PIÓRA WIECZNE

Pineider Homage to Arman – recenzja

W ostatnim czasie mieliśmy możliwość przyjrzenia się bardzo dokładnie chyba najbardziej niezwykłej edycji przyborów piśmienniczych jakie zostały stworzone przez firmę Pineider. Homage to Arman to edycja limitowana obejmująca trzy pióra wieczne zamknięte w pokaźnej kasecie, która nie pozostawia złudzeń – takie gabaryty muszą oznaczać coś nietuzinkowego. Edycja poświęcona jest jednemu z najbardziej znanych twórców świata sztuki współczesnej. Jego dzieła wpisały się w nurt Nouveau Réalisme, który opowiada historie poprzez wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku. Mnogość stosowanych przez Armana technik sprawiła, że przez wielu jest on uważany zarówno za malarza i rzeźbiarza. Jego prace trafiły do najznamienitszych kolekcji, wśród których są zbiory Metropolitan Museum, Tate Gallery czy Pompidou.

Po otwarciu ciemno grafitowej kasety, naszym oczom ukazuje się biały środek, w którym najlepiej wyeksponowanym elementem jest stojak w kształcie koła. Wykonano go z drewna hebanowego. Możemy w nim zamocować wszystkie trzy pióra równocześnie. Przybory piśmiennicze na czas transportu przebywają jednak w piankowej wyściółce niewielkiej szufladki umieszczonej w przestrzeni pod stojakiem. Całość prezentuje się niezwykle oryginalnie. Pióra również zaprojektowano tak, aby możliwie mocno nawiązać do połączenia narzędzia z ręką piszącego. Efektem są szkieletowane korpusy oraz skuwki, które wydają się przenikać bądź stapiać z naszą ręką.

Modelem wyjściowym, na podstawie którego przygotowano tę edycję jest Mystery Filler, który pojawił się już na łamach Zegarki i Pióra. Piórom nadano nazwy Night & Day (z wielokolorowym połyskliwym wykończeniem PVD), Trilogy (wykonane z postarzanego brązu, wykończonego techniką stonewashed) oraz Doppler (z szarego tytanu). Ostatnie z nich jest odmienne od pozostałych i ma nawiązywać do nieskończonej powtarzalności wzoru lub elementu. Pozornie zwykły kształt nabrał dzięki szkieletowaniu zupełnie nowego wyrazu. Sytuację potęgują niezwykłe kolory i faktury wykończeń, a połączenie powierzchni matowych i połyskujących wpływa korzystnie na podniesienie ogólnego kontrastu projektu.

Szkieletowany jest również klips w kształcie ptasiego pióra. Ma stanowić nawiązanie do idealnych proporcji i symbolizować lekkość całego założenia. Skuwka mocowana jest za pomocą magnetycznego systemu mocowania.

Wszystkie pióra wyposażono w stalówki Quill Nib, które wielokrotnie chwaliliśmy.

Stalówka o nazwie Quill Nib, również nie należy do elementów zaprojektowanych w sposób konwencjonalny dla większości piór wiecznych. Wykonano ją z 14 karatowego złota i ma ona dosyć podłużny kształt. Dodatkowo dla zwiększenia elastyczności po obu stronach wykonano wcięcia, które intensywnie wpływają na elastyczność stalówki. Trzeba przyznać, że jest ona naprawdę miękka i sprężysta zarazem, a do mocnego rozgięcia skrzydełek wcale nie potrzeba wiele siły. Co ciekawe – całość została zaprojektowana tak, by dawać maksimum przyjemności podczas codziennego użytkowania, ale z założenia nie ma być to stalówka do kaligrafii. Wydaje się, że stalówka potrafi sporo, ale podczas mocniejszego ugięcia zaczyna przeszkadzać mocno wysunięty do przodu spływak, przez co muszę się tutaj zgodzić z założeniem projektantów. Stalówka jednak sunie gładko po papierze, pozostawiając za sobą soczystą linię – i to pomimo tego, że testowana stalówka miała szerokość F. Jest to bez wątpienia jedna z najlepszych stalówek F jakie miałem w ręku. Zasługuje ona na najwyższą notę.

Pióra są zasilane za pomocą zintegrowanego systemu piston filler, którego pokrętło można schować w większości w korpusie gdy nie jest używane. Na pokrętle umieszczono grawerowane litery AP będące pierwszymi literami wyrazów Arman i Pineider.

Ogólnemu wykonaniu nie można nic zarzucić – produkt wykonano tak jak na segment premium przystało. Zarówno użyte materiały jak i spasowanie stoją na najwyższym poziomie. Samo szkieletowanie wpływa też korzystnie na zmniejszenie masy pióra, dzięki czemu bez wątpienia nadają się one także do sporządzania długich notatek.

Podsumowanie:

Pineider Homage to Arman to niezwykła interpretacja formy nadawanej przyborom piśmienniczym. Pióra te udowadniają, że nawet bardzo mocno szkieletowana konstrukcja może być w pełni funkcjonalna oraz prezentować się atrakcyjnie. Zestaw wyceniono na niecałe 4500Euro co jest kwotą niebagatelną. Należy wziąć jednak pod uwagę, że w tej cenie otrzymujemy nie jedno, a trzy pióra wieczne. Wyprodukowano 300 egzemplarzy piór Night & Day oraz Trilogy, natomiast zestawów zawierających wariant Doppler jest jedynie 100.

Podziękowania dla firmy INNER – TOMAR S. C. będącej dystrybutorem marki Pineider za dostarczenie pióra do recenzji.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s