Montblanc

Montblanc Meisterstück Calligraphy Collection

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania jest nierozerwalnie związana z rozwojem przyborów piśmienniczych. Samo określenie „kaligrafia” ma swoje początki w greckim słowie, które oznacza właśnie „piękne pisanie”, jako sztuka nadawania odręcznym listom atrakcyjnego i artystycznego charakteru. By wspiąć się na wyżyny tej sztuki, należy wykazać się cierpliwością i umiejętnościami nabieranymi nierzadko w trakcie wielu lat praktykowania. Pismo umożliwia także wyrażanie siebie oraz własnych emocji.

Wartości te są szczególnie ważne dla marki Montblanc, która od 1906 roku stara się być liderem rozwijania przyborów piśmienniczych, które mają służyć przekraczaniu własnych granic związanych z pismem. Kultywuje ona tradycyjne wartości i szanuje najwyższe standardy rękodzieła wykonywanego na poziomie mistrzowskim. Przykładowo wykonywana z litego złota stalówka, poddawana jest 35 czynnościom wykonywanym ręcznie przez mistrzów rzemiosła. By było to możliwe, potrzeba wielu lat zdobywania wiedzy, ćwiczeń oraz ogromnych pokładów cierpliwości na opanowanie odpowiedniego poziomu. Zaowocowało to przygotowaniem nowego typu stalówki tj. Flex, dzięki której możliwe jest otrzymanie linii o szerokości od 0,3mm do 1,4mm w zależności od użytej siły z jaką dociskamy pióro do powierzchni papieru.

Producent przygotował kilka wariantów przyborów piśmienniczych, które wyposażono we wspomnianą stalówkę Flex. Pierwszym produktem jest ikona marki Montblanc, za którą bez wątpienia można uznać model 149. Czarny korpus wraz ze złoconymi wykończeniami stanowi ponadczasową klasykę, bez której trudno wyobrazić sobie kolekcję Meisterstück.

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Kolejnym wariantem jest model LeGrand w wersji Solitaire. Lakierowany na czarno korpus ozdobiono ręcznie nakładanymi płatkami złota, co stanowi nawiązanie do iluminowanych, średniowiecznych manuskryptów. Arcydzieła te były wyjątkowo cenione w okresie średniowiecza i renesansu, jednak szczególne miejsce w historii piśmiennictwa zajmują do dziś. Elementy metalowe takie jak klips czy pierścień skuwki pokryto czarną powłoką PVD. Przygotowano także dodatkowy wariant tego pióra wiecznego, które posiada również stalówkę pokrytą powłoką PVD. Ofertę poszerza dostępne także pióro kulkowe.

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Ofertę przyborów piśmienniczych wieńczy model Meisterstück Calligraphy Maki-e Limited Edition 88. Pióro to nawiązuje do wielowiekowego dziedzictwa Chisō – jednej z wiodących pracowni kimon yuzen, które przygotowane były przez tą pracownię na dwór cesarski od 1555 roku. Całość wzbogacona o zdobienia wykonywane techniką maki-e zajmuje ponad trzy miesiące naprzemiennego nakładania i polerowania kolejnych warstw. Złoty proszek i kawałki masy płowej umieszczane są pomiędzy licznymi półprzezroczystymi warstwami niebieskiego lakieru urushi. Pióro nacechowane jest stylistyką dalekiego wschodu. Kwiat wiśni jako jeden z najważniejszych symboli kultury japońskiej – oznacza początek wiosny, młodość i przebudzenie z zimowego snu. Jesienny księżyc jako przeciwieństwo kwiatu wiśni, symbolizuje czas zbiorów. Elementy metalowe wykonano z białego złota. Wyprodukowana z 18 karatowego różowego złota stalówka Flex, została pokryta warstwą rodu. Na jej powierzchni pozostawiono oryginalny kolor na obszarze, na którym przetłoczono wzór kwiatów wiśni, dzięki czemu stalówka jest dwubarwna.

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

Foto: Materiały prasowe firmy Montblanc

W skład kolekcji wchodzą także trzy warianty notesu, których skórzane oprawy zostały ozdobione złotą, srebrną lub metalicznie czerwoną folią. Notesy te opowiadają o ewolucji kaligrafii na terenie trzech różnych rejonów świata. Na końcu każdego z rozdziałów przygotowano odpowiednie ćwiczenie. Zawartość notesów została wykonana na papierze Awagami. Manufaktura ta zajmuje się produkcją papieru od 1825 roku – jest on przez wielu uważany za jeden z najlepszych na świecie.

Podobnie jak w przypadku piór wiecznych, tak w przypadku artykułów papierniczych przygotowano niezwykle ekskluzywny notatnik do kaligrafii Kara-Kami. Sztuka wywodząca się z 1624 roku wymagała odpowiedniej oprawy. Notatnik przygotowano więc wedle ściśle określonych, tradycyjnych zasad z użyciem papieru Karakami ozdobionego złotymi listkami, z cienkimi przekładkami z papieru washi. Wyjątkowym zwieńczeniem oferty są eleganckie pudełka na akcesoria papiernicze. Pierwsze z nich ozdobiono złotymi płatkami i czarnym lakierem urushi. Powstały tylko trzy takie egzemplarze. Najbardziej unikalnym, bo wytworzonym tylko w jednym egzemplarzu jest pudełko, które ozdobiono kawałkami muszli, złotem i lakierem urushi. Stanowią one hołd dla najznamienitszych wzorców i tradycji japońskiej sztuki zdobniczej.

Kolekcja poświęcona kaligrafii nie mogłaby się obyć bez wysokiej jakości atramentów. Przygotowano trzy inkausty w kolorze czerwonym, złotym i czarnym, które zarówno w kwestii opakowania jak i filozofii produkcji wpisują się w linię Elixir – w tym przypadku jest to Elixir Calligraphy Collection.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s