń prezentuje się bardzo dostojnie, podobnie jak wariant niebieski. Model w kolorze czerwonym natomiast wydaje się być najbardziej oryginalny – żywa, opalizująca barwa sprawia, że od razu pióro to zwraca na siebie uwagę.

Pióro w liczbach:

  • długość pióra zamkniętego: 142mm
  • długość pióra otwartego: 126mm
  • długość skuwki: 61mm
  • średnica skuwki: 17mm
  • średnica korpusu: 17mm
  • waga: 48g

Stalówka to ciekawy eksperyment. Jest ona połączeniem bazy wykonanej ze stali nierdzewnej, z nakładką wykonaną z 14 karatowego złota. Z uwagi na swoją budowę, jej charakterystyka jest z oczywistych względów bliższa stalówkom stalowym tj. możemy uzyskać pewną zmianę szerokości linii wraz ze zmianą siły nacisku, jednak zmiana ta nie jest zbyt spektakularna i wiąże się równocześnie z koniecznością użycia stosunkowo dużej siły, co nie jest komfortowe na dłuższą metę. Przy „normalnym” sposobie użytkowania, stalówka pisze bardzo dobrze, a atrament jest podawany bezproblemowo niezależnie od tempa przesuwania stalówki po powierzchni papieru. Ilość podawanego na papier atramentu jest umiarkowana. Szczerze przyznam, że widziałbym tutaj jednak stalówkę wykonaną z palladu – na co producent zdążył się już zresztą zdecydować, gdyż takie stalówki widnieją obecnie na stronie producenta.

Pióro może być zasilane za pomocą naboi bądź dołączonego do zestawu konwertera.

Podsumowanie:

Visconti Pentagon to ciekawy przykład ewolucji kształtów, jakie mogą przybierać nawet seryjnie produkowane pióra wieczne (model Pentagon należy bowiem do oferty podstawowej). Dobre materiały, wysokiej jakości wykonanie i niesztampowa stylistyka sprawiają, że pióro to zdecydowanie może się podobać. To zresztą ciekawa alternatywa dla oferowanej przed laty Opery. Za model Pentagon przyjdzie nam zapłacić 1990zł. Osobiście jednak sugerowałbym zakupić wariant ze stalówką palladową – stalówki te są w mojej ocenie fenomenalne. Model z prezentowaną na fotografiach stalówką również polecam, jednak w tym przypadku stosunek jakości do ceny jest nieco mniej korzystny.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Visconti za dostarczenie pióra do recenzji.

4 odpowiedzi »

  1. Co tu dużo pisać niezwykłość pióra nie polega tylko na niezwykłym bądź klasycznym wyglądzie. Liczy się coś jeszcze. Ale to już trzeba odkryć samemu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s