Schaumburg

Schaumburg Unikatorium Classic – recenzja

Kolekcja Unikatorium w firmie Schaumburg, to najbardziej wyjątkowe, produkowane w większości ręcznie zegarki, które mają hołdować ideom zegarmistrzowskiego rzemiosła. Model Classic doskonale wpasowuje się w te ramy, oferując elegancką stylistykę, uzupełnioną kilkoma niesztampowymi rozwiązaniami. Wartości prezentowane przez serię Unikatorium doceniane są przez wielu miłośników zegarków mechanicznych. Dodatkowo producent podkreśla, że w ciągu roku produkowana jest bardzo ograniczona ilość egzemplarzy, co również przekłada się na wyjątkowość tego produktu.

Wykonana ze stali koperta pokryta została pokryta ciemnoniebieską powłoką ION – jest ona nakładana w procesie termicznym, co gwarantuje jej wysoką odporność. Powierzchnia tego elementu jest szczotkowana za wyjątkiem pierścienia lunety, który został wypolerowany na wysoki połysk. Mierząca 42mm średnicy koperta posiada proste, klasyczne kształty. Takie lub podobne gabaryty często widujemy w podobnych konstrukcjach – nie jest to jednak w żadnym przypadku wada – po prostu taka średnica i układ doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Z prawej strony koperty umieszczono koronkę, która z uwagi na głębokie nacięcia nie nastręcza najmniejszych trudności w obsłudze. Jej lekko forma także nawiązuje do tradycyjnych wzorców.

Koperta stanowi ciekawie prezentujące się tło, którego niebieski kolor uwypukla to co dzieje się na cyferblacie. O tarczy można by powiedzieć, że jest na wskroś klasyczna oraz, że teoretycznie wyczerpuje to jej temat. Byłaby to jednak nieprawda. Owszem – jej stylistyka jest niezwykle klasyczna, jednak jest ona przede wszystkim po prostu piękna. Szeroki, satynowy pierścień na którym umieszczono rzymskie cyfry indeksów godzinowych atrakcyjnie kontrastuje z głębokim, giloszowanym wzorem. Jasnosrebrzysta powierzchnia jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Podobne zdobienia umieszczono także na mosiężnej tarczy tzw. małej sekundy, która jest zlokalizowana na godzinie szóstej. Na godzinie pierwszej umieszczono ozdobne wycięcie, przez które możemy obserwować stopień naciągnięcia głównej sprężyny napędowej. Jest to mniej klasyczne rozwiązanie od eksponowania koła balansowego – moim zdaniem jest jednak ono nie mniej atrakcyjne. Niebieskie tzw. breguetowskie wskazówki dopełniają całość. Tarczę chroni szło szafirowe.

W zegarku zamontowano kaliber SW-07.1 z ręcznym naciągiem sprężyny. Zamontowano w nim balans Etachron z zabezpieczeniem Incabloc. Mostek 3/4 ozdobiono ręcznie wykonywanym grawerunkiem. Mechanizm pracuje z częstotliwością chodu wynoszącą 18,000 VpH. Opcjonalnie jest także możliwość wybrania ręcznie nakręcanego werku SW-08 z balansem Glucydur – mechanizm ten spełnia wymogi chronometru. W tym przypadku częstotliwość chodu wynosi 21,600 VpH.

Zegarek oferowany jest z czarnym skórzanym paskiem, na którym również umieszczono (po wewnętrznej stronie) napis informujący o tym, że został wyprodukowany ręcznie. Pasek wyposażony jest w klamrę dopasowaną do koperty zegarka. Skóra wydaje się wysokiej jakości, a sam pasek można by określić słowem „mięsisty” – przekłada się to na zdecydowanie pozytywne wrażenia, chociaż tak naprawdę, zawsze w odniesieniu do tego rodzaju elementów można wypowiedzieć się bardziej obiektywnie dopiero po dłuższym okresie użytkowania.

Podsumowanie:

Schaumburg Unikatorium Classic to bez wątpienia zegarek o ponadczasowej stylistyce, uzupełnionej o dodatkowe wartości wynikające z ręcznej produkcji. Bez wątpienia można go polecić miłośnikom klasyki. Zresztą pomimo iż słowo „klasyczny” jest tutaj jak najbardziej na miejscu, to zegarkowi trudno odmówić oryginalności, przez którą trudno go pomylić z innym czasomierzem.

W tym miejscu chciałem podziękować firmie Chrono Online Sp.j – będącej dystrybutorem zegarków marki Schaumburg w Polsce za użyczenie zegarka do zdjęć.

1 odpowiedź »

  1. Częściowy skeleton. Z częściowo otwartym sercem zegarka. Niektórych przyciąga a innych wręcz przeciwnie odrzuca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s